بیوپسی تومور مغزی و نخاعی چگونه انجام می‌شود؟

فهرست مطالب
بیوپسی تومور مغزی و نخاعی

بیوپسی تومور مغزی و نخاعی، به معنی برداشتن یک نمونه بافتی از مغز یا نخاع و بررسی آن زیر میکروسکوپ است. این کار به پزشک کمک می­‌کند که در خصوص بهترین درمان برای بیمار تصمیم­ گیری کند. معمولا بیوپسی تومور مغزی یا نخاعی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. یعنی در طول بیوپسی بیهوش خواهید بود و چیزی حس نخواهید کرد.

انجام بیوپسی ممکن است برایتان فرآیند ترسناکی به نظر برسد. باید بدانید پزشکانی که این کار را انجام می­‌دهند بسیار بامهارت هستند. می‌توانید نگرانی­‌های خود را با تیم درمان خود در میان بگذارید. آنها می‌توانند اتفاقات پیش رو را برای شما توضیح دهند.

انواع بیوپسی تومورهای مغزی و نخاعی

بیوپسی توسط یک پزشک متخصص به نام جراح مغز و اعصاب صورت می­‌گیرد. بیوپسی معمولا به عنوان بخشی از عمل برداشتن تومور صورت می­‌گیرد، اما به تنهایی نیز انجام می‌شود. انواع مختلفی از بیوپسی وجود دارد. تفاوت بین این بیوپسی­‌ها بر اساس روشی است که جراح برای بیوپسی اتخاذ می­‌کند. بیوپسی  به روش‌­های زیر انجام می‌شود:

  • انجام بیوپسی به عنوان بخشی از عمل برداشتن تومور
  • بیوپسی با سوزن
  • بیوپسی باز
  • نوروآندوسکوپی
بیوپسی تومور مغزی و نخاعی

بیوپسی تومور مغزی حین جراحی

امکان دارد بیوپسی به عنوان بخشی از جراحی برداشتن کل تومور انجام شود. این عمل کرانیوتومی نام دارد. جراح بخشی از استخوان جمجمه را برمی­‌دارد. با این کار یک حفره باز می‌­شود که می­‌تواند از طریق آن نمونه‌­ای از تومور را بردارد.

بیوپسی تومور مغزی با سوزن

در این حالت جراح یک حفره کوچک در جمجمه ایجاد می­‌کند و یک سوزن کوچک وارد تومور می­‌کند و نمونه‌ای از تومور را برمی­‌دارد. برای تومورهایی که در نواحی عمیق مغز قرار دارند یا به طور گسترده در مغز پخش شده‌اند، احتمالا باید یک بیوپسی هدایت­ شده انجام شود (بیوپسی تحت گاید). بیوپسی هدایت ­شده به وسیله سی­ تی اسکن یا MRI هدایت می­‌شود. اسکن به پزشک کمک می­‌کند که سوزن را به محل درست هدایت کند.

دو روش کلی برای انجام بیوپسی هدایت شده وجود دارد:

  • رهیابی عصبی (Neuronavigation): قبل از سی ­تی اسکن یا MRI یک سری مارکرها (نشانگرها) روی سر بیمار قرار می‌گیرد. کامپیوتر از این نشانگرها برای شناسایی محل صحیح موقعیت تومور استفاده می‌کند.
  • بیوپسی استریوتاکتیک: یک قاب مخصوص روی سر نصب می­‌شود که به پزشک کمک می­‌کند سوزن را به سمت تومور هدایت کند.ة

بیوپسی باز تومورهای مغزی

اگر نمونه بزرگتری لازم باشد یا خطر خونریزی وجود داشته باشد، بیوپسی باز انجام می­‌شود. جراح بخشی از استخوان را برمی­ دارد تا دسترسی بهتری به تومور پیدا کند. این عمل گاهی کرانیوتومی کوچک (مینی کرانیوتومی) نیز نامیده می‌شود.

بیوپسی تومور مغزی و نخاعی

نوروآندوسکوپی

نوروآندوسکوپی به منظور برداشتن نمونه بافتی از حوالی فضاهای سرشار از مایع مغز (بطن­ های مغزی) صورت می‌گیرد. پزشک از یک لوله بلند به نام آندوسکوپ برای مشاهده مغز و برداشتن نمونه بافتی استفاده می­‌کند.

نکات پیش از انجام بیوپسی تومور مغزی

قبل از انجام بیوپسی با تیم جراحی دیدار خواهید کرد. آن‌ها درباره خطرات و مزایای این عمل صحبت خواهند کرد و از شما می‌­خواهند فرم رضایتنامه را امضا کنید. این بهترین فرصت برای پرسیدن سوالات­تان از تیم جراحی است. احتمالا باید شب قبل از انجام عمل بیوپسی را در بیمارستان بمانید.

داروها

داروهای خود را همانند قبل مصرف کنید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را به شما گفته باشد. اگر داروهای رقیق­ کننده خون مصرف می­‌کنید، احتمالا لازم باشد که قبل از انجام بیوپسی مصرف این داروها را قطع کنید. پزشک خواهد گفت که چه موقع مصرف این داروها باید متوقف شوند.

آزمایش‌ها

احتمالا باید یک سری آزمایش انجام دهید. این آزمایش‌­ها احتمالا شامل آزمایش خون و تست نوار قلب (ECG) باشد. پزشک یا پرستار آزمایش‌های لازم را به بیمار توضیح می‌دهند. این آزمایش­‌ها در بیمارستان­‌های مختلف مشابه هستند.

پیشگیری از لخته شدن خون

امکان دارد پرستار به شما جوراب بدهد، زیرا پس از انجام آزمایش بیمار نمی­‌تواند تا مدتی مثل سابق حرکت کند. این جوراب‌ها تنگ و محکم هستند و به پاها فشار وارد می­‌کنند و به گردش خون بهتر کمک می­‌کنند.

شست‌وشو

بهتر است شب قبل از عمل دوش بگیرید. ممکن است تیم مراقبت یک صابون ضدعفونی کننده به بیمار بدهند که استفاده کند.

خوردن و نوشیدن

این عمل تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد، بنابراین از چند ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید یا بنوشید. نامه مربوط به نوبت انجام آزمایش دقیقا خواهد گفت که از چه موقع باید خوردن و نوشیدن را متوقف کنید.

بیوپسی تومور مغزی و نخاعی چگونه انجام می‌شود؟

حین بیوپسی تومور مغزی

بیوپسی در اتاق عمل انجام می­‌شود. قبل از رفتن به اتاق عمل باید گان بیمارستان را به تن کنید. سپس پرستار شما را به اتاق عمل می­‌برد. وی یک لوله کوچک (آنژیوکت) را وارد ورید پشت دست شما می‌­کند. متخصص بیهوشی از طریق آنژیوکت به شما داروی بیهوشی می­‌دهد. پس از بیوپسی نیز به مدت چند ساعت در اتاق ریکاوری می­‌مانید.

بعد از بیوپسی

امکان دارد پس از بیداری بخاطر داروی بیهوشی کمی احساس خواب ­آلودگی کنید. بعد از بیدار شدن از خواب باید غذا بخورید. سپس از بخش ریکاوری وارد اتاق بستری عمومی می­‌شوید. پرستار در چند ساعت اولیه به دقت شما را تحت نظر می­‌گیرد. تیم مراقبت از شما چندین سوال می­‌پرسند و یک سری دستورالعمل نیز به شما می­‌دهند که باید آن‌ها را انجام دهید و بدین طریق هوشیاری شما را می­‌سنجند. آن‌ها برای بررسی واکنش مردمک، نوری را به چشمتان می‌تابانند. داروهایی نیز برای بهیود دردهای احتمالی به شما می­‌دهند. درد آن معمولا خیلی آزاردهنده نیست.

پس از بیوپسی معمولا باید یک شب در بیمارستان بمانید. اما برخی از بیمارستان­‌ها بیوپسی را طی یک فرایند یک روزه انجام می­‌دهند.

بازگشت به خانه

هر وقت پزشک صلاح ببیند که می‌­توانید به خانه برگردید به شما اطلاع خواهد داد. زمان بهبودی هر فرد پس از بیوپسی متفاوت است.

داروها

داروهای تجویز شده را دقیقا همانطور که پزشک یا داروساز گفته است استفاده کنید. اگر نوشتن این نکات برایتان مفید واقع می­‌شود، داروساز می‌­تواند یک برگه یادآوری برایتان بنویسد. در صورت تجویز مسکن، آن‌ها را به صورت منظم مصرف کنید. اگر به نظرتان داروها جواب نمی‌­دهند، با تیم درمان خود صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند کمک زیادی به شما کنند، مثلا دوز یا نوع مسکن­‌ها را تغییر می­‌دهند.

بیوپسی تومور مغزی و نخاعی

خطرات احتمالی بیوپسی تومور مغزی

بیوپسی یک فرآیند بسیار ایمن است اما پزشک یا پرستار به شما توضیح خواهند داد که در صورت بروز هرگونه مشکل بعد از بیوپسی باید با چه کسی تماس بگیرید. آن‌ها اطمینان حاصل می­‌کنند که مزایای انجام این روش از خطرات احتمالی آن بیشتر است.

خطرات احتمالی بیوپسی عبارتند از:

خونریزی

احتمالا طی انجام بیوپسی یا بعد از آن مقداری خونریزی در مغز رخ دهد. این خونریزی معمولا اندک است. تیم مراقبت هرگونه علامتی مبنی بر خونریزی در مغز را بررسی می‌­کند.

عفونت

در صورت مشاهده هرگونه علامتی مبنی بر وجود عفونت، مانند تب،  آنتی ­بیوتیک به شما می‌دهند.

کبودی و تورم

احتمالا در اطراف محل قرارگیری آنژیوکت و محل بیوپسی دچار کبودی شوید. قبل و بعد از بیوپسی داروهایی به نام استروئید دریافت می‌کنید که به بهبود تورم مغز کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *