سرطان مثانه و هرآنچه نیاز دارید تا درمورد آن بدانید!

فهرست مطالب
سرطان مثانه چیست و چگونه درمان می‌شود

سرطان مثانه زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های غیرطبیعی در پوشش مثانه شروع به رشد و تقسیم به روشی کنترل نشده می‌کنند. این سرطان شایع‌ترین شکل سرطانی است که دستگاه ادراری را تحت تأثیر قرار می‌دهد و همچنین هشتمین سرطان شایع در مردان است. در این بخش تمامی اطلاعاتی که برای کسب آگاهی نسبت به سرطان مثانه نیاز دارید، قرار داده‌شده است. ابتدا بهتر است کمی در مورد مثانه و دستگاه ادراری توضیح دهیم :

 مثانه یک عضو توخالی کیسه مانند در قسمت پایین شکم است که ادرار شما را جمع‌آوری و ذخیره می‌کند.

 در واقع مثانه شما بخشی از دستگاه ادراری بدن  است که مواد زائد را از خون فیلتر می‌کند و ادرار می‌سازد و می‌تواند حدود 300 تا 400 میلی‌لیتر ادرار را در خود نگه دارد.

زمانی که مثانه خود را خالی می‌کنیم، ادرار از لوله‌ای به نام مجرای ادراری عبور کرده و از بدن خارج می‌شود. مجرای ادرار در مردان از غده پروستات و پایین آلت تناسلی عبور می‌کند. مجرای ادرار در زنان بسیار کوتاه‌تر است. از مثانه به سمت پایین به دهانه‌ای درست در جلوی واژن منتقل می‌شود. در مردان، غده پروستات قسمت تحتانی مثانه را احاطه کرده است.

مثانه شما از لایه‌های زیر تشکیل شده است که سرطان می‌تواند از هرکدام از آنها نشات بگیرد:

 1. اولین لایه پوشش داخلی مثانه است و اپیتلیوم انتقالی یا اوروتلیوم نامیده می‌شود.
 2. لایه دوم یک‌لایه نازک از بافت همبند به نام lamina propria است.
 3. سومین لایه یک بافت ماهیچه‌ای به نام عضله پروپریا است.
 4. لایه چهارم بافت همبند چربی است که مثانه را از سایر اندام‌های بدن مانند پروستات و کلیه‌ها جدا می‌کند.
سرطان مثانه

چه کسی ممکن است به سرطان مثانه مبتلا شود؟

سرطان مثانه معمولاً زمان زیادی طول می‌کشد تا ایجاد شود، بنابراین در افراد مسن بیشتر شایع است. تقریباً 60 مورد از 100 (تقریباً 60٪) موارد جدید در افراد 75 سال و بالاتر است. در افراد زیر 40 سال نادر است.

مردان بیشتر از زنان به سرطان مثانه مبتلا می‌شوند. این ممکن است فقط به این دلیل باشد که در دهه‌های اخیر مردان بیش از زنان سیگار کشیده‌اند یا در معرض مواد شیمیایی در محل کار قرار گرفته‌اند.

مراحل سرطان مثانه

پزشکان سرطان مثانه را بر اساس میزان گسترش آن در این لایه‌ها توصیف می‌کنند:

 1. سرطان مثانه غیرتهاجمی (اولیه یا سطحی) – سرطان فقط در پوشش یا بافت همبند زیرپوشش مثانه است.
 2. سرطان تهاجمی مثانه – سرطان به لایه عمیق‌تر (عضلانی) مثانه یا فراتر از آن تبدیل شده است.

جایی که سرطان مثانه شروع می‌شود:

بیشتر سرطان‌های مثانه از پوشش داخلی مثانه شروع می‌شوند. این پوشش یا به اصطلاح آستر، دارای 2 نام است:

 • اپیتلیوم انتقالی
 • اوروتلیوم

پوشش مثانه از سلول‌هایی به نام سلول‌های انتقالی (اوروتلیال) تشکیل شده است. سرطان‌هایی که از این سلول‌ها شروع می‌شوند، سرطان‌های سلولی انتقالی مثانه نامیده می‌شوند. پزشکان آنها را سرطان ادراری نیز می‌نامند.

سرطان مثانه سلولی انتقالی (اوروتلیال) شایع‌ترین نوع سرطان مثانه است. انواع نادری از سرطان مثانه وجود دارد که در انواع مختلف سلول‌های مثانه شروع می‌شود.

علائم سرطان مثانه

انواع سرطان مثانه

نوع سرطان مثانه براساس نوع سلولی است که سرطان در آن شروع شده است، بستگی دارد. دانستن این موضوع به پزشک کمک می‌کند تا تصمیم بگیرد بیمار به کدام درمان نیاز دارد.

شایع‌ترین نوع سرطان مثانه، سرطان مثانه سلولی انتقالی است. به این سرطان مثانه یوروتلیال نیز می‌گویند. انواع نادرتر شامل سرطان مثانه سلول سنگ‌فرشی، آدنوکارسینوم، سارکوم و سرطان مثانه سلول کوچک است.

سرطان مثانه سلول انتقالی (اوروتلیال).

سرطان مثانه سلولی انتقالی از سلول‌های پوشش مثانه (اوروتلیوم) ایجاد می‌شود. به این سلول‌های انتقالی یا اوروتلیال می‌گویند.

هنگامی که مثانه خالی است، این سلول‌ها همه با هم جمع می‌شوند. همان‌طور که مثانه از ادرار پر می‌شود، سلول‌ها به یک‌لایه منفرد کشیده می‌شوند. این سلول‌ها با مواد زائد در ادرار که ممکن است باعث سرطان شوند، مانند مواد شیمیایی ناشی از دود سیگار، در تماس هستند.

سرطان مثانه سلول انتقالی می‌تواند به روش‌های مختلفی رفتار کند. سرطان‌های اولیه (سطحی) سلول انتقالی وجود دارند که به لایه‌های عمیق‌تر مثانه حمله نکرده‌اند و سرطان‌های مهاجم سلول انتقالی وجود دارند که نفوذ کرده باشند. به همین جهت اهمیت دارد که بدانیم کدام نوع است.

 سرطان مثانه سلول سنگ‌فرشی

حدود 5 مورد از هر 100 سرطان مثانه (5%) سرطان سلول سنگ‌فرشی هستند که معمولاً  به صورت تهاجمی رفتار می‌کنند.

سلول‌های سنگ‌فرشی سلول‌های مسطحی هستند که بافت‌های مرطوب و پوست مانندی را که اندام‌های بدن را پوشانده‌اند، تشکیل می‌دهند. این نوع سرطان مثانه از این سلول‌ها ایجاد می‌شود.

آدنوکارسینوم

سرطان آدنوکارسینوم مثانه، یک نوع بسیار نادر از سرطان مثانه است. بین 1 تا 2 نفر از هر 100 نفر (1 تا 2٪) به سرطان مثانه مبتلا هستند. این نوع سرطان مثانه نیز معمولاً تهاجمی است.

تمام بافت‌های مرطوب و پوست مانندی که اندام‌های بدن شما را پوشانده‌اند دارای سلول‌های غده‌ای هستند که مخاط تولید می‌کنند. آدنوکارسینوم از این سلول‌ها در پوشش مثانه ایجاد می‌شود.

انواع کمیاب‌تر

 سرطان از سارکوم‌ها به‌ندرت بروز می‌کند. برخی افراد به‌جای پوشش مثانه، به سرطان عضله مثانه یا سایر بافت‌های ساختاری مبتلا می‌شوند. سرطان‌هایی که از ماهیچه مثانه شروع می‌شوند، سارکوم نامیده می‌شوند. پزشکان با این موارد در مورد سرطان مثانه درمان متفاوتی را اعمال می‌کنند.

سرطان سلول‌های کوچک مثانه

این یک نوع بسیار نادر از سرطان مثانه است. اگر فردی به این نوع از انواع سرطان مثانه دچار شده‌باشد، ممکن است برخی از درمان‌های مشترک با سایر سذطان‌های مثانه را داشته باشد به‌عنوان‌مثال، جراحی و شیمی‌درمانی. اما داروهای شیمی‌درمانی که تجویز میشود، ممکن است متفاوت باشد.

سرطان مثانه غیرتهاجمی عضلانی (اولیه یا سطحی).

 همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، پزشکان سرطان مثانه را بر اساس میزان گسترش آن در دیواره مثانه  نیز توصیف می‌کنند. یک بیمار مبتلا به سرطان مثانه، می‌تواند سرطان مثانه غیرتهاجمی عضلانی (اوایل یا سطحی) یا سرطان مثانه مهاجم داشته باشد.  در سرطان مثانه غیر مهاجم عضلانی، سرطان فقط در پوشش مثانه است. در لایه‌های عمیق‌تر دیواره مثانه رشد نکرده است. سرطان مثانه غیرتهاجمی عضلانی سرطان مثانه سطحی یا سرطان مثانه اولیه نیز نامیده می‌شود.

سرطان مثانه اولیه معمولاً به‌صورت توده‌های کوچک به شکل قارچ ظاهر می‌شود. اینها از پوشش مثانه رشد می‌کنند. به این سرطان مثانه پاپیلاری می‌گویند. جراح شما می‌تواند این ضایعات را از بین ببرد و ممکن است هرگز برنگردند.

سرطان کارسینوم درجا (CIS)

بر خلاف سایر سرطان‌های اولیه مثانه، مناطق CIS از دیواره مثانه رشد نمی‌کنند. در CIS سلول‌های سرطانی بسیار غیرطبیعی به نظر می‌رسند و به‌احتمال زیاد به‌سرعت رشد می‌کنند. به این می‌گویند درجه بالا. احتمال بازگشت این سرطان نسبت به انواع دیگر سرطان اولیه مثانه بیشتر است.

گروه‌های پرخطر سرطان مثانه

پزشکان سرطان مثانه اولیه را به 3 گروه خطر تقسیم می‌کنند. این گروه‌های خطر نشان می‌دهند که چقدر احتمال دارد سرطان مثانه بعد از درمان گسترش یابد یا دوباره عود کند. گروه خطر به عوامل مختلفی از جمله اندازه تومور (مرحله)، ظاهر بافت زیر میکروسکوپ (درجه) و نوع تومور مثانه بستگی دارد.

3 گروه خطر شامل کم‌خطر، متوسط و پرخطر هستند.

اگر یک بیمار سرطان زودرس مثانه در معرض خطر بالایی داشته باشد، پزشک ممکن است درمان بیشتری را نسبت به سایر سرطان‌های اولیه مثانه پیشنهاد کند. در این صورت  متخصص باید بیمار را به‌دقت زیر نظر بگیرد تا مطمئن شود در صورت بازگشت سرطان، دراسرع‌وقت تشخیص داده می‌شود.

سرطان مثانه مهاجم

سرطان مثانه سلول‌های انتقالی یا اروتلیال می‌تواند تهاجمی شود. این بدان معنی است که به یک‌لایه عمیق (عضلانی) مثانه یا فراتر از آن رشد کند. برخی از افراد در اولین تشخیص متوجه می‌شوند که سرطان تهاجمی مثانه دارند.

سرطان مثانه مهاجم نسبت به سرطان مثانه اولیه (سطحی) به درمان فشرده‌تری نیاز دارد. این به این دلیل است که خطر گسترش آن به سایر نقاط بدن وجود دارد.

سرطانی که به مثانه سرایت کرده است (سرطان ثانویه)

گاهی اوقات سرطانی که در جای دیگری از بدن شروع شده است می‌تواند به مثانه سرایت کند. این مورد می‌تواند برای مثال با سرطان پروستات، رکتوم، تخمدان، دهانه رحم و رحم اتفاق بیفتد.

سرطان‌هایی که از جای دیگری در بدن پخش شده‌اند، سرطان ثانویه نامیده می‌شوند. سلول‌های سرطانی همان نوع سرطان اول (اولیه) هستند. در مورد درمان هم همین‌طوراست.

سرطان مثانه و هرآنچه نیاز دارید تا درمورد آن بدانید!

درجات سرطان مثانه

درجه یک سرطان به این معنی است که سلول‌های سرطانی چقدر شبیه سلول‌های طبیعی هستند. این مورد به پزشک می‌گوید که سرطان چگونه ممکن است رفتار کند و بیمار به چه درمانی نیاز دارد.

برای یافتن درجه سلول‌های سرطانی، پزشکان نمونه‌های بافت مثانه (بیوپسی) را می‌گیرند و به آزمایشگاه می‌فرستند. یک متخصص با استفاده از میکروسکوپ به آنها نگاه می‌کند. سلول‌های سرطانی مثانه به 3 درجه تقسیم می‌شوند:

درجه 1

سلول‌های سرطانی بسیار شبیه سلول‌های طبیعی هستند. آنها درجه پایین یا خوب متمایز نامیده می‌شوند. آنها تمایل به رشد آهسته دارند و به‌طورکلی در پوشش مثانه باقی می‌مانند.

درجه 2

سلول‌های سرطانی کمتر شبیه سلول‌های طبیعی هستند (غیرطبیعی). آنها را با تمایز متوسط ​​​​می‌نامند. احتمال انتشار آن‌ها در لایه عمیق‌تر (عضلانی) مثانه یا بازگشت پس از درمان بیشتر است.

درجه 3

سلول‌های سرطانی بسیار غیرطبیعی به نظر می‌رسند. به آنها درجه بالا یا دارای تمایز ضعیف می‌گویند. آنها سریع‌تر رشد می‌کنند و احتمال بازگشت آنها پس از درمان یا گسترش به لایه عمیق (عضلانی) مثانه بیشتر است.

درجه پایین و درجه بالا

سرطان مثانه همچنین می‌تواند به‌عنوان درجه پایین یا درجه بالا توصیف شود.

سرطان مثانه با درجه پایین به این معنی است که احتمال رشد، گسترش و عود سرطان شما پس از درمان کمتر است. درجه بالا به این معنی است که سرطان شما بیشتر احتمال دارد که گسترش یابد و پس از درمان عود کند.

به‌عنوان‌مثال، اگر سرطان بیماری مثانه زودرس دارد؛ اما سلول‌ها درجه بالایی دارند، احتمال بیشتری وجود دارد که پس از جراحی به درمان بیشتری نیاز داشته باشد.

درجه پایین همان درجه 1 است. درجه بالا همان درجه 3 است. درجه 2 را می‌توان به درجه پایین یا بالا تقسیم کرد. تومورهای کارسینوم درجا (CIS) درجه بالایی دارند.

علائم سرطان مثانه

علامت اصلی سرطان مثانه وجود خون در ادرار است. این مورد هم برای مردان و هم برای زنان به طور یکسان صدق می‌کند.

خون در ادرار

وجود خون در ادرار شایع‌ترین علامت سرطان مثانه است. 8 نفر از هر 10 نفر مبتلا به سرطان مثانه (80٪) مقداری خون در ادرار دارند. پزشکان خون در ادرار را هماچوری می‌نامند.  خون موجود در ادرار، معمولاً قرمز روشن به نظر می‌رسد. به‌ندرت ممکن است قهوه‌ای تیره به نظر برسد.

گاهی اوقات خون به مقدار کمی وجود دارد که نمی‌توانید آن را ببینید. اما آزمایش ادرار آن را مشخص می‌کند.  از طرفی زمانی در ادرار خود خون مشاهده کردید، باید به پزشک عمومی مراجعه کنید.

خونریزی معمولاً دردناک نیست. اما می‌تواند به پزشک شما کمک کند که بداند آیا هنگام دفع ادرار با خون در آن درد داشتید یا خیر.

همچنین اگر موارد زیر وجود دارد حتماً به پزشک اطلاع دهید:

 • فقط زمانی که شروع به ادرار کردن می‌کنید خون وجود دارد.
 • خون با تمام ادراری که دفع می‌کنید مخلوط می‌شود.

سایر علائم سرطان مثانه

سایر علائم سرطان مثانه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دفع ادرار خیلی زیاد (تکرار)
 • دفع ادرار خیلی ناگهانی (فوریت)
 • درد یا احساس سوزش هنگام دفع ادرار
 • کاهش وزن
 • درد در ناحیه کمر، پایین شکم یا استخوان‌ها
 • احساس خستگی و ناخوشی

این علائم بیشتر به‌جای سرطان ناشی از شرایط دیگر است. به‌عنوان‌مثال عفونت ادراری، به‌خصوص اگر خون در ادرار شما نباشد. برای مردان، علائم می‌تواند ناشی از بزرگ‌شدن غده پروستات باشد.

اما اگر این علائم را دارید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. اگر عفونت دارید، معمولاً می‌توان خیلی سریع با آنتی‌بیوتیک‌ها آن را از بین برد.

نماد سرطان مثانه

نحوه تشخیص سرطان مثانه

غربالگری

غربالگری به معنای آزمایش مراحل اولیه بیماری قبل از بروز هرگونه علائمی است. ممکن است یک یا چند مورد از این آزمایش‌ها را انجام دهید تا بررسی کنید که آیا علائم شما به دلیل سرطان مثانه است یا خیر.

سیستوسکوپی

سیستوسکوپی آزمایشی برای بررسی داخل مثانه و بررسی علائم سرطان است. آنها می‌توانند پوشش مثانه را بررسی کنند و بفهمند چه چیزی باعث علائم شما می‌شود. آنها همچنین می‌توانند نمونه‌های کوچکی از بافت (بیوپسی) را در طول این روش بگیرند.

سونوگرافی

اسکن سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از قسمتی از بدن استفاده می‌کند.  شما یک اسکن اولتراسوند از شکم خود برای مشاهده سیستم ادراری خود (مثانه، کلیه‌ها، حالب و مجرای ادرار) انجام می‌دهید.

سی تی اوروگرام

سی تی اوروگرام آزمایشی با استفاده از سی‌تی‌اسکن و رنگ مخصوص (محیط کنتراست) برای بررسی سیستم ادراری است. ماده حاجب کمک می‌کند تا سیستم ادراری با وضوح بیشتری نشان داده شود.  شما یک سی‌تی‌اسکن از خود دارید:

 • کلیه
 • مثانه
 • لوله‌هایی که کلیه‌ها را به مثانه شما متصل می‌کند. (حالب)

سی‌تی‌اسکن از اشعه ایکس برای گرفتن تصاویر دقیق از بدن شما از زوایای مختلف استفاده می‌کند. سپس یک کامپیوتر آنها را کنار هم قرار می‌دهد تا یک تصویر سه‌بعدی بسازد و همچنین می‌تواند جزئیاتی مانند بافت‌های نرم و رگ‌های خونی را ببیند.

اوروگرام داخل وریدی (IVU) یا پیلوگرام داخل وریدی (IVP)

IVU یا IVP آزمایشی است که کل سیستم ادراری شما از جمله (کلیه‌ها، مثانه و حالب‌ها) را بررسی می‌کند.

آزمایش خون برای سرطان مثانه

اطلاعات کلی در مورد انجام آزمایش خون دریافت کنید. آزمایش خون می‌تواند به‌اندازه گیری عملکرد کلیه‌ها کمک کند.

در این آزمایش از یک رنگ بی‌رنگ استفاده می‌شود که به آن ماده کنتراست نیز می‌گویند. این بافت‌های نرم سیستم ادراری را در یک عکس اشعه ایکس معمولی نشان می‌دهد.

IVU می‌تواند نشان دهد که آیا سرطان در قسمتی از سیستم ادراری شما درحال‌رشد است یا خیر. سرطان به‌صورت انسداد یا خطوط نامنظم روی دیواره مثانه یا حالب ظاهر می‌شود.

نحوه تشخیص سرطان مثانه

آمادگی برای درمان و زندگی پس از آن

هنگامی که برای اولین‌بار به سرطان مبتلا می‌شوید، ممکن است احساس نگرانی و غرق‌شدن کنید. اما کارهایی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا به شما کمک کند در این مدت کنترل بیشتری بر سلامت جسمی و روانی خود داشته باشید.

تحقیقات نشان می‌دهد که تمرکز بر تغییرات سبک زندگی در هر زمانی که قبل از شروع درمان دارید، می‌تواند به شما کمک کند تا با عوارض جانبی آن بهتر کنار بیایید و سلامت طولانی‌مدت خود را بهبود ببخشید.

 درمان سرطان مثانه اولیه

در سرطان مثانه اولیه، سلول‌های سرطانی فقط در پوشش داخلی مثانه قرار دارند. به آن سرطان مثانه سطحی یا سرطان مثانه غیرتهاجمی عضلانی نیز می‌گویند.

همه افراد مبتلا به سرطان مثانه اولیه برای برداشتن سرطان از پوشش مثانه خود جراحی می‌کنند. دریابید که چه درمان‌های دیگری ممکن است داشته باشید و چگونه تصمیمات درمانی گرفته می‌شود. 

برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار (TURBT)

این جراحی جزئی معمولاً اولین درمانی است که برای سرطان مثانه اولیه در نظر گرفته می‌شود. این روش شامل برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار  است.  به کمک این تکنیک، جراح تومور مثانه را از طریق مجرای ادرار خارج می‌کند. همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، مجرای ادرار لوله‌ای است که ادرار را از مثانه به خارج از بدن شما می‌برد.

 برای انجام این روش درمانی، بیمار معمولاً تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد  که به این معنی است که بیمار در طول جراحی خواب است. در برخی بیمارستان‌ها ممکن است به‌جای بیهوشی عمومی از بی‌حسی نخاعی  نیز استفاده کنند. بی حسی نخاعی یک تزریق به ستون فقرات شما (اپیدورال) است، بنابراین بیمار نمی‌تواند چیزی را از زیر کمر خود احساس کند. این درمان بین 15 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.

شیمی‌درمانی  مثانه

 شیمی‌درمانی برای سرطان  اولیه مثانه تجویز می‌شود. بیمار آن را از طریق یک لوله انعطاف‌پذیر به نام کاتتر دریافت می‌کند که به مثانه می‌رود. انجام شیمی‌درمانی داخل مثانه، احتمال عود سرطان یا گسترش آن به لایه‌های عمیق‌تر مثانه را کاهش می‌دهد.

BCG

BCG یک واکسن برای سل (TB) است. همچنین در کمک به توقف یا به تأخیر انداختن رشد مجدد سرطان مثانه یا گسترش به لایه‌های عمیق‌تر مثانه بسیار خوب است.

این واکسن حاوی باکتری ضعیف شده است تا بتوان از آن به‌عنوان دارو استفاده کرد.

ما کاملاً مطمئن نیستیم که BCG چگونه برای سرطان مثانه کار می‌کند. به نظر می‌رسد که سلول‌های سیستم ایمنی را تشویق می‌کند تا رشد کنند و در پوشش مثانه بسیار فعال شوند. این سلول‌ها احتمالاً سلول‌های سرطانی را که ممکن است دوباره رشد کنند یا باقی‌مانده باشند، از بین می‌برند. به این روش ایمونوتراپی می‌گویند.

BCG به جلوگیری از عود سرطان مثانه در بسیاری از افراد کمک می‌کند.

شیمی‌درمانی با تحریک الکتریکی

با این روش درمانی، شیمی‌درمانی را وارد مثانه بیمار می‌کنند درحالی‌که همزمان جریان الکتریکی کمی از مثانه بیمار عبور می‌کند.

به نظر می‌رسد جریان الکتریکی باعث می‌شود شیمی‌درمانی بهتر عمل کند. ممکن است جذب بیشتر شیمی‌درمانی را برای پوشش مثانه آسان‌تر کند.

برداشتن مثانه (سیستکتومی)

این یک عمل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از مثانه است. اگر سرطان زودرس مثانه در خطر بالا باشد، ممکن است دچار این مشکل شوید.

سیستکتومی رادیکال به معنای خارج‌کردن کل مثانه و غدد لنفاوی مجاور است.

در مردان، جراح غده پروستات و غدد ذخیره‌کننده مایع منی (وزیکول‌های منی) را نیز برمی‌دارد. این به این دلیل است که سرطان مثانه می‌تواند در این ناحیه عود کند. در زنان، جراح معمولاً رحم و لوله‌های فالوپ را برمی‌دارد. گاهی اوقات جراح تخمدان‌ها و بخشی از واژن شما را برمی‌دارد. جراح شما از قبل در این مورد با شما صحبت می‌کند.

همچنین ممکن است بخشی از روده بیمار را خارج کنند. این به این دلیل است که جراح می‌تواند راه دیگری برای جمع‌آوری و دفع ادرار بدن بیمار ایجاد کند. به آن کیسه رکتو سیگموئید می‌گویند.

بعد از جراحی

هنگامی که مثانه  برداشته می‌شود، باید راه دیگری برای جمع‌آوری و دفع ادرار خود داشته باشید. چندین گزینه از عملیات وجود دارد:

کیسه‌ای خارج از بدن برای جمع‌آوری ادرار (اوروستومی یا مجرای روده‌ای)

کیسه‌ای برای جمع‌آوری ادرار

مثانه جدید ساخته شده (بازسازی مثانه)

یک کیسه ساخته شده از گذرگاه پشت شما (کیسه رکتو سیگموئید)

درمان با استفاده از گرما و شیمی‌درمانی در مثانه

اگر بیماری نیاز به  درمان سرطان اولیه مثانه با درجه بالا داشته باشد و درمان BCG جواب نداده یا قادر به انجام آن نباشند، ممکن است این درمان را انجام شود.

این روش را می‌توانند  با توجه به تجویز پزشک متخصص، قبل یا بعد از جراحی انجام دهند.

با این درمان، داروی شیمی‌درمانی میتومایسین C را وارد مثانه بیمار می‌شود درحالی‌که همزمان یک پروب کوچک مایکروویو دیواره مثانه  را گرم می‌کند.این درمان همچنین  به نام‌های زیر نیز شناخته می‌شود:

 • میتومایسین C
 • هیپرترمی مایکروویو داخل مثانه با شیمی‌درمانی
 • تکنیک Synergo

به نظر می‌رسد که عملیات حرارتی سلول‌های سرطانی را نسبت به شیمی‌درمانی حساس‌تر می‌کند. پزشکان فکر می‌کنند که این ممکن است باعث شود شیمی‌درمانی بهتر عمل کند و نتایج را بهبود بخشد.

پیگیری

ار مبتلا به سرطان مثانه بوده‌اید و مراحل درمانی را طی کرده‌اید، باید به طور منظم چک آپ ‌کنید تا علائم عود یا گسترش سرطان را بررسی شود. پیگیری به شما این فرصت را می‌دهد که با متخصص خود در مورد وضعیت خود، اینکه آیا مشکل یا نگرانی دارید و نگرانی‌هایی که در مورد پیشرفت خود دارید صحبت کنید.معمولاً هرچند ماه یک‌بار قرار ملاقات دارید.

پزشک یا پرستار شما در هر قرار ملاقات شما را معاینه می‌کند. آنها از شما می‌پرسند که چه وضعیتی دارید، آیا علائم یا عوارض جانبی داشته‌اید و آیا نگران چیزی هستید یا خیر.

پزشک همچنین با استفاده از یک لوله انعطاف‌پذیر (سیستوسکوپی) داخل مثانه شما را بررسی می‌کند. درحالی‌که آنها این کار را انجام می‌دهند، یک بیهوشی موضعی یا عمومی دارید.

در صورت داشتن هرگونه نگرانی با پزشک یا پرستار متخصص خود تماس بگیرید. همچنین در صورت مشاهده علائم جدید در بین قرار ملاقات‌ها، باید با آنها تماس بگیرید. لازم نیست تا بازدید بعدی خود صبر کنید.

بسیاری از مردم معاینه خود را بسیار نگران‌کننده می‌دانند. قرار ملاقات در بیمارستان می‌تواند هرگونه اضطرابی که در مورد سرطان خود داشتید را بازگرداند اما نباید به این دلایل از آن غافل شوید.

منبع

اگر استرسی دارید بهتر است  به یکی از نزدیکان خود بگویید چه احساسی دارید. به اشتراک گذاشتن نگرانی‌هایتان می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر آن‌هار را کنترل کنید. همچنین می‌توانید به مشاوره مراجعه کنید تا در کنترل احساست به شما کمک کند. بسیاری از مردم دریافت مشاوره پس از درمان سرطان را مفید می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *