انواع سرطان پوست کدام‌اند؟

فهرست مطالب
انواع سرطان پوست

در این بخش از ایران سرطان به معرفی و بررسی انواع سرطان پوست می‌پردازیم. نوع سرطان پوستی که فرد به آن مبتلا می‌شود، با توجه به محل شروع سرطان تعیین می‌شود. اگر سرطان در سلول‌های پوستی به نام سلول‌های بازال شروع شود، فرد مبتلا به سرطان پوست سلول بازال است. وقتی سلول‌هایی که به پوست ما رنگ می‌دهند سرطانی می‌شوند، ملانوم ایجاد می‌شود.

در این بخش از ایران سرطان به معرفی انواع سرطان پوست شایع و نادر می‌پردازیم.

انواع سرطان پوست

انواع سرطان پوست شایع

انواع سرطان پوست شایع عبارتند از:

 • کارسینوم سلول بازال(BCC)
 • کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC)
 • کراتوز‌های اکتینیک
 • ملانوما

کارسینوم سلول بازال(BCC) :

این شایع‌ترین در بین انواع سرطان پوست است. به نظر می‌رسد یک برجستگی گوشتی، مروارید مانند یا تکه‌ای مایل به صورتی از پوست است.

BCC اغلب در افرادی که پوست روشن دارند ایجاد می‌شود. افرادی که پوست رنگی دارند نیز به این سرطان پوست مبتلا می‌شوند. این نوع سرطان پوست معمولاً پس از سال‌ها قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید یا برنزه شدن در محیط داخلی ایجاد می‌شوند.

BCC در سر، گردن و بازو‌ها رایج است. با این حال، آن‌ها می‌توانند در هر نقطه از بدن، از جمله قفسه سینه، شکم، و پا‌ها تشکیل شوند.

تشخیص زودهنگام و درمان BCC مهم است چراکه این نوع سرطان پوست می‌تواند عمیق شود، به اعصاب و استخوان‌ها نفوذ کند و باعث آسیب و تغییر شکل شود.

کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) :

دومین نوع شایع در انواع سرطان پوست است. اغلب شبیه یک برآمدگی سفت قرمز رنگ، لکه پوسته پوسته یا زخمی است که بهبود می‌یابد و دوباره باز می‌شود. افرادی که پوست روشنی دارند بیشتر در معرض ابتلا به SCC هستند. این سرطان پوست در افرادی که پوست تیره‌تری دارند نیز ایجاد می‌شود.

SCC تمایل دارد روی پوستی که مکرر در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، مانند لبه گوش، صورت، گردن، بازو‌ها، قفسه سینه و پشت ایجاد شود.

SCCمی‌تواند در عمق پوست رشد کند و باعث آسیب و تغییر شکل شود. تشخیص و درمان به موقع می‌تواند از رشد عمیق SCC و گسترش آن به سایر نواحی بدن جلوگیری کند.

کراتوز‌های اکتینیک:

 این لکه‌ها یا لکه‌های خشک و پوسته پوسته رشد پیش سرطانی هستند. برخی از افراد لکه‌های خشک و پوسته پوسته یا لکه‌هایی روی پوست خود مشاهده می‌کنند که کراتوز‌های اکتینیک (AKs) نامیده می‌شوند. AK یک رشد پوستی پیش سرطانی است که می‌تواند به یک نوع شایع سرطان پوست، کارسینوم سلول سنگفرشی تبدیل شود. البته افرادی که AK دریافت می‌کنند معمولاً پوست روشنی دارند.

AK‌ها معمولاً روی پوستی که در معرض آفتاب زیاد قرار می‌گیرد، مانند سر، گردن، دست‌ها و ساعد تشکیل می‌شوند. از آنجایی که AK می‌تواند به نوعی سرطان پوست تبدیل شود، درمان مهم است.

ملانوما:

کشنده‌ترین شکل در بین انواع سرطان پوست است. اغلب در خال ایجاد می‌شود یا به طور ناگهانی به صورت یک لکه تاریک جدید روی پوست ظاهر می‌شود.ملانوما می‌تواند در داخل یک خال که قبلاً روی پوست خود دارید ایجاد شود یا به طور ناگهانی به صورت یک لکه تیره روی پوست ظاهر شود که متفاوت از بقیه به نظر می‌رسد. تشخیص زودهنگام و درمان بسیار مهم این نوع سرطان پوست بسیار مهم است. دانستن علائم هشدار دهنده ABCDE ملانوما می‌تواند به شما در پیدا کردن ملانوم اولیه کمک کند.

همچنین بخوانید: علل سرطان پوست : بررسی علت به سرطان پوست

سرطان پوست و درمان آن

انواع سرطان پوست نادر

انواع سرطان پوست که شیوع کمتری دارند عبارتند از:

 • لنفوم سلول T جلدی
 • درماتوفیبروسارکوم پروتوبرانس (DFSP)
 • کارسینوم سلول مرکل
 • کارسینوم سباسه

لنفوم سلول T پوستی دقیقاً چیست؟

لنفوم سلول T جلدی (CTCL) یک نوع نادر سرطان خون است. در نوعی از گلبول‌های سفید خون به نام لنفوسیت T (سلول T) شروع می‌شود. سلول‌های T از عفونت و سایر بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند.

هر چقدر هم که عجیب به نظر برسد، اکثر سلول‌های T در پوست ما یافت می‌شوند. به این دلیل که پوست ما اولین خط دفاعی در برابر بیماری است. سطح پوست یک فرد بالغ حاوی حدود ۲۰ میلیارد سلول T است. این تقریباً دو برابر تعداد سلول‌های T موجود در سایر قسمت‌های بدن است. انواع مختلفی از CTCL وجود دارد. بیش از نیمی از افرادی که CTCL ایجاد می‌کنند یکی از انواع زیر را دارند:

 • Mycosis fungoides
 • سندرم سزاری

Mycosis fungoides رایج‌ترین نوع CTCL است. این نوع در بین انواع سرطان پوست تمایل دارد خیلی آهسته بدتر شود. این می‌تواند سال‌ها در ابتدایی‌ترین مرحله خود که اغلب شبیه راش (ضایعه پوستی) به نظر می‌رسد، باقی بماند. در این مرحله، تشخیص سرطان اغلب دشوار است زیرا شبیه اگزما یا پسوریازیس است. این شرایط بسیار شایع‌تر از CTCL هستند.

سندرم سزاری تهاجمی‌تر است. همچنین می‌تواند شبیه اگزما باشد. برخی از افراد در قسمت اعظم بدن خود پوست قرمز و متورم می‌کنند. پوست آن‌ها ممکن است داغ، درد و خارش شدید داشته باشد.انواع دیگر CTCL بسیار نادر هستند.

لنفوم سلول T پوستی اغلب شبیه بثورات پوستی است

از آنجایی که CTCL نادر است و اغلب شبیه اگزما یا یکی دیگر از بیماری‌های پوستی شایع است، تشخیص آن ممکن است زمان ببرد. برخی از افرادی که CTCL دارند به یک متخصص پوست ارجاع داده می‌شوند زیرا تصور می‌شود که آن‌ها یک مورد سرسخت اگزما یا پسوریازیس دارند.

اگر CTCL در شما تشخیص داده شود، ممکن است از تیمی از پزشکان و سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی مراقبت دریافت کنید. این تیم ممکن است شامل یک متخصص پوست، هماتولوژیست (پزشکی که بیماری‌های خونی را تشخیص می‌دهد و درمان می‌کند)، انکولوژیست (پزشک سرطان)، و رادیوتولوژیست انکولوژیست (پزشک سرطانی که در استفاده از پرتو برای درمان سرطان تخصص دارد) باشد. با توجه به پیشرفت‌های اخیر در درمان، بسیاری از افراد مبتلا به CTCL زندگی عادی دارند.

انواع سرطان پوست چه تفاوتی دارند

درماتوفیبرؤسارکوم پروتوبرانس (DFSP) چیست؟

درماتوفیبرؤسارکوم  (DFSP) یک سرطان پوست نادر در بین انواع سرطان پوست است. از لایه میانی پوست یعنی درم شروع می‌شود. DFSP تمایل به رشد آهسته دارد. به ندرت به سایر قسمت‌های بدن سرایت می‌کند.

از آنجایی که DFSP به ندرت گسترش می‌یابد، این سرطان نرخ بقای بالایی دارد. هر چند درمان مهم است. بدون درمان، DFSP می‌تواند به عمق چربی، ماهیچه و حتی استخوان رشد کند. اگر این اتفاق بیفتد، درمان می‌تواند دشوار باشد.

اولین علامت این سرطان پوست اغلب یک برآمدگی کوچک روی پوست است. ممکن است شبیه یک جوش عمیق یا لکه‌های زبر پوست باشد. DFSP همچنین می‌تواند مانند یک اسکار به نظر برسد. در کودکان، ممکن است شما را به یاد خال مادرزادی بیاندازد.اولین علامت DFSP اغلب یک برآمدگی کوچک روی پوست است.

کارسینوم سلول مرکل چیست؟

کارسینوم سلول مرکل (MCC) نیز یک سرطان پوست نادر است. در حالی که MCC نادر است، سوابق سرطان همچنین نشان می‌دهد که افراد بیشتری نسبت به قبل به این سرطان پوست مبتلا می‌شوند. بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳، تعداد MCC‌هایی که پزشکان تشخیص دادند ۹۵ درصد افزایش یافت. ۲ انتظار می‌رود این افزایش ادامه یابد.

تحقیقات نشان می‌دهد که تقریباً همه افرادی که به MCC مبتلا می‌شوند ۵۰ سال یا بیشتر سن دارند. اکثر آن‌ها نیز پوست روشنی دارند و به ندرت از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت می‌کنند.

اگر بالای ۵۰ سال سن داشته باشید، پوست روشنی داشته باشید و به ندرت با کرم ضد آفتاب، سایه یا لباس‌های ضد آفتاب از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید، احتمال ابتلا به این سرطان پوست بیشتر است.

از آنجایی که MCC نادر است و می‌تواند تهاجمی باشد، هر فردی که مبتلا به این سرطان پوست تشخیص داده می‌شود باید تحت مراقبت تیمی از پزشکانی باشد که تجربه درمان آن را دارند ( تیم چند رشته‌ای). این تیم ممکن است شامل یک متخصص پوست و پزشکانی باشد که سرطان را درمان می‌کنند، مانند انکولوژیست جراحی، انکولوژیست پرتودرمانی و انکولوژیست جراحی.

در حالی که پیشرفت‌های تحقیقاتی به افراد مبتلا به MCC کمک می‌کند عمر طولانی‌تری داشته باشند، افرادی که در مراحل اولیه آن تشخیص داده می‌شوند بهترین نتایج را دارند. تشخیص زودهنگام این سرطان ممکن است زیرا از سطح پوست شروع می‌شود.

کارسینوم سباسه چیست؟

کارسینوم غدد سباسه، آدنوکارسینوم غدد سباسه یا کارسینوم غدد می‌بومین نیز نامیده می‌شود. کارسینوم سباسه (suh-bey-shuhs) (SC)  در فهرست انواع سرطان پوست نادر قرار داد. این یک سرطان پوست تهاجمی در نظر گرفته می‌شود زیرا می‌تواند گسترش یابد. درمان به موقع و درمان شده اغلب موفقیت‌آمیز است. دانستن این نکته مفید است:

 • اکثر SC‌ها از پلک شروع می‌شوند.
 • ممکن است متوجه یک تومور بدون درد، گرد و محکم در پلک فوقانی یا تحتانی خود شوید.
 • گاهی اوقات برای دیدن تومور باید پلک خود را به آرامی بکشید.

این سرطان ممکن است در جای دیگری شروع شود. این می‌تواند در هر غده چربی ایجاد شود. ما در بیشتر نواحی پوستمان غدد چربی داریم SC تمایل دارد در داخل و اطراف چشم ایجاد شود زیرا ما بیشترین تعداد غدد چربی را در آن ناحیه داریم.

هنگامی که این سرطان در پلک شروع می‌شود، متخصص پوست ممکن است آن را به عنوان کارسینوم غده می‌بومین (my-BOW-me-en) معرفی کند. این یک نوع منحصر به فرد غدد چربی است که در پلک‌ها یافت می‌شود.

سایر رشد‌ها روی پلک و اطراف آن ایجاد می‌شود. بیشتر توده‌ها خوش خیم هستند (نه سرطانی). اگر متوجه رشدی روی پلک خود شدید که با وجود درمان باقی مانده است، باید برای مراجعه به متخصص پوست وقت بگیرید. هر چه زودتر این سرطان تشخیص داده شود و درمان شود نتیجه بهتری خواهد داشت. اگر SC گسترش یابد، می‌تواند کشنده باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *