تومور الیگودندروگلیوم و درمان آن

فهرست مطالب
الیگودندروگلیوم، درمان و تشخیص

«الیگودندروگلیوم­‌ها» نوعی تومور مغزی نادر هستند که از نوعی سلول گلیال به نام «الیگودندروسیت» شروع می­‌شوند. شیوع این تومورها در بزرگسالان بیشتر از کودکان است.

علائم تومور الیگودندروگلیوم به محل این تومور در مغز بستگی دارد.اما علائم شایع این تومور عبارت است از سردرد و تشنج. در این بخش به طور کامل با این تومور و نحوه درمان آن آشنا خواهید شد. 

الیگودندروگلیوم چیست؟

«الیگودندروگلیوم» از نوعی سلول گلیال به نام «الیگودندروسیت» شروع می­‌شود. این سلول­‌ها ماده سفید چربی را تولید می‌­کنند که عصب­‌ها را می­‌پوشاند (میلین myelin). میلین سرعت انتقال سیگنال (ایمپالس) در طول عصب را افزایش می‌­دهد.

«الیگودندروگلیوم ها» اغلب در لوب پیشانی مخ مشاهده می­‌شوند. این تومورها می­‌توانند در موارد نادری از نخاع نیز شروع شوند.

«الیگودندروگلیوم­‌ها» به ندرت می‌­توانند به دیگر نواحی مغز نیز پخش شوند.

الیگودندروگلیوم

انواع الیگودندروگلیوم ها

الیگودندروگلیوم‌­ها بر اساس سرعت رشد خود به چند گروه تقسیم می‌­شوند. در واقع با این کار «درجه» یا گِرِید تومور را مشخص می‌کنیم. این تومورها ممکن است درجه پایین (رشد کند) یا درجه بالا (رشد سریع) باشند. به تومورهای درجه بالا، الیگودندروگلیوم آناپلاستیک یا درجه ۳ نیز گفته می‌­شود.

میزان شیوع

الیگودندروگلیوم‌­ها تومورهای نادری هستند. حدود سه مورد از از هر ۱۰۰ مورد تومور مغزی (۳ درصد) از نوع «الیگودندروگلیوم­» هستند.

آزمایش‌های تشخیص الیگودندروگلیوم

برای تشخیص مننژیوم یک سری آزمایش‌­ها باید انجام شوند. پزشک اندازه و محل تومور را بررسی می­‌کند، این کار به پزشک کمک می­‌کند تا برای درمان بیمار برنامه‌­ریزی کند. آزمایش‌­هایی که ممکن است روی بیمار انجام شوند عبارتند از:

 • MRI یا سی تی اسکن
 • بیوپسی (نمونه برداری)
 • آزمایش خون
 • معاینه عصبی
تومور الیگودندروگلیوم

درمان تومور الیگودندروگلیوم

نوع درمانی که بیمار دریافت می­‌کند به این بستگی دارد که تومور درجه پایین (رشد کند) یا درجه بالا (رشد سریع) باشد. همچنین نوع درمان به محل تومور نیز بستگی دارد. نوع درمان به ایجاد یا عدم ایجاد تغییرات (جهش) در برخی ژن­‌ها نیز بستگی دارد.

درمان الیگودندروگلیوم درجه پایین

جراحی

معمولا جراحی اولین درمانی است که روی بیمار انجام می‌­شود. نوع دقیق درمانی که بیمار دریافت می‌­کند به محل تومور بستگی دارد. یک جراح مغز و اعصاب هر چقدر از تومور را که ممکن باشد برمی­‌دارد.

الیگودندروگلیوم­‌ها در بافت مغزی اطراف تومور رشد می‌­کنند. یعنی مرز مشخصی بین تومور و بافت طبیعی مغز در اطراف تومور وجود ندارد. عدم وجود یک مرز مشخص برداشتن تومور را دشوار می­‌کند.

در مورد جراحی تومور مغزی بیشتر بدانید.

پایش فعال

ممکن است پزشک پایش منظم تومور با اسکن MRI را به بیمار توصیه کند. به این عمل «پایش فعال» می­‌گویند. اگر سرعت رشد الیگودندروگلیوم در بیمار آهسته باشد، ممکن است بیمار تحت پایش قرار گیرد.

پرتو درمانی

ممکن است بیمار بعد از جراحی تحت پرتو درمانی قرار گیرد. در پرتو درمانی از اشعه ایکس پرانرژی برای نابود کردن سلول­های تومور استفاده می­‌شود. اگر شرایط زیر صدق کند، ممکن است بعد از جراحی تحت پرتو درمانی قرار گیرد:

 • وجود یک تغییر ژنی به نام «حذف بازوهای کروموزومی 11p و 19q» در بیمار
 • بیمار بالای ۴۰ سال سن داشته باشد
 • بخشی از تومور پس از جراحی همچنان باقی مانده باشد

در مورد پرتو درمانی تومور مغزی بیشتر بدانید.

شیمی درمانی

ممکن است بیمار قبل یا بعد از پرتو درمانی تحت شیمی­‌درمانی قرار گیرد. شیمی­‌درمانی از داروهای سایتوتوکسیک (کشنده سلول) برای از بین بردن سلول­های سرطانی استفاده می­‌کند. بیمار معمولا ترکیبی از داروهای شیمی­‌درمانی به نام PCV دریافت می­‌کند. این ترکیب شامل موارد زیر است:

 • پروکاربازین
 • لوموستین (CCNU)
 • وینکریستین

در مورد شیمی درمانی تومور مغزی بیشتر بدانید.

درمان الیگودندروگلیوم درجه بالا

جراحی

جراحی روش درمانی اصلی درمان الیگودندروگلیوم درجه بالا است. یک جراح مغز و اعصاب هر چقدر از تومور را که ممکن باشد برمی­‌دارد. این نوع جراحی، «جراحی کاهنده حجم» (debulking) نام دارد.

معمولا امکان برداشتن کل تومور وجود ندارد. بنابراین ممکن است پزشک پرتودرمانی و شیمی­‌درمانی پس از جراحی را برای بیمار تجویز کند.

پرتو درمانی

در پرتو درمانی از اشعه ایکس پرانرژی برای نابود کردن سلول­‌های تومور استفاده می­‌شود. اگر حال عمومی بیمار به قدری خوب باشد که بتواند از خودش مراقبت کند، ممکن است بعد از جراحی تحت پرتو درمانی قرار گیرد.

درمان الیگودندروگلیوم عود کرده

در این صورت درمان به این بستگی دارد که بیمار قبلا تحت چه درمان­‌هایی قرار گرفته است. ممکن است بیمار ترکیبی از موارد زیر را دریافت کند:

 • شیمی­‌درمانی با داروهای لوموستین، تموزولوماید یا PCV
 • جراحی مجدد
 • پرتو درمانی مجدد
Oligodendroglioma

پیگیری (فالو آپ)

بیمار بعد از پایان درمان نیز مرتبا با پزشک یا پرستار خود ملاقات می‌­کند. پزشک در هر قرار ملاقات بیمار را معاینه می­‌کند. پزشک درباره حال و احوال بیمار از او سوال می‌­پرسد، و سوالاتی از این قبیل نیز از بیمار می­‌پرسد: آیا علائم یا عوارض جانبی داشته‌­اید؟ و آیا نگران چیزی هستید؟ همچنین ممکن است در برخی از این ملاقات­‌ها اسکن MRI انجام شود.

فاصله بین چکاپ­‌های بیمار به شرایط فردی او بستگی دارد.

برای الیگودندروگلیوم درجه پایین، ممکن است بیمار هر ۶ ماه یکبار به مدت دو سال MRI انجام دهد. پس از این دو سال نیز MRI هر سال یکبار انجام می‌­شود. برای الیگودندروگلیوم درجه بالا، ممکن است بیمار هر ۳ تا ۶ ماه یکبار به مدت دو سال MRI انجام دهد. بعد از ۲ سال نیز هر ۶ الی سالی یکبار MRI انجام می­‌شود.

کنار آمدن با الیگودندروگلیوم

کنار آمدن با تشخیص تومور مغزی هم در عمل و هم از نظر عاطفی بسیار دشوار است. به ویژه اگر فرد به یک تومور گرید بالا مبتلا شود شرایط سخت‌­تر می­‌شود. کسب اطلاعات کافی در مورد نوع تومور، و روش درمان آن می‌­تواند روند کنار آمدن با تومور را آسان‌­تر کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *