تومور پینه آل (تومور غده صنوبری) و هر آنچه باید بدانید!

فهرست مطالب

تومور پینه آل (غده صنوبری) از جمله تومورهای مغزی نادر هستند. این تومورها از غده پینه آل یا بافت­‌های اطراف آن شروع می‌شوند.

«غده پینه آل» در میانه مغز، درست پشت «ساقه مغز» قرار دارد. این غده هورمون ملاتونین را تولید می‌­کند که کنترل خواب را بر عهده دارد.

تومورهایی که در این ناحیه مغز قرار دارند می‌توانند کانال­های مربوط به «مایع مغزی-نخاعی» را مسدود کنند. مایع مغزی-نخاعی (CSF) یک مایع شفاف است که اطراف مغز و نخاع قرار دارد و از آنها محافظت می­‌کند.

انسداد مایع مغزی-نخاعی می‌­تواند موجب تجمع مایعات در یک ناحیه از مغز شود. این انسداد می‌­تواند منجر به افزایش فشار (هیدروسفالی) شود. علائم افزایش فشار عبارتند از: سردرد و حالت تهوع.

تومور پینه آل (تومور غده صنوبری)

انواع تومور پینه آل

تومورهای مختلفی می­‌توانند از ناحیه پینه آل شروع شوند. ۲ نوع اصلی این تومورها عبارتند از:

  • تومورهای سلول زایا (ژِرم سِل)
  • تومورهایی که از غده پینه آل شروع می­‌شوند (تومورهای غده پینه آل)

این تومورها می‌­توانند در سلول­های پشتیبانی­کننده (سلول­‌های گلیال) موجود درون غده پینه آل یا اطراف آن نیز شروع شوند. این تومورها «گلیوم» نام دارند.

شایع‌­ترین نوع تومور پینه آل نوعی «تومور سلول زایا» است که به آن «ژِرمینوم» گفته می‌­شود.

توموررهای سلول‌های زایا (ژرم سل)

این تومورها از سلول­‌هایی که از رشد اولیه بدن در رحم باقی مانده­‌اند شروع به رشد می­‌کنند. این سلول­‌ها به طور معمول بی­‌ضرر هستند، اما برخی از آنها می‌­توانند به صورت غیر قابل کنترلی شروع به رشد کنند.

سلول­های زایا در جنین به سیستم تولید مثلی نمو می‌­یابند. بنابراین «تومورهای سلول‌­های زایا» را «تومورهای رویانی» نیز می‌­گویند.

بیشتر «تومورهای سلول­های زایا» در خارج از مغز (در قفسه سینه یا شکم) شروع به رشد می­‌کنند. البته این تومورها می‌­توانند از حوالی محل غده پینه آل نیز شروع شوند. «تومور سلول­های زایا» عمدتا در افراد جوان بروز می­‌کند. متوسط سن تشخیص این تومورها بین ۱۰ الی ۱۲ سالگی است.

تومورهای غده پینه آل انواع مختلفی دارند. این تومورها می­‌توانند درجه پایین (رشد کند) یا درجه بالا (رشد سریع) باشند. ۴ نوع اصلی تومورهای غده پینه آل عبارتند از:

  • پینئوسیتوم (pineocytoma) (درجه 1)
  • تومور پارانشیم پینه آل با تمایز متوسط (درجه ۲ یا درجه ۳)
  • تومور پاپیلاری ناحیه پینه آل (درجه ۲ یا درجه ۳)
  • پینئوبلاستوم (pineoblastoma) (درجه ۴)

میزان شیوع تومور پینه آل

تومورهای ناحیه پینه آل نادر هستند. کمتر از ۱ مورد از هر ۱۰۰ مورد تومور مغزی (کمتر از ۱ درصد) در ناحیه پینه آل شروع می‌­شوند. آنها در کودکان و جوانان بیشتر از بزرگسالان هستند.

آزمایش‌های تشخیص تومور پینه آل

برای تشخیص تومور غده پینه آل یک سری آزمایش‌­ها باید انجام شوند. پزشک اندازه و محل تومور را بررسی می‌­کند، این کار به پزشک کمک می­‌کند تا برای درمان بیمار برنامه‌­ریزی کند. آزمایش­هایی که ممکن است روی بیمار انجام شوند عبارتند از:

برخی از تومورهای سلول­های زایا موادی ایجاد می‌­کنند که در خون نمایان می‌­شود. به این مواد «تومور مارکر» (نشانگر تومور) گفته می­‌شود. اگر حدس پزشک بر این باشد که کودک مبتلا به تومور سلول زایا است، آزمایش خون انجام می­‌دهد و به دنبال موارد زیر در خون می­‌گردد:

  • آلفا فتوپروتئین (AFP)
  • کوریوگنادوتروپین انسانی (HCG اچ سی جی)
تومور غده صنوبری

درمان تومور پینه آل

درمان این تومورها وابسته به نوع تومور است.

درمان تومورهای سلول­های زایا

برای درمان تومورهای سلول­های زایا معمولا پرتو درمانی یا ترکیبی از شیمی­‌درمانی تومور مغزی و پرتو درمانی به بیمار داده می­‌شود. این درمان، تنها درمان لازم برای برخی بیماران است. ممکن است دیگر بیماران برای برداشتن هرگونه باقیمانده تومور تحت جراحی قرار گیرند.

اگر «تومور سلول زایا» عود کند، احتمالا بیمار باز هم تحت شیمی‌­درمانی و پرتو درمانی قرار گیرد.

درمان تومورهای غده پینه آل

درمان به نوع و درجه تومور غده پینه آل بیمار بستگی دارد. برای «پینئوسیتوم»، معمولا به منظور برداشتن تومور بیمار تحت جراحی قرار می­‌گیرد. بعد از جراحی نیز ممکن است پزشک پرتودرمانی را برای بیمار تجویز کند. پرتودرمانی به منظور پیشگیری از عود تومور صورت می­‌گیرد. برای تومورهای درجه بالا، مانند «پینئوبلاستوم» نیز ممکن است جراحی، پرتودرمانی و شیمی­‌درمانی انجام شود.

جراحی برای تخلیه مایعاتی که روی مغز تجمع یافته‌­اند (هیدروسفالی)

تومورهای غده پینه‌آل می­توانند موجب تجمع مایع مغزی-نخاعی در ناحیه‌­ای از مغز شوند. تجمع مایعات موجب افزایش فشار وارده به مغز می‌­شود و می‌­تواند خطرناک باشد. این پدیده «هیدروسفالی» نام دارد.

اگر بیمار دچار «هیدروسفالی» شود، ممکن است برای جایگذاری «شانت» تحت جراحی قرار گیرد. شانت یک لوله باریک است که در مغز جایگذاری می­‌شود تا مایعات را به ناحیه­‌ای دیگر از بدن تخلیه کند.

پیگیری (فالو آپ) تومور پینه آل

بیمار بعد از پایان درمان نیز مرتبا با پزشک یا پرستار خود ملاقات می‌­کند. پزشک در هر قرار ملاقات بیمار را معاینه می‌­کند. پزشک درباره حال و احوال بیمار از او سوال می­‌پرسد، و سوالاتی از این قبیل نیز از بیمار می‌­پرسد: آیا علائم یا عوارض جانبی داشته‌­اید؟ و آیا نگران چیزی هستید؟ همچنین ممکن است در برخی از این ملاقات­ها اسکن MRI انجام شود.

فاصله بین چکاپ­‌های بیمار به شرایط فردی او بستگی دارد.

کنار آمدن با تومور پینه آل

کنار آمدن با تشخیص تومور مغزی هم در عمل و هم از نظر عاطفی بسیار دشوار است. به ویژه اگر فرد به یک تومور نادر مبتلا شود شرایط سخت‌­تر می­‌شود. کسب اطلاعات کافی درمورد نوع تومور، و روش درمان آن می­‌تواند روند کنار آمدن با تومور را آسان‌­تر کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *