کنترل علائم تومور مغزی از طریق داروها

فهرست مطالب

تومورهای مغزی موجب بروز علائمی چون سردرد، حالت تهوع و استفراغ و تشنج می‌شوند. علائم تومور مغزی شما به محل تومور، اندازه آن، و پخش بودن آن بستگی دارد. یکی از راه‌های کنترل علائم تومور مغزی، انجام جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی است. این درمان‌ها می‌توانند اندازه تومور را کاهش دهند و حال شما را بهتر کنند.

 برای بسیاری از افراد مبتلا به تومور مغزی، زمانی که پس از تجربه مشکلی مانند سردرد یا تغییرات دیگر به پزشک مراجعه کردند، علائم عمومی تومور مغزی ر ا داشته‌اند. علائم عمومی عبارتند از:

سردرد؛ که ممکن است شدید باشد و با فعالیت یا در اوایل صبح بدتر شود.

تشنج؛ افراد ممکن است انواع مختلفی از تشنج را تجربه کنند. برخی دارو‌ها می‌توانند به پیشگیری یا کنترل آن‌ها کمک کنند. تشنج حرکتی که تشنج نیز نامیده می‌شود، حرکات غیرارادی ناگهانی ماهیچه‌های فرد است. انواع مختلف تشنج و شکل ظاهری آن‌ها در زیر ذکر شده است.

انواع درد؛ درد در سایر قسمت‌ها نیز می‌تواند ناشی از تومور و تاثیر آن بر بدن باشد. اگر در مورد تغییراتی که تجربه می‌کنید نگران هستید، لطفاً با پزشک خود صحبت کنید. پزشک از شما می‌پرسد که چه مدت و چند وقت یکبار علائم(ها) را تجربه کرده‌اید، علاوه بر سؤالات دیگر. این برای کمک به کشف علت مشکل است که تشخیص نامیده می‌شود.

 داروهایی کنترل علائم تومور مغزی شامل گزینه‌های زیر است :

 • کنترل تشنج
 • کاهش تورم درون مغز
 • کنترل درد
کنترل علائم تومور مغزی

کنترل علائم تومور مغزی

نحوه کنترل علائم تومور مغزی از طریق داروها به شرح زیر است:

داروهای کنترل تشنج

تشنج به معنی تخلیه غیرطبیعی جریان الکتریکی در مغز است. تشنج یکی از علائم شایع تومور مغزی است. تشنج انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • تشنج کانونی (فوکال) که فقط بخشی از مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد
 • تشنج تعمیم‌یافته یا عمومی (ژنرالیزه) که همزمان هر دو طرف مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ممکن است برای مدت کوتاهی هوشیاری خود را از دست بدهید.
 • تشنج ناشناخته مربوط به زمانی است که نمی‌توان فهمید حمله از کجا شروع شده است

تشنج‌ها را همچنین می‌توان بر اساس اینکه شامل حرکت هستند یا خیر گروه‌بندی کرد. این گروه‌ها عبارتند از:

 • تشنج حرکتی که شامل حرکات لرزشی و پرشی است
 • تشنج غیرحرکتی نیز زمانی رخ می‌دهد که فرد هوشیاری خود نسبت به اطرافش را از دست بدهد، یا احساس کند کاری را قبلا انجام داده است (دژاوو) یا بو و مزه عجیب احساس کند.

برای کنترل علائم تومور مغزی تشنج باید:

معمولا داروهایی مانند فنی‌تویین، سدیم والپروات و کاربامازپین را برای کنترل تشنج به بیمار می‌دهند. به این داروها ضد صرع گفته می‌شود. این داروها را معمولا باید هر روز به صورت قرص یا مایعات مصرف کنید. باید این داروها را طبق دستور پزشک و داروساز مصرف کنید.

ممکن است تشنج برای خودتان و اطرافیانتان بسیار ترسناک به نظر برسد. تیم درمانی شما می‌تواند در خصوص پیشامدهای احتمالی و اینکه پس از بروز تشنج چه باید بکنید با شما صحبت کنند.

داروهای کاهنده تورم درون مغز

برخی تومورها موجب بروز تورم می‌شوند. تورم می‌تواند فشار درون مغز را افزایش دهد و موجب بروز علائم شود. برخی درمان‌ها مثل جراحی و پرتودرمانی نیز ممکن است در ابتدا تورم مغز را افزایش دهند.

مقادیر کمی استروئید به طور طبیعی در بدن ما ساخته می‌شود. استروئیدها به کاهش تورم و کنترل علائم تومور مغزی کمک می‌کنند.

به نوعی از استروئیدها که ممکن است در طول درمان دریافت کنید «کورتیکواستروئید» گفته می‌شود. این داروها عبارتند از:

 • دگزامتازون
 • پردنیزولون
 • متیل پردنیزولون

داروهای کنترل درد

اگر تومورهای مغزی ناحیه‌ای از مغز را که به درد حساس است تحت فشار قرار دهند، موجب بروز سردرد می‌شوند. این نواحی حساس به درد شامل عروق و اعصاب است.

برخی درمان‌ها مثل جراحی و پرتودرمانی نیز ممکن است در ابتدا باعث سردرد شوند.

معمولا برای تسکین سردرد مسکن تجویز می‌شود. انواع مختلفی از مسکن‌ها وجود دارد و قدرت هر یک نیز متفاوت است. تیم درمانی با همکاری شما می‌توانند مسکن مناسبی برای شما تجویز کنند. باید مسکن‌ها را منظم و دقیقا مطابق نسخه مصرف کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *