بهترین انکولوژیست در تهران چه وظایفی دارد؟

فهرست مطالب
بهترین انکولوژیست در تهران

انکولوژی پزشکی شاخه‌ای از پزشکی است که به مطالعه تومورها در جنبه‌های مختلف اتیوپاتوژنتیک، اپیدمیولوژیک، بالینی-درمانی و پیشگیرانه می‌پردازد. انکولوژیست، پزشک متخصصی است که پاتولوژی‌های مختلف تومور موجود را تشخیص و درمان می‌کند. همچنین بیمار را در مسیر درمان همراهی می‌کند و پیشرفت درمان‌ها را زیر نظر دارد. بهترین انکولوژیست در تهران می‌تواند از مشاوره سایر متخصصان (سنولوژیست، خون، رادیولوژیست و …) که می‌توانند در مسیر بالینی- درمانی شرکت کنند، استفاده کند. انکولوژیست مداخله جراحی نمی‌کند.

بهترین انکولوژیست در تهران

تعریف انکولوژیست

انکولوژیست پزشک متخصص در تشخیص، درمان و پیشگیری از تومورها است. انکولوژی شاخه‌ای از پزشکی که به تشخیص، درمان و پیشگیری از هر نوع تومور می‌پردازد. بنابراین، انکولوژیست، پزشک متخصص در انکولوژی است.

تومور چیست؟

برای درک کامل اینکه یک انکولوژیست کیست و چه کاری انجام می‌دهد، لازم است که تومورها و سایر جنبه‌های مرتبط با این شرایط سلامتی را مرور کنیم. تومور توده‌ای از سلول‌های غیرطبیعی است که سرعت تقسیم و رشد آن‌ها به دلیل از دست دادن مکانیسم‌های کنترل، بالاتر از پارامترهای طبیعی است. به عبارت ساده، تومور توده‌ای از سلول‌ها است که به طور غیرقابل کنترلی رشد می‌کنند.

شروع تومور نتیجه یک سری جهش در DNA سلولی است که ژن‌های مسئول کنترل فرآیندهای تقسیم، رشد، بلوغ و مرگ سلول‌ها را تغییر می‌دهد. زمانی گفته می‌شود تومور خوش‌خیم است که سلول‌های غیرطبیعی در توده‌ای که آن را تشکیل می‌دهند، سرعت تقسیم و رشد نسبتاً بالاتر از حد طبیعی را نشان می‌دهند، توانایی حمله به بافت مجاور را ندارند و در نهایت قادر به رسیدن به جریان خون نیستند. به عبارت دیگر، تومور خوش‌خیم توده‌ای از سلول‌هایی است که رفتار غیرعادی با تقسیم و رشد دارند، اما به بافت‌های اطراف و حتی به خون نفوذ نمی‌کنند.

زمانی به یک تومور، تومور بدخیم گفته می‌شود که سلول‌های غیرطبیعی توده‌ای که آن را تشکیل می‌دهند دارای سرعت تقسیم و رشد هستند که به وضوح بالاتر از حد طبیعی است و می‌توانند بافت‌های اطراف را تحت تأثیر قرار دهند و پس از عبور از آن به بقیه بدن گسترش یابند. تومورهای بدخیم که مسئول مرگ 7.4 میلیون نفر در سراسر جهان هستند، اولین عامل مرگ و میر در مقیاس جهانی را تشکیل می‌دهند (13 درصد از مرگ و میرهای جهانی به آنها نسبت داده می‌شود). تومورهای بدخیم که بیشترین قربانیان را دارند، عبارتند از: سرطان ریه، سرطان معده، سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و سرطان کبد.

بهترین انکولوژیست در تهران

بیماری‌‌هایی که اغلب توسط انکولوژیست پزشکی درمان می‌شود، کدام‌اند ؟

انکولوژیست متخصصی است که تومورها را درمان می‌کند. برخی از آنها عبارتند از:

 • سرطان روده بزرگ
 • سرطان ریه
 • سرطان پستان
 • سرطان پروستات

سایر اشکال رایج سرطان عبارتند از:

 • ملانوما
 • سرطان معده
 • سرطان حفره دهان
 • سرطان دهانه رحم
 • تومور رحم
 • سرطان کبد
 • سرطان پانکراس
 • تومور کلیه
 • تومور بیضه
 • سرطان مثانه
 • لوسمی های حاد و مزمن
 • لنفوم
 • میلوما

وظایف بهترین انکولوژیست در تهران چیست؟

انکولوژیست مهارت‌های متعددی دارد و وظایف مختلفی را انجام می‌دهد. برای مثال، او دانش دقیقی از فیزیوپاتولوژی تومورها دارد. او در تکنیک‌های تشخیصی مفید برای شناسایی و مطالعه نئوپلاسم‌ها متخصص است. او همراه برنامه‌ریزی، با مناسب‌ترین درمان ضد سرطان سروکار دارد. می‌داند چگونه در صورت عود تومور مداخله کند. انکولوژیست مدرن می‌تواند در بخش‌های مختلف تخصص داشته باشد. همچنین می‌تواند در شیمی درمانی (انکولوژیست پزشکی)، جراحی ضد سرطان (انکولوژیست جراحی) و رادیوتراپی انکولوژیک (انکولوژیست رادیوتراپی) متخصص شود.

وظایف اصلی انکولوژیست چیست؟

وظایف اصلی انکولوژیست، عبارتند از:

ارزیابی و بررسی یافته‌های تشخیصی مربوط به تومور، به منظور تعیین شدت آن. بر اساس ویژگی‌های تومور و سلامت عمومی بیمار، مناسب‌ترین درمان ضد سرطان را برنامه‌ریزی می‌کنند و تمام عوارض جانبی احتمالی را در نظر می‌گیرند. اگر تومور غیرقابل درمان است، درمان تسکینی را به بهترین وجه برای نیازهای بیمار برنامه‌ریزی می‌کنند.

وظیفه بهترین انکولوژیست در تهران است که با بیمار رابطه محکمی برقرار کند. برای مثال، او باید نتیجه و معنای تحقیقات مختلف تشخیصی را توضیح دهد. باید تمام اطلاعات مختلف مربوط به گزینه‌های مختلف درمانی و دلیل انتخاب یک مسیر درمانی خاص را به اشتراک بگذارد.

بهترین انکولوژیست در تهران چه آزمایش‌های تشخیصی را تجویز می‌کند؟

برای اهداف تشخیصی بیشتر، بهترین انکولوژیست در تهران از معاینه‌ای مانند بیوپسی، در مورد تومورهای جامد یا مانند تجزیه و تحلیل خون و مغز استخوان، در مورد تومورهای خونی استفاده می‌کند. بیوپسی تومور جمع آوری و تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی نمونه‌ای از سلول‌های متعلق به یک تومور جامد است. بیوپسی تومور برای تعیین درجه یک تومور ضروری است. علاوه بر این، بیوپسی همیشه تشخیص تومور را راحت‌تر می‌کند. انکولوژیست می‌تواند یک آزمایش تصویربرداری مانند CT، PET، رزونانس مغناطیسی یا سینتی گرافی استخوان را تجویز کند.

بهترین انکولوژیست در تهران

روش‌های درمانی که می‌تواند توسط بهترین انکولوژیست در تهران اتخاذ شود، چیست؟

برای مبارزه با تومورها، بهترین انکولوژیست در تهران می‌تواند از روش‌های داروهای ضدسرطان، جراحی و رادیوتراپی استفاده کند. اغلب، انکولوژیست این گزینه‌های درمانی را برای دستیابی به نتایج بهتر ترکیب می‌کند.

داروهای ضد سرطان

برخی از داروهای ضد سرطانی که انکولوژیست می‌تواند استفاده کند، عبارتند از:

شیمی درمانی

 دسته داروهای شیمی درمانی شامل عوامل آلکیله کننده (مانند سیکلوفسفامید، سیس پلاتین و کارموستین)، آنتی متابولیت‌ها (مانند متوترکسات و کلادریپین)، آنتی بیوتیک‌های سیتوتوکسیک (مانند داونوروبیسین) است.

ایمونوتراپی‌های انکولوژیک

برخی از شناخته‌شده‌ترین روش‌های ایمونوتراپی سرطان، آنتی‌بادی‌های مونوکلونال (مانند ریتوکسیماب، تراستوزوماب، بواسیزوماب، ستوکسیماب، پانیتوموماب، آلمتوزوماب، کاتوماکسوماب، اوفاتوموماب و ایپیلیموماب)، اینترلوکین 2 و اینترفرون آلفا هستند.

داروهای درمان هدفمند

نمونه‌هایی از داروها برای به اصطلاح درمان هدفمند، مهارکننده‌های تیروزین کیناز (مانند ایمتینیب، جفیتینیب، ارلوتینیب، بورتزومیب و سورافنیب) و مهارکننده‌های سرین ترئونین کیناز (مانند اورولیموس و تمسیرولیموس) هستند.

هورمون درمانی ضد سرطان

برخی از نمونه‌های داروهای هورمون درمانی ضدسرطان عبارتند از: آندروژن‌ها، آنتی آندروژن‌ها، استروژن‌ها، ضد استروژن‌ها، کورتیکواستروئیدها، پروژسترون‌ها و هورمون‌های تیروئید.

جراحی انکولوژیک

جراحی انکولوژی بخش بسیار گسترده‌ای است که شامل انواع مداخلات و تکنیک‌های مختلف می‌شود. به طور معمول، بهترین انکولوژیست در تهران از جراحی برای برداشتن تومورها و یا متاستازها استفاده می‌کند. برداشتن تومور با جراحی می‌تواند تأثیر اساسی بر بهبودی داشته باشد. متأسفانه با این حال، همیشه قابل اجرا نیست یا فقط تا حدی قابل عمل است. عوامل مختلفی از جمله اندازه بیش از حد توده تومور، موقعیت نامناسب اشغال شده توسط تومور یا ظرافت اندام آسیب دیده می‌تواند مانع از استفاده انکولوژیست از جراحی شود.

پرتودمانی انکولوژیک

پرتودرمانی انکولوژیک، درمان ضد سرطانی است که شامل قرار گرفتن مستقیم تومورها در معرض دوز معینی از اشعه یونیزان، با هدف نهایی از بین بردن سلول‌های نئوپلاستیک است. به طور کلی، پرتو درمانی انکولوژیک با نوع دیگری از درمان ضد سرطان ترکیب می‌شود، زیرا قرار گرفتن تومور در معرض پرتوهای یونیزان به تنهایی برای درمان کافی نیست. انتخاب ترکیب رادیوتراپی سرطان با شیمی درمانی یا جراحی ضد سرطان به نوع تومور موجود بستگی دارد و صرفاً به عهده انکولوژیست است.

کلام آخر

بهترین انکولوژیست در تهران یک متخصص داخلی است که در بیماری‌های تومور (بیماری‌های سرطانی) و به ویژه در تومورهای بدخیم تخصص دارد. از آنجایی که تومورها می‌توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند، متخصص انکولوژی در تماس نزدیک با پزشکان سایر تخصص‌ها است. انکولوژیست به عنوان متخصص داخلی، با هماتولوژی، یعنی با بیماری‌های خون و اندام‌های خون ساز نیز سروکار دارد. انواع سرطان در انکولوژی درمان می‌شوند. انکولوژیست با تشخیص، درمان و مراقبت‌های بعدی سرطان و همچنین با اقدامات پیشگیرانه سروکار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *