جلوگیری از سرطان در کودکان

فهرست مطالب
جلوگیری از سرطان در کودکان

سرطان در کودکان و حتی نوزادان تازه متولد شده نیز قابل مشاهده است. در کودکان، سرطان‌هایی مانند تومور‌های سیستم عصبی (مغزی)، لنفوم‌ها و تومور‌های پوستی به ویژه سرطان خون باعث مرگ و میر می‌شوند. سرطان‌های کودکان به تشخیص زودهنگام، مؤثر و صحیح پاسخ می‌دهند. درمان می‌شود و میزان بهبودی می‌تواند به ۷۰ تا ۸۰ درصد برسد. در این بین رعایت برخی نکات به منظور جلوگیری از سرطان در کودکان نیز موثر است. بیایید با ما در این بخش از ایران سرطان بیاموزیم که چگونه می‌توانیم از کودکان خود در برابر سرطان محافظت کنیم.

جلوگیری از سرطان در کودکان

جلوگیری از سرطان در کودکان با رعایت چند نکته ساده

نکات ساده زیر برای جلوگیری از سرطان در کودکان بسیار کارآمد هستند:

 • فرزندانی که والدین آنها دارای عادات غذایی صحیح و منظم و سبک زندگی سالم هستند، مانند خانواده خود زندگی سالم و دوری از چاقی خواهند داشت.
 • تا حد امکان به عنوان یک خانواده در کنار هم غذا بخورید.
 • با اعمال خود برای فرزندتان الگو قرار دهید. کودکان به جای گفتار، حرکات را تقلید می‌کنند.
 • ساعت تماشای تلویزیون را محدود کنید. به او اجازه ندهید بیش از ۲ ساعت در روز تلویزیون تماشا کند.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما حداقل ۱ ساعت در روز فعالیت بدنی داشته باشد. این اقدام نه تنها به جلوگیری از سرطان در کودکان کمک می‌کند، بلکه برای پیشگیری از سایر بیماری‌ها نیز مفید است.
 • کودک خود را به خوردن صبحانه عادت دهید. صبحانه مهمترین وعده غذایی در روز است و تأثیر مثبتی بر قدرت مغز دارد.
 • کودک خود را از مصرف نوشیدنی‌های شیرین (نوشابه، آبمیوه‌های مصنوعی و کولا و غیره) منع کنید، مطمئن شوید که آن‌ها آب میوه‌های طبیعی و آب فراوان می‌نوشند.
 • مطمئن شوید که غذا‌ها و نوشیدنی‌های طبیعی بیشتری در خانه خود داشته باشید. کودک خود را تشویق کنید که روزانه مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه و محصولات غلات کامل مصرف کند.
 • مصرف فست فود، غذا‌های ناسالم و غذا‌ها و نوشیدنی‌های شیرین را برای کودک خود محدود کنید.
 • از مصرف غذا‌ها و نوشیدنی‌های بسیار شور و بسیار شیرین کودک خود جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید که در حالی که نمک به سلول‌های سالم آسیب می‌رساند، قند سلول‌های سرطانی را تغذیه می‌کند.
 • حداقل ۶ ماه به کودک خود شیر بدهید.

جلوگیری از سرطان در کودکان با تغذیه سالم

ما می‌توانیم با خوردن منظم سبزیجات و میوه‌ها، گوشت سفید و قرمز و ماهی تازه از فرزندان خود در برابر سرطان محافظت کنیم.

برنامه غذایی کودکتان را طوری تنظیم کنید که به جای گوشت فرآوری شده (سوسیس، کالباس، سالامی و… ) و غذا‌های آماده از سبزیجات-میوه‌های طبیعی، گوشت سفید قرمز و ماهی تازه استفاده کند. برنامه غذایی کودکتان را طوری تنظیم کنید که به جای گوشت فرآوری شده (سوسیس، کالباس، سالامی و… ) و غذا‌های آماده از سبزیجات و میوه‌های طبیعی، گوشت سفید قرمز و ماهی تازه استفاده کند. اطمینان حاصل کنید که او از سبزیجات تازه مانند کلم، خرفه، اسفناج، کلم بروکلی، شاهی، گل کلم استفاده می‌کند.

به منظور جلوگیری از سرطان در کودکان، اطمینان حاصل کنید که این سبزیجات به صورت ارگانیک و بدون آفت کش‌های شیمیایی رشد می‌کنند. سبزیجات ارگانیک به معنای مقدار زیادی ویتأمین، مواد معدنی و امگا ۳ هستند.

اگر مطالعات اخیر را در نظر بگیریم، نشان می‌دهد که بیشتر کودکان کمبود ویتأمین K دارند، کودکان ما که سبزیجات ارگانیک و طبیعی مصرف می‌کنند، ویتأمین و مواد معدنی کافی خواهند داشت.

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که کودکانی که اصلاً میوه مصرف نمی‌کنند، خطر ابتلا به سرطان در سنین بالاتر را افزایش می‌دهند. به منظور جلوگیری از سرطان در کودکان، اطمینان حاصل کنید که میوه‌ها به صورت ارگانیک و بدون استفاده از مواد شیمیایی رشد می‌کنند. به یاد داشته باشید که میوه‌های ارگانیک به معنای مقدار زیادی دارای ویتأمین، مواد معدنی و امگا ۳ هستند.

ماهی با روغن و پروتئین موجود در آن، سطح ضریب هوشی کودکان شما را افزایش می‌دهد و تغذیه عالی را برای کودکان شما فراهم می‌کند. این ماده غذایی است که با داشتن روغن برای سلامتی انسان فواید زیادی دارد و به جلوگیری از سرطان در کودکان نیز کمک می‌کند.

مصرف شیر و لبنیات برای جلوگیری از سرطان در کودکان

برای جلوگیری از سرطان در کودکان باید فرزندانمان را تشویق کنیم تا شیر و لبنیات را به طور متعادل مصرف کنند. با این حال، مانند هر ماده غذایی، اغراق با این تصور که شیر و محصولات لبنی مفید خواهند بود، درست نیست. همچنین، شیر می‌تواند تغذیه کودک شما از غذا‌های دیگر را دشوار کند، زیرا اشتها را سرکوب می‌کند. به همین دلیل، مانند دیدگاه ما در مورد همه غذا‌ها، مصرف متعادل ارزشمندترین رویکرد است.

جلوگیری از سرطان در کودکان

تأثیر دخانیات و استعمال دخانیات غیرفعال بر سرطان‌های کودکان

کودکان با نگاه کردن به والدین خود از آن‌ها تقلید می‌کنند. اجازه ندهید کسی در خانواده شما سیگار بکشد و خودتان هم در خانه  سیگار نکشید. بر اساس داده‌های به دست آمده در سال ۲۰۱۰، سیگار کشیدن در بین کودکان و جوانان رو به کاهش است. در ۱۰ سال گذشته، فعالیت‌های افزایش آگاهی در مورد عواقب استفاده از محصولات دخانی بدون کاهش سرعت ادامه یافته است. اما خانواده‌ها باید در این زمینه هوشیار باشند. مطالعات نشان داده است که بیش از ۲۵ درصد از کودکان بالای ۱۲ سال به طور منظم سیگار می‌کشند که تعداد کمی نیست.

سرطان ریه هنوز شایع‌ترین نوع سرطانی است که تقریباً در ۸۵ درصد موارد باعث از دست دادن زندگی می‌شود. با توجه به اینکه تقریباً ۸۰ درصد افراد سیگاری قبل از ۱۸ سالگی شروع به کشیدن سیگار می‌کنند، لازم است خانواده‌ها در مورد مضرات سیگار و فواید زندگی بدون سیگار برای سلامت انسان به فرزندان خود بگویند. به عنوان مثال برای والدین سیگاری، ترک سیگار هم خطر ابتلا به سرطان‌های ریه، دهان، مری، مثانه، کلیه و لوزالمعده و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد و همچنین تأثیر مثبتی بر فرزندانشان خواهد داشت.

بیشتر مطالعه کنید: شایع ترین انواع سرطان در کودکان

پیشگیری از سرطان با واکسن سرطان دهانه رحم (واکسن HPV)

واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که توصیه می‌کنیم برای دختران و پسران از سنین ۱۱ تا ۱۲ سالگی تجویز شود با محافظت از آن در برابر دو نوع عفونت HPV با خطر بالا، عصر جدیدی را در سرطان دهانه رحم باز کرده است. واکسن‌هایی که برای محافظت در برابر HPV ۱۶ و ۱۸ که باعث ۷۰ درصد سرطان‌های دهانه رحم می‌شوند، Gardasil® و Cervarix® هستند. گارداسیل همچنین در برابر HPV ۶ و ۱۱ که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند، محافظت می‌کند.

 واکسن HPV این پتانسیل را دارد که خطر سرطان رحم و سرطان دهانه رحم را از بین ببرد. لازم است بدانید که این واکسن‌ها برای جلوگیری از عفونت HPV استفاده می‌شوند و برای درمان سرطان دهانه رحم یا عفونت در نظر گرفته نشده‌اند. از آنجایی که عفونت HPV معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که فرد یک زندگی جنسی فعال را آغاز می‌کند، می‌توان با واکسن ساخته شده از قبل، یعنی زمانی که فرد جوان است، از این ویروس محافظت کرد. نباید فراموش کرد که محافظت از واکسن در سنین بالا نیز کاهش می‌یابد. شما نباید به صورت انفرادی تصمیم به واکسیناسیون فرزند خود بگیرید و حتماً باید در مورد سود و زیان آن با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از کرم ضدآفتاب برای جلوگیری از سرطان در کودکان

نوع دیگری از سرطان کودکان که باید مراقب آن بود، سرطان پوست است. کافی است اقدامات احتیاطی ساده‌ای را برای محافظت از فرزندانمان در برابر اشعه مضر فرابنفش خورشید که نقش فعالی در ۹۰ درصد از ابتلا به سرطان پوست دارد، انجام دهیم. کودکان نیاز به توجه ویژه دارند. کودکانی که زمان زیادی را در کنار دریا می‌گذرانند یا بیرون از خانه بازی می‌کنند، بیشتر دچار آفتاب سوختگی می‌شوند و از خطر قریب الوقوع آن بی‌خبرند.

هنگامی که والدین و مراقبان برای محافظت از کودکان در برابر اشعه‌های مضر خورشید بیرون ‌می‌روند، پوشیدن لباس به کودک خود را تا حد امکان در داخل خانه، پوشیدن کلاه و استفاده از کرم ضد آفتاب به عادت تبدیل کنید. به فرزندان خود در سنین بالاتر در مورد اشعه‌های مضر خورشید آموزش دهید. اگر کودک شما به راحتی زیر نور خورشید می‌سوزد، بیشتر مراقب باشید. باید از ضد آفتاب با ضریب حفاظتی حداقل ۳۰+ استفاده کنید و مراقب باشید که زیاد زیر نور آفتاب نمانید (مخصوصاً بین ساعت ۱۰ تا ۱۶ که تابش خورشید عمود است).

همچنین استفاده از عینک آفتابی از کودک شما در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند. علاوه بر این، نوزادان زیر ۶ ماه نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند و باید از کلاه و لباس محافظ استفاده کرد و در مناطقی که نوزاد در معرض آفتاب قرار دارد، ضد آفتاب استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *