شیمی درمانی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

فهرست مطالب
شیمی درمانی چیست

شیمی درمانی نوعی دارودرمانی برای مقابله با سرطان است. این دارو‌ها با از بین بردن سلول‌های سرطانی عمل می‌کنند. آن‌ها در سراسر بدن شما تأثیر می‌گذارد و یک درمان سیستمیک نامیده می‌شوند. اینکه آیا شیمی‌درمانی یک درمان مناسب برای شما است و چه دارو‌هایی ممکن است داشته باشید، به موارد زیر بستگی دارد:

  • نوع سرطان شما
  • سلول‌های سرطانی در زیر میکروسکوپ چگونه به نظر می‌رسند.
  • آیا سرطان گسترش یافته است یا خیر
  • سلامت عمومی شما

ممکن است فقط یک داروی شیمی‌درمانی یا ترکیبی از دارو‌های شیمی درمانی مختلف داشته باشید. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ داروی مختلف در دسترس است و دارو‌های جدید همیشه در حال توسعه هستند. ممکن است شیمی درمانی با انواع دیگر دارو‌های سرطان داشته باشید.

گاهی اوقات پزشکان از کلمه سیتوتوکسیک برای توصیف نحوه عملکرد شیمی درمانی استفاده می‌کنند. سیتوتوکسیک به معنای کشتن سلول است.

قرص شیمی درمانی

هدف از شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی می‌تواند به تنهایی یا به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی که شامل درمان‌های مختلف می‌شود انجام شود. هدف از شیمی درمانی عبارتند از:

برای درمان سرطان؛

گاهی اوقات هدف از شیمی درمانی خلاص شدن از شر تمام سرطان و جلوگیری از عود آن است. این را می‌توان شیمی درمانی درمانی نامید.

پیش نیاز یک روش درمانی؛

قبل از درمان‌های دیگر شیمی‌درمانی را می‌توان قبل از جراحی یا پرتودرمانی برای کوچک کردن تومور‌ها انجام داد. این را می‌توان شیمی درمانی نئوادجوانت نامید.

بعد از یک روش درمانی؛

شیمی‌درمانی را می‌توان پس از جراحی یا پرتودرمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی ماند انجام داد. به این شیمی درمانی کمکی می‌گویند.

برای کند کردن سرطان و تسکین علائم؛

حتی زمانی که سرطان قابل درمان نیست، شیمی درمانی می‌تواند تا حدی تومور‌ها را کوچک کند و از رشد زمان و گسترش تومور برای مدت زمان‌های مختلف جلوگیری کند. در شرایطی، شیمی درمانی می‌تواند چنین بقا را افزایش دهد، علائم مرتبط با سرطان را تسکین دهد و کیفیت زندگی را بهبود بخشد. شیمی درمانی برای این منظور استفاده می‌شود، گاهی اوقات شیمی درمانی تسکین دهنده نامیده می‌شود.

تأثیر بر انواع سرطان؛

شیمی درمانی می‌تواند برای درمان انواع سرطان استفاده شود که این مسأله شامل درمان سرطان عود‌کننده و سرطان متاستاتیک نیز می‌شود. سرطان عود‌کننده، به سرطانی گفته می‌شود که پس از درمان عود می‌کند. سرطان متاستاتیک، به سرطانی گفته می‌شود که به سایر نقاط بدن گسترش یافته است (متاستاز).

شیمی درمانی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

نحوه استفاده از شیمی‌درمانی

شیمی درمانی شما ممکن است با یک داروی شیمی درمانی یا ترکیبی از دارو‌ها انجام شود. دارو‌های شیمی درمانی که مصرف می‌کنید به محل شروع سرطان (نوع سرطان شما) بستگی دارد. این به این دلیل است که دارو‌های مختلف روی انواع مختلف سرطان تأثیر می‌گذارند.

بنابراین دارو‌های مورد نیاز شما برای سرطانی که از سینه شروع شده و به ریه گسترش یافته است ( متاستاز) ممکن است با دارو‌هایی که برای سرطانی که در ریه شروع شده است متفاوت باشد.

بسته به تشخیص پزشک شما، احتمال دارد شیمی‌درمانی به تنهایی و یا به صورتی ترکیبی با یکی از روش‌های درمانی زیر اعمال شود:

  • رادیوتراپی
  • عمل جراحی
  • هورمون درمانی
  • دارو‌های سرطان هدفمند
  • ایمونوتراپی
  • ترکیبی از هر یک از این درمان‌ها

همچنین امکان دارد به عنوان بخشی از پیوند مغز استخوان یا سلول‌های بنیادی شیمی‎درمانی با دوز بالا داشته باشید.

نام دارو‌های شیمی درمانی

دارو‌ها یک نام ژنریک دارند و همچنین ممکن است یک یا چند نام تجاری نیز داشته باشند؛

۱. نام ژنریک نام شیمیایی دارو است به عنوان مثال، پاراستامول.

۲. نام تجاری نامی است که شرکت سازنده آن – مانند Panadol یا Calpol – به دارو داده است.

دارو‌ها ممکن است توسط بیش از یک شرکت ساخته شوند و بنابراین ممکن است بیش از یک نام تجاری داشته باشند. برای برخی از دارو‌ها، نام تجاری رایج‌ترین نامی است که استفاده می‌شود. برای سایر دارو‌ها، نام ژنریک بیشترین استفاده را دارد.

می‌توانید از پرستار، دارؤساز یا پزشک شیمی‌درمانی خود بخواهید که نام ژنریک و نام تجاری دارویی را که در درمان شما استفاده می‌کنند به شما بگوید.

نام‌های شیمی درمانی ترکیبی

پزشکان اغلب سرطان را با ۲ یا چند داروی شیمی درمانی درمان می‌کنند. گاهی اوقات نیز دارو‌های شیمی درمانی را با دارو‌های دیگر مانند استروئید‌ها، ایمونوتراپی یا دارو‌های سرطان هدفمند ترکیب می‌کنند.

ترکیبات دارویی که آن‌ها استفاده می‌کنند اغلب نامی دارند که از حروف اول نام دارو‌ها ساخته شده است. به این نوع کلمات ساخته شده مخفف می‌گویند.

برخی از نام‌های شیمی درمانی ترکیبی ساده هستند، مانند MIC که ترکیب دارو‌های زیر است:

M = می‌تومایسین

I = ایفوسفامید

C = سیس پلاتین

همه حروف اختصاری چندان واضح نیستند. یک مثال CHOP است:

C = سیکلوفسفامید

H = دوکسوروبیسین

O = وین کریستین (Oncovin)

P = پردنیزولون، یک استروئید

اگر در این باره سؤالی دارید، از پزشک خود بپرسید که هر حرف به چه معناست. از آن‌ها بخواهید نام هر دارو را به طور کامل بنویسند. این کار به شما کمک می‌کند تا اطلاعاتی در مورد آن‌ها پیدا کنید.

نام بسیاری از دارو‌های سرطان با یک حرف شروع می‌شود و مهم است که مطمئن شوید کدام دارو‌ها را مصرف می‌کنید.

شیمی درمانی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

شیمی درمانی چگونه انجام می‌شود؟

شیمی‌درمانی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که عبارتند از:

شیمی‌درمانی داخل وریدی (IV)

بسیاری از دارو‌ها نیاز به تزریق مستقیم به ورید دارند. به این روش، شیمی‌درمانی وریدی یا IV می‌گویند. شیمی درمانی وریدی از چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد. برخی از دارو‌های IV اگر آن‌ها را طی چند روز یا چند هفته دریافت کنید بهتر عمل می‌کنند. آن‌ها را از طریق پمپ کوچکی که می‌پوشید یا حمل می‌کنید، می‌برید. به این شیمی درمانی انفوزیون مداوم می‌گویند.

شیمی‌درمانی خوراکی

شیمی‌درمانی خوراکی به صورت قرص، کپسول یا مایع می‌باشد و در دارو را می‌خورید. این بدان معناست که ممکن است بتوانید داروی خود را از داروخانه تهیه کرده و در خانه مصرف کنید. درمان‌های خوراکی سرطان در حال حاضر رایج‌تر شده است. برخی از این دارو‌ها روزانه و برخی دیگر کمتر تجویز می‌شوند. حتماً از تیم مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد برنامه داروی خود و نحوه نگهداری دارو بپرسید. درباره نحوه پیگیری مصرف دارو‌های خود در خانه بیشتر بیاموزید.

شیمی‌درمانی تزریقی

این زمانی است که شما شیمی درمانی را به صورت تزریقی دریافت می‌کنید. واکسن ممکن است در عضله داده شود یا زیر پوست تزریق شود. ممکن است این عکس‌ها را در بازو، پا یا شکم دریافت کنید. شکم کلمه پزشکی برای شکم شماست.

شیمی‌درمانی شریانی

شریان یک رگ خونی است که خون را از قلب شما به قسمت دیگری از بدن شما می‌برد. گاهی اوقات شیمی‌درمانی به سرخرگی که مستقیماً به سمت سرطان می‌رود تزریق می‌شود. این شیمی درمانی درون شریانی یا IA نامیده می‌شود.

شیمی‌درمانی در صفاق یا شکم

برای برخی از سرطان‌ها، دارو ممکن است مستقیماً در شکم شما قرار داده شود. این نوع درمان برای سرطان‌های مربوط به صفاق مفید است. صفاق سطح داخل شکم را می‌پوشاند و روده‌ها، کبد و معده را احاطه می‌کند. سرطان تخمدان یکی از انواع سرطان است که اغلب به صفاق گسترش می‌یابد.

شیمی‌درمانی موضعی

شیمی‌درمانی موضعی برخی از انواع شیمی‌درمانی به صورت کرمی است که روی پوست خود قرار می‌دهید. شما داروی خود را از داروخانه دریافت می‌کنید و در خانه مصرف می‌کنید.

شیمی درمانی تزریقی

چه مدت به شیمی درمانی نیاز خواهیم داشت؟

شیمی‌درمانی اغلب برای یک زمان خاص مانند ۶ ماه یا یک سال انجام می‌شود. یا ممکن است تا زمانی که شیمی درمانی مؤثر باشد دریافت کنید.

عوارض جانبی بسیاری از دارو‌های ضد سرطان برای درمان هر روز آنقدر شدید است. پزشکان معمولاً این دارو‌ها را با وقفه تجویز می‌کنند، بنابراین قبل از درمان بعدی، زمانی برای استراحت و بهبودی دارید. این به سلول‌های سالم شما اجازه می‌دهد تا بهبود پیدا کنند.

برای مثال، ممکن است در روز اول یک دوز شیمی‌درمانی دریافت کنید و سپس قبل از تکرار درمان، ۳ هفته زمان بهبودی داشته باشید. هر دوره ۳ هفته‌ای یک چرخه درمان نامیده می‌شود. چندین دوره یک دوره شیمی درمانی را تشکیل می‌دهند. یک دوره معمولاً ۳ ماه یا بیشتر طول می‌کشد.

برخی از سرطان‌ها با زمان بهبودی کمتری بین سیکل‌ها درمان می‌شوند. به این یک برنامه دوز متراکم می‌گویند. می‌تواند شیمی درمانی را در برابر برخی سرطان‌ها مؤثرتر کند. اما خطر عوارض جانبی را نیز افزایش می‌دهد.

پزشکان متخصص شما شما توضیح خواهند داد که چند وقت یکبار و برای چه مدت شیمی‌درمانی دریافت خواهید کرد. حتماً با پزشک، پرستار یا سایر اعضای تیم خود به طور منظم در مورد عوارض جانبی شیمی درمانی صحبت کنید، از جمله آنچه می‌توانید انتظار داشته باشید و آنچه را که تجربه می‌کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *