انواع علائم سرطان پستان!

فهرست مطالب

بیشتر تومورهای سینه (تقریباً نیمی) در زنان در قسمت بیرونی فوقانی سینه و حدود 15 درصد در قسمت داخلی و فوقانی ایجاد می‌شود. سینه چپ بیشتر از سینه سمت راست تحت تاثیر قرار می‌گیرد. سرطان سینه در مراحل اولیه خود معمولاً هیچ گونه ناراحتی یا درد ایجاد نمی‌کند. زنان باید بیشتر به انواع علائم سرطان پستان توجه کنند که می‌تواند سرطان احتمالی را نشان دهد. اگر بیماری از قبل پیشرفته باشد، علائم ناشی از متاستازها مانند درد استخوان، تنفس دشوار یا کاهش وزن رخ می‌دهد. اگر یک یا چند مورد از علائم زیر را داشتید، درنگ نکنید و با متخصص زنان خود مشورت کنید! هر چه سرطان سینه زودتر تشخیص داده شود، شانس بهبودی بیشتر است.

اولین علامت سرطان پستان که بیشتر افراد متوجه آن می‌شوند، وجود یک توده یا ضخیم‌شدگی در پستان است. در این صفحه، با این علامت و سایر علائم سرطان پستان آشنا می‌شوید. در این صفحه از ایران سرطان، علائم سرطان پستان را بهتر بشناسید.

شایع ترین علائم سرطان پستان

گوش به زنگ علائم زیر باشید:

  • وجود توده یا ضخیم‌شدگی جدید در پستان یا زیربغل
  • تغییر در اندازه، شکل، یا حس پستان
  • تغییرات پوستی در ناحیۀ پستان، مانند جمع‌شدگی، فرورفتگی، بثورات یا قرمزی پوست
  • ترشح مایع از نوک پستان (نیپل) در زنی که نه باردار است و نه شیر می‌دهد.
  • تغییر در وضعیت قرارگیری نیپل
علائم سرطان پستان

علائم سرطان پستان

علائمی که در این قسمت فهرست شده‌اند اغلب در اثر مشکلات پزشکی دیگر نیز ایجاد می‌شوند، اما اگر هر کدام از آن‌ها را داشته باشید، باید به پزشکتان مراجعه کنید.

تودۀ پستانی

اولین نشانۀ سرطان پستان برای بسیاری از زنان وجود توده در پستانشان است. بیشتر توده‌های پستانی سرطانی نیستند. مشخصات توده غیر سرطانی عبارتند از:

  • نواحی دارای سفتی و ناهمواری طبیعی، که درست قبل از عادت ماهانه آشکارتر می‌شوند.
  • کیسه‌های حاوی مایع در بافت پستان، که نسبتاً شایع هستند.
  • فیبروآدنوم توده‌ای از بافت غده‌ای فیبروزی (که در زنان جوان‌تر، مثلاً زیر ۳۰ سال، شایع هستند)

توده‌های پستانی همیشه باید توسط پزشک بررسی شوند. پزشکتان آزمایش‌هایی را انجام خواهد داد تا معلوم شود که آیا تودۀ شما سرطانی است یا نه.

علائم سرطان پستان

توده یا تورم در ناحیۀ زیربغل

غده‌های لنفاوی بدن را معمولاً نمی‌توان لمس کرد. اما اگر سرما خورده باشید یا عفونتی در بدنتان باشد، این گره‌ها (و از جمله، گره‌های لنفاوی زیربغل) اغلب متورم می‌شوند. علت دیگر تورم غدد لنفاوی یا توده در زیربغل که کمتر شایع است، سرطان پستانی است که به این ناحیه گسترش پیدا کرده است.

تغییر در اندازه، شکل، یا حس پستان‌ها

سرطان امکان دارد باعث شود که پستان بزرگ‌تر از حد معمول به نظر برسد یا شکلی متفاوت با وضعیت همیشگی‌اش داشته باشد. همچنین ممکن است حس متفاوتی در آن داشته باشید. در بسیاری از زنان سالم پستان‌ها درست قبل از عادت ماهانه سفت و ناصاف و حساس می‌شوند. آگاهی از وضعیت پستان‌ها مفید است. این بدان معنی است که اندازه، شکل، و حس پستان‌هایتان را بدانید.

علائم سرطان پستان

تغییرات پوستی

این تغییرات عبارتند از جمع‌شدگی، فرورفتگی، بثورات، یا قرمزی پوست. بعضی افراد در ناحیۀ نیپل یا پوست اطراف آن بثورات پوستی یا قرمزی دارند. امکان دارد پوست بدن مثل پوست پرتقال به نظر برسد یا بافت آن فرق داشته باشد. عوامل دیگر هم می‌توانند این حالت را ایجاد کنند، اما اجازه بدهید هر چیزی را که از نظر خودتان عادی نیست، پزشکتان معاینه کند.

علائم سرطان پستان
علائم سرطان پستان

ترشح مایع از نیپل

ترشحات نیپل (نوک پستان) در کسانی که نه باردارند و نه شیر می‌دهند، می‌تواند نشانۀ سرطان باشد. اما ناراحتی‌های دیگر نیز می‌توانند موجب این وضعیت شوند.

علائم سرطان پستان

تغییر در وضعیت نیپل

ممکن است نوک یکی از پستان‌ها فرورفتگی پیدا کند. یا اینکه ظاهر (یا حس) آن با همیشه متفاوت شده باشد. اگر در نوک یک پستان (یا هر دو آنها) متوجه چیزی متفاوت یا غیرمعمول شدید به پزشکتان مراجعه کنید.

درد پستان

درد پستان بسیار شایع است و معمولاً ربطی به سرطان ندارد. گاهی اوقات امکان دارد مدتی در یک یا هر دو پستان خود درد داشته باشید، که پس از مدتی خود به‌ خود برطرف می‌شود. و احتمال دارد که هیچ دلیل واضحی برای این درد پیدا نشود، حتی اگر آزمایش‌های متعدد انجام بدهید. اگر در پستان خود درد داشتید به پزشکتان مراجعه کنید. او می‌تواند برای برطرف شدن درد شما را راهنمایی کند، و همچنین تشخیص بدهد که آیا لازم است آزمایش بدهید یا نه.

علائم سرطان پستان

علائم سرطان التهابی پستان

نوع نادری از سرطان پستان که سرطان التهابی پستان نامیده می‌شود می‌توانند علائمی متفاوت با سایر انواع سرطان داشته باشد. برای مثال امکاتن دارد تمام پستان قرمز و ملتهب به نظر برسد و دردناک باشد. همچنین امکان دارد در هنگام لمس، سفت باشد و ظاهر آن مثل پوست پرتقال (دانه‌دانه) به نظر برسد. در صورت مشاهدۀ هریک از این علائم به پزشک مراجعه کنید.

علائم بیماری پاژه پستان

این بیماری نوعی عارضۀ نادر پوستی است که گاهی اوقات نشانۀ وجود سرطان پستان زمینه‌ای است. علائم آن عبارتند از بثورات قرمز و پوسته‌ پوسته روی نیپل و نواحی اطراف آن. این بثورات امکان دارد خارش‌دار باشند و تا حدی شبیه به اگزما به نظر برسند. در واقع گاهی در ابتدا با اگزما اشتباه گرفته می‌شود. اگر متوجه تغییراتی در پوست پستانتان شده‌اید به پزشک مراجعه کنید.

علائم سرطان پستان

مراجعه به پزشک

امکان دارد علائمتان ارتباطی به سرطان پستان نداشته باشند، و شاید هم باعث ناراحتی یا کسالتتان نشوند. اما مهم است که همۀ علائم را پزشک بررسی کند، حتی اگر حس می‌کنید حالتان خوب است. هرچه تشخیص سرطان زودتر انجام شود، معالجۀ آن آسان‌تر و احتمال موفقیت‌ آمیز بودن معالجات بیشتر است.

منبع: سایت cancerresearchuk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *