بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران

فهرست مطالب
بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران

رادیوتراپی یا پرتودرمانی، درمانی است که با نفوذ پرتو‌های متشکل از امواج پر انرژی یا جریان ذرات به داخل بدن انجام می‌شود. تابش با دوز بالا از رشد سلول‌ها جلوگیری می‌کند یا سلول‌ها را می‌کشد. از آنجایی که سلول‌های سرطانی سریع‌تر از اکثر سلول‌های طبیعی تقسیم می‌شوند و رشد می‌کنند، رادیوتراپی در درمان بسیاری از انواع سرطان موفق است. در صورتی که نیاز به درمان با رادیوتراپی دارید و به دنبال بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران هستید، این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید.

دکتر رادیوتراپی

پرتودرمانی چگونه توسط بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران اعمال می‌شود؟

دو روش پرتودرمانی وجود دارد: خارجی یا داخلی.

برخی از بیماران هر دو درمان را یکی پس از دیگری دریافت می‌کنند. اکثر بیمارانی که تحت درمان رادیوتراپی سرطان قرار می‌گیرند، رادیوتراپی خارجی دریافت می‌کنند. این نوع درمان عموماً برای بیماران سرپایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اعمال می‌شود. دستگاه مورد استفاده در رادیوتراپی خارجی، پرتو‌های پرانرژی را به ناحیه سرطانی و بافت سالم اطراف اعمال می‌کند.

انجام رادیوتراپی خارجی توسط بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران

دستگاهی که بیشتر در رادیوتراپی استفاده می‌شود “شتاب دهنده خطی” نام دارد.

این دستگاه تنها سیستمی است که تمام روش‌های رادیوتراپی و پرتودرمانی پیشرفته مانند IMRT (رادیوتراپی تعدیل‌شده با شدت)، IGRT (رادیوتراپی هدایت‌شده با تصویر)، IGRS (رادیوتراپی هدایت‌شده با تصویر)، SBRT (رادیوتراپی بدن استریوتاکتیک) و RapidArc (درمان قوس تعدیل‌شده با تراکم حجمی) را ترکیب می‌کند.

بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران با کمک این روش ترکیبی از تصویربرداری همزمان، موقعیت‌یابی بیمار، مدیریت حرکت و پرتو و تنظیم دوز  را استفاده می‌کند و از مطابقت هدف و پرتو اطمینان حاصل می‌کند و در نتیجه از بافت‌های سالم اطراف هدف، محافظت می‌کند.

در روش‌های کلاسیک، زمان پرتودرمانی بین ۳۰-۴۵ دقیقه است؛ اما با این روش تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا درمان کامل شود. این روش همچنین در درمان انواع تومور‌های بدن مؤثر است.

انجام رادیوتراپی داخلی توسط بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران

هنگامی که رادیوتراپی داخلی انجام می‌شود، منبع پرتو مستقیماً در داخل تومور قرار می‌گیرد. این روش پرتودرمانی “براکی تراپی” نامیده می‌شود. براکی تراپی با قرار دادن مواد رادیواکتیو (در بسته) در داخل یا نزدیک تومور با سوزن، دانه، کابل یا کاتتر انجام می‌شود. این روش را تابش خارجی، پرتودرمانی ایمپلنت یا رادیوتراپی بینابینی نیز می‌نامند. از براکی تراپی می‌توان در درمان انواع مختلف سرطان از جمله سرطان‌های زنان، ریه، معده، مری، سینه و پروستات استفاده کرد.

براکی‌تراپی با دوز بالا (HDR):

دوز تشعشع توصیه‌شده توسط انکولوژیست شما، از طریق اپلیکاتوری که در داخل بدن، نزدیک به تومور قرار داده می‌شود، اعمال می‌شود. این درمان‌ها بدون درد هستند و جلسات بین ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

درمان‌های HDR معمولاً در طول زمان با یک سری جلسات برنامه‌ریزی شده توسط انکولوژیست شما انجام می‌شود. با استفاده از این روش، پزشک شما این فرصت را دارد که دوز بالاتری از اشعه را مستقیماً به تومور، بدون آسیب رساندن به بافت سالم اطراف اعمال کند.

بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران

اقدامات بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران

اولین مرحله شامل مراجعه شما به بخش پرتودرمانی برای برنامه‌ریزی درمان است. اکثر مردم فرآیندی به نام شبیه‌سازی را طی می‌کنند. درمان‌های سه بعدی با اسکن ناحیه بدن در مقاطع نازک با دستگاه توموگرافی کامپیوتری و تعیین حجم اندام‌ها و تومور‌ها بر روی تصاویر گرفته شده، انجام می‌شود.

تکنسین شما را به اتاق سی‌تی‌اسکن می‌برد. ممکن است از شما خواسته شود که لباس بیمارستان بپوشید. بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران برخی از علائم را روی پوست شما نشان‌گذاری می‌کند. این علائم ناحیه درمان را نشان می‌دهد. شما می‌توانید قبل از سی تی اسکن به پزشک مراجعه کنید، پزشک شما در طول سی تی اسکن با شما خواهد بود و برنامه‌ریزی شما را مدیریت می‌کند. از سوی دیگر، تکنسین به شما توضیح می‌دهد که چه اتفاقی خواهد افتاد.

تکنسین موقعیت درخواستی پزشک را روی تخت شبیه ساز به شما می‌دهد. سعی کنید بی‌حرکت بمانید و دستورات داده شده را دنبال کنید. ثابت ماندن بسیار مهم است زیرا تیم باید مطمئن شود که در مکان مناسبی رفتار می‌کند. در طول شبیه‌سازی می‌توانید به طور عادی نفس بکشید. خیلی به خود سخت نگیرید و راحت روی میز IT دراز بکشید.

برای کمک به برنامه درمانی شما، ناحیه تحت درمان اندازه‌گیری می‌شود. همچنین می‌توان برای ثبت موقعیت عکس دیجیتال گرفت.

در طول برنامه‌ریزی، تکنسین برخی از علائم را روی پوست شما می‌گذارد. این‌ها با قلم‌های نمدی ساخته می‌شوند. گاهی اوقات با جوهر استریل و سوزن استریل این نشانه‌ها را به صورت خالکوبی نقطه‌های ریز ایجاد می‌کنیم. این‌ها بسیار کوچک و دائمی هستند.

شبیه‌سازی از ۱۰ دقیقه تا بیش از یک ساعت طول می‌کشد. اگر درمان شما پیچیده باشد، ممکن است به بیش از یک جلسه شبیه‌سازی نیاز باشد.

در برخی موارد خاص، ممکن است لازم باشد ناحیه درمانی خود را با برنامه‌ریزی PET-CT و فیوژن تصویر MR با دقت بیشتری برنامه‌ریزی کنید.

اتاق ماسک

گاهی ماندن در یک موقعیت سخت است. ما برای افرادی که از ناحیه سر و گردن تحت درمان قرار می‌گیرند، ماسک‌های ترموپلاستیک می‌سازیم. این ماسک شما را در طول درمان پایدار نگه می‌دارد. علاوه بر این، علائم درمان را می‌توان روی ماسک کشید. این بدان معنی است که این علائم روی صورت شما نخواهد بود. ماسک سر را ثابت می‌کند و از دریافت دوز ارگان‌های حیاتی مانند چشم جلوگیری می‌کند. اگر ماسک شما به دلیل کاهش وزن در طول درمان شل شد، ممکن است لازم باشد ماسک را دوباره بسازید و برنامه‌ریزی جدید سی تی انجام دهید.

اگر به ماسک نیاز دارید، قبل از شبیه‌سازی ساخته شده است. لطفاً پس از تهیه ماسک مو‌های خود را کوتاه نکنید و ریش خود را نتراشید تا ماسک به خوبی جا بیفتد. کارکنان اتاق قالب در مورد انتظارات شما از ماسک با شما صحبت خواهند کرد. می‌توانیم ماسک را به قسمت‌های دیگر بدن هم بزنیم. این درمان برای همه مناطق برنامه‌ریزی شده است.

گام بعدی

تمام اطلاعات در مورد تصاویر CT، PET-CT، MR به دست آمده در برنامه‌ریزی درمان شما استفاده می‌شود. تکمیل این طرح ممکن است، ۱-۲ هفته طول بکشد. هنگام برنامه‌ریزی درمان، از برنامه‌های کامپیوتری تهیه شده با نرم‌افزار مخصوص توسعه یافته استفاده می‌کنیم. با نمودار‌هایی که هیستوگرام دوز-حجمی نامیده می‌شوند، مطمئن می‌شویم که تابش به ساختار‌های جامد حساس به دوز در محدوده‌ای است که می‌خواهیم. بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران، رادیوفیزیکدان در برنامه درمانی شما با هم همکاری می‌کنند.

برخی اطلاعات در مورد درمان:

 • لیزر برای تنظیم ناحیه درمان استفاده می‌شود.
 • درمان توسط بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران معمولاً ۱۵-۳۰ دقیقه طول می‌کشد. بیشتر این زمان صرف تلاش برای موقعیت صحیح شما می‌شود. تابش معمولاً چند دقیقه طول می‌کشد.
 • گاهی اوقات برنامه شما شامل استفاده از محافظ‌های ویژه است. این سپر از نواحی حساس در برابر تشعشعات محافظت می‌کند. این محافظ‌ها قبل از باز کردن دستگاه در داخل آن قرار می‌گیرند.
 • قبل از روشن کردن دستگاه، تکنسین اتاق را ترک می‌کند. هیچ کس دیگری نمی‌تواند در طول درمان در اتاق باشد.
 • در طول درمان چیزی احساس نخواهید کرد.
 • شما در اتاق تنها خواهید بود، اما رفتار شما توسط دوربین‌های خارج به دقت مشاهده می‌شود.
 • دو دوربین تلویزیونی وجود دارد که به تکنسین اجازه می‌دهد در طول درمان شما را تحت نظر داشته باشد. همچنین دارای یک خط تلفن داخلی است تا بتوانید با درمانگر خود صحبت کنید.
 • سعی کنید حرکت نکنید. شما می‌توانید به طور طبیعی نفس بکشید. نفس خود را حبس نکنید؛ مگر اینکه به شما گفته شود.
 • گاهی اوقات دستگاه هنگام بوت شدن صدا ایجاد می‌کند. ممکن است صدای وزوز یا بوق را بشنوید.
 • پس از پایان درمان، پرتو به طور خودکار خاموش می‌شود. همچنین می‌توان آن را در هر زمان که نیاز داشت خاموش کرد.
 • بسیاری از درمان‌ها برای اعمال از زوایای مختلف نیاز به حرکت دستگاه دارند. برای اطمینان از این امر، درمانگر شما مکرراً به اتاق می‌آید. گاهی اوقات درمانگر شما می‌تواند این کار را از خارج از اتاق انجام دهد. در این بین، بدون حرکت به دراز کشیدن ادامه دهید.

در حالی که درمان شما ادامه دارد، هفته‌ای یک بار به پزشک و پرستار خود مراجعه خواهید کرد. به این چک هفتگی می‌گویند. اگر پزشک شما غایب باشد، پرستار یا پزشک دیگری می‌تواند شما را ببیند. پزشک شما عوارض جانبی را بررسی می‌کند و در صورت لزوم ممکن است، دارو تجویز کند. اگر سؤالی دارید ،همیشه می‌توانید با تیم ما صحبت کنید.

درمان حمایتی توسط بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران

درمان‌های حمایتی شامل درمان‌های اضافی هستند که کیفیت زندگی بیمار را تأمین می‌کنند، عوارض جانبی را کاهش می‌دهند و برای تسهیل فرآیند شیمی درمانی و رادیوتراپی تجویز می‌شود. در صورتی که تیم معالج شما صلاح بداند که به درمان حمایتی نیاز دارید، این درمان را برای شما لحاظ خواهد کرد.

چگونه رادیوتراپی بر ساختار خون شما تأثیر می‌گذارد؟

رادیوتراپی می‌تواند باعث کاهش تعداد گلبول‌های سفید و پلاکت خون شما شود. این سلول‌های خونی بدن شما را قادر می‌سازد تا با عفونت‌ها مبارزه کند و اجازه لخته شدن خون را می‌دهد. اگر تحت درمان مغز استخوان هستید، تعداد گلبول‌های قرمز خون شما نیز ممکن است تحت تأثیر درمان قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *