یوروستومی چیست؟ هر آنچه که باید در مورد آن بدانید!

فهرست مطالب
یوروستومی چیست

اگر مثانه خود را برداشته‌اید یا به سایر قسمت‌های سیستم ادراری خود آسیب وارد کرده‌اید، بهترین انتخاب ممکن است یوروستومی باشد. یوروستومی یک روش جدید برای خروج ادرار از بدن شما از طریق استوما در شکم است. اگر مثانه شما برداشته شود و یوروستومی داشته باشید، ادرار از کلیه‌ها به مجرای روده‌ای و سپس استوما به کیسه استومی می‌رود. اگر مثانه خود را برداشته باشید، این جراحی یک استوما (روزنه) در شکم شما ایجاد می‌کند تا ادرار را در خارج از بدن شما جمع آوری کند.

یوروستومی چیست

یوروستومی چیست؟

اگر سیستکتومی (برداشتن مثانه) انجام داده‌اید، به روش جدیدی برای ادرار کردن از کلیه‌ها به خارج از بدن خود نیاز دارید. این فرآیند انحراف ادرار نامیده می‌شود و یکی از راه‌هایی که می‌توان انجام داد یوروستومی است. به طور کلی، جراحی است که در آن یک سوراخ (استوما) در شکم شما ایجاد می‌کند تا ادرار یا مدفوع به روشی متفاوت از بدن شما خارج شود. سه نوع استومی وجود دارد:

 • کولوستومی
 • ایلئوستومی
 • یوروستومی

جراحی یوروستومی باعث ایجاد استوما در شکم شما می‌شود. استوما به مکانی در دستگاه ادراری شما متصل می‌شود تا ادرار از بدن شما خارج شود. شما از کیسه‌ای که کیسه استومی نیز نامیده می‌شود، برای جمع آوری ادرار برای دفع استفاده می‌کنید.

آیا یوروستومی انواع مختلفی دارد؟

بله، انواع مختلفی وجود دارد. در ادامه به بررسی انواع آن‌ها می‌پردازیم.   

مجرای ایلیال

در طول جراحی یوروستومی، جراح شما از قطعه‌ای از روده کوچک برای ساختن لوله‌ای استفاده می‌کند که به استوما متصل می‌شود. حالب‌های شما، که ادرار را از کلیه‌های شما دور می‌کنند، به لوله تازه ایجاد شده متصل می‌شوند. ادرار از طریق لوله به سمت استوما جریان می‌یابد و سپس از بدن شما خارج می‌شود.

مجرای کولون

این نوع شبیه مجرای روده‌ای است. تفاوت کولون این است که جراح شما از بافت کولون سیگموئید برای ایجاد لوله استفاده می‌کند.

یوروستومی چیست

یوروستومی قاره‌ای

در برخی موارد، جراح شما ممکن است یک مثانه یا مخزن جدید از بافت روده در داخل شما ایجاد کند. این روش یوروستومی قاره‌ای است. ممکن است یک مخزن به استوما متصل داشته باشید که می‌توانید آن را با یک لوله پلاستیکی تخلیه کنید.

برخی از انواع یوروستومی قاره‌ای عبارتند از:

کیسه Kock: این روش از انتهای روده کوچک شما برای ساخت دریچه‌ها، کیسه و خروجی استفاده می‌کند.

کیسه ایندیانا: در این روش از بافت روده بزرگ برای ساخت کیسه و از بافت روده کوچک برای خروجی استفاده می‌شود. جراح شما همچنین از دریچه طبیعی ileocecal استفاده می‌کند که در محل اتصال روده کوچک و بزرگ قرار دارد.

روش Mitrofanoff: این روش می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. جراح شما می‌تواند از بافت مثانه، روده کوچک یا کولون برای ساخت کیسه استفاده کند. آنها حتی می‌توانند از ترکیبی از بافت‌ها استفاده کنند. جراح شما می‌تواند از آپاندیس، لوله فالوپ یا بخشی از حالب برای ایجاد خروجی استفاده کند.

چرا به یوروستومی نیاز دارید؟

در صورتی که مثانه شما بر اثر ضربه یا بیماری آسیب دیده باشد یا برداشته شده باشد، ممکن است پزشک شما این روش را پیشنهاد می‌دهد. اگر سرطان مثانه دارید ممکن است مثانه خود را بردارید. اگر مثانه شما آنطور که باید کار نمی‌کند، پزشک این جراحی را پیشنهاد می‌دهد. برای برخی افراد، یوروستومی گزینه بهتری نسبت به بی اختیاری ادرار است. یوروستومی همچنین برای افرادی که آسیب نخاعی یا نقص‌های مادرزادی دارند (مانند اسپینا بیفیدا) و افرادی که مجرای ادراری آسیب دیده دارند، گزینه‌ای مناسب است.

برخی از نوزادان با ناهنجاری‌های مجاری ادراری به دنیا می‌آیند که ادرار کردن موفقیت آمیز را برای آنها دشوار می‌کند. در این مواقع ادرار جمع می‌شود و باعث عفونت می‌شود. گاهی اوقات، این کودکان جراحی یوروستومی انجام می‌دهند.

یوروستومی چیست

آیا هنوز هم می‌توانید بعد از این جراحی ادرار کنید؟

اگر مجرای روده‌ای یا کولون دارید، ادرار را به طور مداوم در کیسه‌ای که به استوما متصل است (به نام کیسه استومی) تخلیه می‌کنید. اگر یوروستومی قاره‌ای دارید، زمان‌های برنامه‌ریزی شده‌ای خواهید داشت که باید کیسه خود را با یک لوله پلاستیکی به نام کاتتر تخلیه کنید.

در حین جراحی چه اتفاقی می‌افتد؟

جراح شما این روش را در زمانی که شما تحت بیهوشی عمومی هستید انجام خواهد داد. هیچ دردی را احساس نخواهید کرد ممکن است در این زمان نیاز به جراحی مثانه برای برداشتن بخشی یا تمام مثانه داشته باشید. این امکان وجود دارد که جراح شما مجبور شود سایر اندام‌ها مانند آپاندیس، غدد لنفاوی یا بخش‌هایی از دستگاه تناسلی شما را بردارد. این امر به ویژه در موارد سرطان صادق است. جزئیات جراحی به نوع روش جراحی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر جراح شما در حال ایجاد یک مثانه جدید باشد، شما استوما نخواهید داشت.

برای انواع دیگر جراحی‌ها، جراح استوما را در ناحیه شکم شما در محلی که قبلا تصمیم گرفته‌اید ایجاد می‌کند. جراح حالب‌ها را به لوله منتهی به استوما متصل می‌کند. این جراحی می‌تواند تا شش ساعت طول بکشد.

مزایای یوروستومی چیست؟

اگر در حال انجام این جراحی هستید، به این دلیل است که در قسمت‌هایی از دستگاه ادراری خود مشکل داشته‌اید. یوروستومی می‌تواند زندگی شما را آسان‌تر کند.

خطرات یا عوارض

به طور کلی، روش یوروستومی بسیار ایمن است. با این حال، خطرات هر نوع جراحی عبارتند از:

 • مشکلات با بیهوشی
 • عفونت
 • آسیب اندام
 • لخته شدن خون یا خونریزی
 • ذات الریه
 • خونریزی در استوما

دوره نقاهت بعد از یوروستومی چقدر است؟

بعد از اینکه از بیمارستان به خانه آمدید، حدود دو ماه زمان نیاز دارید تا بتوانید به سر کار یا مدرسه بازگردید. در این مدت می‌توانید تمرین کنید که با مراقبت از یوروستومی خود راحت‌تر شوید. اگر علائم زیر را در دوران نقاهت دارید باید به پزشک مراجعه کنید.

 • تب
 • خونریزی غیر معمول
 • درد
 • در استفاده از لوازم استومی خود مشکل دارید.
 • ادرار بد رنگ یا بدبو

زندگی پس از یوروستومی از برخی جهات متفاوت خواهد بود و بسیاری از این روش‌ها می‌توانند بهتر از روش‌های قدیمی باشند. ممکن است کمی طول بکشد تا به فرآیند جدید عادت کنید و با احساساتی که در مورد یوروستومی خود دارید کنار بیایید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *