علت ابتلا به سرطان پستان التهابی چیست؟

فهرست مطالب
علت ابتلا به سرطان پستان التهابی
علت ابتلا به سرطان پستان التهابی

سرطان التهابی پستان (IBC) چیست؟

سرطان سینه التهابی (IBC) نوع نادری از سرطان است که به سرعت گسترش می‌یابد. برخلاف اکثر سرطان‌های سینه، IBC  معمولاً باعث ایجاد توده در بافت پستان نمی‌شود. درعوض، به صورت بثورات پوستی ظاهر می‌شود و بافتی شبیه پوست پرتقال روی سینه آسیب دیده ایجاد می‌کند. IBC باعث درد، قرمزی، تورم و فرورفتگی در سینه آسیب دیده می‌شود. IBC زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های سرطانی عروق لنفاوی لوله‌های کوچک و توخالی که اجازه می‌دهند مایع لنفاوی از سینه شما خارج شود، مسدود می‌کند. IBC سریع رشد می‌کند و نیاز به درمان فوری دارد. پزشکان معمولا IBC را با شیمی درمانی، جراحی و پرتودرمانی درمان می‌کنند.

چه کسانی احتمال دارد به سرطان سینه التهابی (IBC) مبتلا شوند؟

هر کسی ممکن است به سرطان سینه التهابی مبتلا شود، اما برخی عوامل ممکن است خطر ابتلا را افزایش دهند.

جنسیت

 IBC می‌تواند افراد را در هر جنسیت تحت تاثیر قرار دهد، اما در زنان شایع‌تر است.

سن

افراد مبتلا به IBC نسبت به سایر اشکال سرطان سینه جوان‌تر هستند. سرطان سینه التهابی بیشتر در زنان و افرادی که AFAB کمتر از 40 سال دارند تشخیص داده می شود. سن متوسط تشخیص 57 سال است.

نژاد

افرادی که سیاه پوست هستند بیشتر از افرادی که سفید پوست هستند به IBC مبتلا می‌شوند.

وزن

افراد چاق یا دارای اضافه وزن بیشتر از افرادی که BMI در محدوده طبیعی دارند، تشخیص داده می‌شوند.

علت ابتلا به سرطان پستان التهابی

اولین علائم سرطان سینه التهابی (IBC) چیست؟

ابتلا به سرطان التهابی سینه می‌تواند چالش برانگیز باشد زیرا اغلب مانند انواع رایج سرطان سینه باعث ایجاد توده نمی‌شود. در عوض، اولین علائم مربوط به التهاب (قرمزی، تورم، درد) در سینه آسیب دیده شما است. این علائم باعث می‌شود که به راحتی بتوان IBC را با یک بیماری مانند عفونت اشتباه گرفت.

علائم سرطان سینه التهابی (IBC) چیست؟

علائم IBC به سرعت، طی سه تا شش هفته پیشرفت می‌کند و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • نواحی تغییر رنگ (قرمز، صورتی یا بنفش)، کبودی یا بثورات پوستی که در یک سوم سینه شما پخش شده است.
  • گودی، حفره یا ضخیم شدن پوست سینه شما که شبیه پوست پرتقال است.
  • درد، تورم، خارش، سفتی یا حساسیت در یک سینه.
  • گرمی، سوزش، سنگینی یا بزرگ شدن یک سینه.
  • نوک پستان معکوس یا جمع شده (نوک سینه‌ای که به سمت داخل می‌رود).
  • غدد لنفاوی متورم در نزدیکی استخوان ترقوه یا زیر بازو.

علت ابتلا به سرطان پستان التهابی

اکثر سرطان‌های التهابی سینه به عنوان کارسینوم مجرای مهاجم در نظر گرفته می‌شوند. کارسینوم دکتال سرطانی است که از سلول‌های پوشاننده مجاری شیر شما ایجاد می‌شود. کارسینوم مجرای تهاجمی سرطانی است که از مجاری شیر شما گسترش می‌یابد و به بافت‌های سالم حمله می‌کند. محققان نمی‌دانند چه چیزی باعث بدخیم شدن این سلول‌ها (سرطانی) می‌شود. سرطان سینه التهابی زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های سرطانی عروق لنفاوی را مسدود کنند. عروق لنفاوی لوله‌های توخالی در سیستم لنفاوی شما هستند که به مایع لنفاوی اجازه می‌دهد تا از سینه شما خارج شود.

انسداد باعث قرمزی، تورم و التهاب سینه می‌شود. در بیشتر موارد IBC، سلول‌های سرطانی از رگ‌های لنفاوی شما به بیرون پخش می‌شوند. سرطانی که متاستاز داده است سایر اندام‌های شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و درمان آن سخت‌تر است.

تشخیص سرطان سینه التهابی  (IBC)

تشخیص شامل معاینه فیزیکی، مطالعات تصویربرداری و بیوپسی است. ماموگرافی از اشعه ایکس کم انرژی برای ایجاد تصویری از داخل سینه استفاده می‌کند. ماموگرافی به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما اجازه می‌دهد تا علائم سرطان سینه مانند توده‌ها، کلسیفیکاسیون سینه یا ضخیم شدن پوست را جستجو کند. سونوگرافی سینه از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از داخل سینه، بافت مجاور و غدد لنفاوی شما استفاده می‌کند. سونوگرافی به پزشک شما اجازه می‌دهد تا ببیند آیا سرطان سینه شما به بافت مجاور گسترش یافته است یا خیر.

علت ابتلا به سرطان پستان التهابی

بیوپسی

بیوپسی تنها راه برای تایید تشخیص IBC است. در طول بیوپسی، پزشک متخصص نمونه‌ای از بافت پستان را برمی‌دارد. متخصصی به نام پاتولوژیست نمونه را در آزمایشگاه آزمایش می‌کند تا ببیند آیا سرطان است یا خیر. نتایج بیوپسی همچنین به پزشک کمک می‌کند تا دریابد که آیا درمان‌های هدفمند یا داروهای خاص ممکن است درمان‌های مؤثری برای سرطان شما باشند. درمان‌های التهابی سرطان سینه از ترکیبی از شیمی درمانی، جراحی و پرتودرمانی استفاده می‌کنند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی برای سرطان سینه از داروهایی برای از بین سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. ممکن است شیمی درمانی را به صورت داخل وریدی یا به صورت قرص دریافت کنید. شیمی‌درمانی سلول‌های سرطانی را کوچک می‌کند، بنابراین برداشتن آنها در طول جراحی آسان‌تر است. همچنین ممکن است پس از جراحی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقیمانده پس از جراحی شیمی درمانی دریافت کنید.

جراحی

جراحی کل سینه آسیب دیده (ماستکتومی) و غدد لنفاوی مجاور را حذف می‌کند. درمان‌های محافظه‌کارانه‌تر که بافت را از بین می‌برند و در عین حال از سینه محافظت می‌کنند، با IBC مؤثر نیستند. سرطان خیلی سریع گسترش می‌یابد.

پرتودرمانی

پرتودرمانی از دستگاهی برای هدایت انرژی به سمت سرطان استفاده می‌کند و سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد. پس از جراحی، ممکن است برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقیمانده ممکن است اشعه دریافت کنید. بسته به ویژگی‌های سلول‌های سرطانی شما (که در طول بیوپسی کشف می‌شوند)، ممکن است درمان‌هایی مانند درمان هدفمند، هورمون درمانی یا ایمونوتراپی دریافت کنید.

درمان هدفمند

درمان هدفمند بر نقاط ضعف خاصی در سلول‌های سرطانی تأثیر نمی‌گذارد. درمان هدفمند نقاط ضعف را هدف قرار می‌دهد تا سرطان را از بین ببرد. به عنوان مثال، پروتئینی به نام HER2 روی سلول‌های سرطانی به رشد و گسترش IBC کمک می‌کند. درمان هدفمند این پروتئین را از بین می‌برد و رشد سلول‌های سرطانی را سخت‌تر خواهد کرد.

هورمون درمانی

برخی از انواع سلول‌های سرطانی دارای گیرنده‌های هورمونی هستند که باعث رشد سرطان در حضور استروژن و پروژسترون می‌شود. اگر سلول‌های سرطانی شما گیرنده‌های هورمونی دارند، ممکن است پزشک درمان‌هایی را تجویز کند که این هورمون‌ها را مسدود می‌کنند.

کلام آخر

سرطان سینه التهابی (IBC) نوع نادری از سرطان است که به سرعت گسترش می‌یابد. اگر متوجه تغییراتی در سینه خود شدید، به خصوص تغییر در یک سینه اما نه در دیگری، فوراً با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. تغییرات ممکن است نشانه یک بیماری کمتر جدی مانند عفونت باشد. با این حال، IBC به سرعت گسترش می‌یابد. اگر علائم نشانه سرطان سینه التهابی است، باید درمان را در اسرع وقت شروع کنید. جستجوی مراقبتی را که به طور بالقوه می‌تواند پیش آگهی شما را بهبود بخشد، به تعویق نیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *