آیا اعتیاد باعث سرطان می‌شود؟ ارتباط اعتیاد و ابتلا به سرطان

فهرست مطالب
اعتیاد و ابتلا به سرطان

آیا اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند منجر به سرطان شود؟ سوء مصرف مواد با بسیاری از مسائل بهداشتی مانند بیماری ریوی یا قلبی، شرایط سلامت روان، کاهش سیستم ایمنی و سرطان مرتبط است. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، سوء مصرف مواد و اعتیاد حدود 30 درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از سرطان را تشکیل می‌دهد. برای مثال، تنباکو با 80 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه مرتبط است. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف الکل می‌تواند منجر به انواع مختلفی از سرطان شود که بیشتر آنها نوعی سرطان دهان، کبد و روده بزرگ هستند. علاوه بر این، داروهای غیرقانونی مانند کوکائین و هروئین اغلب با عوامل سرطان زا مخلوط می‌شوند. اعتیاد به مواد مخدر خطر سرطان را افزایش می‌دهد. هنگامی که مواد سرطان زا مانند تنباکو و الکل با هم مخلوط می‌شوند، خطر ابتلا به سرطان حتی بیشتر می‌شود.

اعتیاد و ابتلا به سرطان

اعتیاد به تنباکو و سرطان

دخانیات اولین علت سرطان و مرگ ناشی از سرطان هستند. هیچ سطح ایمنی برای مصرف تنباکو وجود ندارد. تنباکوی مصرف شده به هر شکلی برای بدن مضر است. این شامل سیگار، سیگار برگ، سیگار الکترونیکی و تنباکوی جویدنی است. دود سیگار دارای قیر و مواد شیمیایی سرطان‌زای بیشتری نسبت به سیگار است و حتی اگر دود آن استنشاق نشود، به همان اندازه باعث سرطان می‌شود. همه افراد سیگاری، دهان، گلو و حنجره خود را در معرض مواد شیمیایی قرار می‌دهند که در بزاق بلعیده می‌شوند.

دخانیات و سرطان

دخانیات علاوه بر سرطان ریه، دهان و گلو می‌تواند منجر به سرطان مثانه، کلیه، کبد، معده، لوزالمعده، روده بزرگ و راست روده و دهانه رحم شود و حتی می‌تواند منجر به سرطان خون شود. تنباکوی جویدنی که به نام اسناف نیز شناخته می‌شود، نوعی تنباکوی بدون دود است که می‌تواند باعث سرطان دهان، مری و پانکراس شود. خطر ابتلا به سرطان نیز در افرادی که در معرض دود سیگار هستند، افزایش می‌یابد. دود حاوی بیش از 250 ترکیب سمی و 50 عامل سرطان زا است. مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو، حتی اگر مستقیماً استنشاق نشود، می‌تواند به DNA آسیب برساند و منجر به سرطان شود.

سایر خطرات دود سیگار شامل بیماری‌های ریوی، بیماری قلبی، سوزش چشم، بینی و عفونت‌های سینوسی و تنفسی است. افرادی که سیگار می‌کشند تشویق می‌شوند تا در اسرع وقت سیگار را ترک کنند و کسانی که سرطان در آنها تشخیص داده شده است، می‌توانند با ترک در اسرع وقت خطر مرگ را کاهش دهند.

اعتیاد و ابتلا به سرطان

اعتیاد به الکل و سرطان

مطالعات، ارتباط قوی بین نوشیدن الکل و ابتلا به چندین نوع سرطان را نشان داده است. مصرف متوسط تا زیاد الکل می‌تواند منجر به انواع مختلف سرطان سر و گردن و همچنین سرطان مری شود. نوشیدن الکل همچنین با سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و سرطان کبد مرتبط است. تحقیقات بیشتر در مورد ارتباط بین الکل و سرطان در حال انجام است. برخی شواهد نشان می‌دهد که الکل می‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌های ملانوما، پروستات و پانکراس را افزایش دهد.

یک تصور غلط رایج وجود دارد که شراب قرمز می‌تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند، اما تحقیقات هیچ مدرکی برای تأیید این موضوع پیدا نکرده است. مصرف انواع مختلف نوشیدنی‌های الکلی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.

استروئیدها و سرطان

استروئیدهای آنابولیک موادی با اثرات مشابه تستوسترون هستند که اغلب برای افزایش توده عضلانی یا بهبود عملکرد فیزیکی استفاده می‌شوند. استروئیدها را می‌توان برای درمان بسیاری از شرایط پزشکی استفاده کرد، اما اغلب توسط ورزشکاران و بدنسازان مورد استفاده نادرست قرار می‌گیرند. استفاده از استروئیدها خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان و سرطان آندومتر را در زنان افزایش می‌دهد.

مصرف داروی تزریقی و سرطان

استفاده نادرست از مواد افیونی خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی را افزایش می‌دهد، اما در حال حاضر شواهد قوی وجود ندارد که نشان دهد مواد افیونی باعث سرطان می‌شوند. استفاده از مواد افیونی از طریق تزریق داخل وریدی می‌تواند منجر به هپاتیت شود، اما همچنین می‌تواند باعث ابتلا به عفونت‌های مزمن نیز شود که در نتیجه ممکن است ابتلا به سرطان کبد را به همراه داشته باشد.

اعتیاد و ابتلا به سرطان

سایر داروهای غیرقانونی و سرطان

داروهای غیرقانونی، مانند کوکائین و هروئین، اغلب با مواد شیمیایی سمی و سرطان‌زا مخلوط می‌شوند تا مقدار بیشتری از دارو تولید شود. یک عامل سرطان معمول مورد استفاده فناستین است که با موارد سرطان سلول کلیه، لگن و حالب مرتبط است.

اعتیاد به سرطان و مواد افیونی

سرطان یک بیماری است که بدن را ضعیف می‌کند و سلامت روان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. شایع‌ترین علامت در بیماران سرطانی درد است. درد شدید و مزمن در بیماران سرطانی را می‌توان با مدیریت درد و داروهای تجویزی که معمولاً شامل مواد افیونی قوی هستند، درمان کرد.

درمان درد ناشی از سرطان در افرادی که اعتیاد دارند

متداول‌ترین اپیوئیدهای تجویز شده برای درمان درد در بیماران سرطانی، عبارتند از: ترامادول، هیدروکودون، مورفین، متادون، هیدرومورفون، اکسی کدون، تاپنتادول، اکسی مورفون و فنتانیل. هر فردی که مواد افیونی مصرف می‌کند در معرض خطر ابتلا به اعتیاد است، به همین دلیل است که داروها فقط باید در مواقع ضروری تجویز شوند. تحمل به مواد افیونی به سرعت رخ می‌دهد و خطر اعتیاد در بیماران سرطانی وجود دارد.

همچنین بیشتر مطالعه کنید: راه های مدیریت درد در افراد مبتلا به سرطان

چگونه مواد اعتیاد آور مختلف می‌توانند بر خطر ابتلا به سرطان تأثیر بگذارند؟

عواقب درازمدت سوء مصرف مواد می‌تواند شامل افزایش خطر ابتلا به سرطان باشد. در حالی که مواد اعتیادآور مانند الکل و تنباکو بیشتر به دلیل خطر ابتلا به سرطان شناخته شده‌اند، سایر مواد نیز می‌توانند خطراتی را به همراه داشته باشند یا فوایدی نیز داشته باشند. خطرات خطر ابتلای افراد به انواع مختلف سرطان نه تنها به موادی که استفاده می‌کند، بلکه به میزان مصرف، دفعات مصرف، سلامت کلی و سبک زندگی و نوع سرطان نیز بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *