سرطان التهابی سینه (IBC) چیست؟

فهرست مطالب

سرطان التهابی سینه (Inflammatory Breast Cancer)، نوع نادری از سرطان پستان است. سلول‌های سرطانی کوچکترین کانال‌های لنفاوی (Lymph channel) پستان را مسدود می‌کنند. کانال‌های لنفاوی (یا مجاری لنفاوی) بخشی از سیستم لنفاوی هستند که به طور معمول مایعات بافتی اضافی را از بافت‌ها و اندام‌های بدن تخلیه می‌کنند.

اگر مجاری لنفاوی مسدود شوند، نمی‌توانند این وظیفه را به درستی انجام دهند. این انسداد موجب قرمزی و التهاب پوست می‌شود.

بین 1 تا 5 مورد از هر صد مورد سرطان پستان (یعنی 1 تا 5 درصد) از نوع سرطان التهابی سینه است.

سرطان التهابی سینه (IBC) چیست؟

علایم سرطان التهابی سینه

از آنجا که مجاری لنفاوی مسدود می‌شوند، ممکن است پستان:

 • متورم
 • قرمز
 • سفت
 • داغ (هنگام لمس)

شود. همچنین در سرطان التهابی سینه احتمال دارد پستان دردناک باشد، هرچند همیشه این طور نیست.

بعضی علایم احتمالی دیگر عبارتند از:

 • برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های شیارمانند، یا ضخیم شدن پوست موضع
 • برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های ریز ، مثل پوست پرتقال
 • وجود ورم یا توده در پستان
 • ترشح مایع از نیپل
 • برگشتگی یا فرورفتگی نیپل

علایم سرطان التهابی سینه ممکن است کاملاً ناگهانی ظاهر شوند.

سرطان التهابی سینه اغلب با عفونت پستان (ماستیت) اشتباه گرفته می‌شود. علت این است که علائم دو بیماری بسیار به هم شبیهند. ماستیت در زنانی که باردار نیستند یا به کودک خود شیر نمی‌دهند شایع نیست، و به خصوص در کسانی که به سن یائسگی رسیده‌اند نادر است.

اگر پزشکتان احتمال وجود ماستیت بدهد، ممکن است یک دوره آنتی‌بیوتیک برایتان تجویز کند. اما در صورتی که وجود عفونت را غیرمحتمل بداند، یا چنانچه علائمتان بعد از مصرف آنتی‌بیوتیک برطرف نشود، شما را به متخصص ارجاع خواهد داد.

هرچند سرطان التهابی سینه می‌تواند این علائم خاص را ایجاد کند، آگاهی از علائم عمومی سرطان پستان نیز مفید است.

اگر متوجه تغییری در شکل ظاهری یا حس پستان خود شدید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص سرطان التهابی سینه

پزشک عمومی‌تان معمولاً شما را برای آزمایش به کلینیک پستان ارجاع می‌دهد.

ممکن است تست‌های زیر را داشته باشید:

 • ماموگرافی، که عکس پرتو ایکس از پستان است (برای بعضی افراد به دلیل تورم پستان یا دردناک بودن آن، انجام ماموگرافی ممکن نیست.)
 • سونوگرافی از پستان
 • نمونه‌برداری از پوست پستان
 • نمونه‌برداری از تودۀ پستان (اگر احساس شود یا در سونوگرافی مشاهده شود)
 • اسکن MRI از پستان

تست‌های دیگر مانند سی‌تی‌اسکن یا پت سی‌تی اسکن، و اسکن استخوان نیز ممکن است انجام شود.

ممکن است پزشکتان عکس‌هایی از پستان شما بگیرد تا در پروندۀ پزشکی‌تان نگهداری کند. این عکس‌ها می‌توانند در تشخیص کیفیت پاسخ شما به درمان مفید باشند.

سرطان التهابی سینه

درمان سرطان التهابی سینه

درمان سرطان التهابی سینه ممکن است تفاوت جزئی با انواع دیگر سرطان پستان داشته باشد.

شیمی‌درمانی

معمولاً اولین درمان شیمی‌درمانی است، که به آن شیمی‌درمانی کمکی جدید (نئوادجوانت) گفته می‌شود. این روش به کنترل سلول‌های سرطانی پستان کمک می‌کند و تورم را کاهش می‌دهد. هدف دیگر آن، نابود کردن هرگونه سلول سرطانی است که ممکن است در قسمت‌های دیگر بدن پخش شده باشند.

جراحی

بعد از شیمی‌درمانی، جراحی خواهید داشت، مگر آنکه بنا به دلایلی انجام جراحی برایتان مناسب نباشد. به احتمال زیاد تمام پستانتان برداشته خواهد شد (یعنی عمل ماستکتومی خواهید داشت).

بعضی افراد ممکن است بتوانند جراحی حفظ پستان انجام دهند. در این نوع جراحی، جراح ناحیۀ سرطانی را، همراه با قسمتی از بافت سالم اطراف آن، برمی‌دارد. اما در مورد بیشتر زنان ماستکتومی بهترین گزینه است.

جراح معمولاً غدد لنفاوی زیر بغل را هم برمی‌دارد.

پرتودرمانی

بعد از جراحی برای باقی‌ماندۀ بافت پستان پرتودرمانی انجام خواهد شد. هدف از این کار، پیشگیری از برگشت دوبارۀ بیماری است.

سایر درمان‌های دارویی که ممکن است داشته باشید

اگر بیماریتان دارای گیرنده‌های هورمونی باشد، تا چند سال قرص‌های هورمون‌درمانی مصرف خواهید کرد. و در صورتی که سلول‌های سرطانی شما گیرنده‌هایی برای داروهای سرطانی خاص داشته باشند، ممکن است دکترتان توصیه کند که تحت درمان هدفمند سرطان، مانند تراستوزوماب و پرتوزوماب قرار بگیرید.

بازسازی پستان

ممکن است بتوانید بعد از پایان دورۀ درمان، عمل بازسازی پستان را انجام دهید (بازسازی تأخیری). از جراحتان سؤال کنید – او می‌تواند به شما بگوید که آیا این کار برایتان مناسب است یا نه.

نوع درمانی که دریافت می‌کنید به وضعیت عمومی سلامتی‌تان و اینکه آیا شرایط خاص دیگری دارید یا نه، نیز بستگی دارد. تیم درمان دربارۀ جنبه‌های مثبت و منفی گزینه‌های مختلف درمانی با شما صحبت خواهند کرد. حتماً سؤال کنید، تا بفهمید که چه درمانی برایتان انجام می‌شود و به چه دلیل.

بقا در سرطان التهابی سینه

عوامل زیادی ممکن است بر امید به زندگی در بیماران مبتلا به سرطان التهابی پستان تأثیر بگذارند. این عوامل عبارتند از:

 • موضع دقیق سرطان
 • اندازۀ سرطان و اینکه آیا فقط به گره‌های لنفاوی انتشار یافته یا به اندام‌های دیگر نیز سرایت کرده است
 • سلول‌های سرطانی در زیر میکروسکوپ تا چه حد غیرعادی به نظر می‌رسند (درجۀ سرطان)
 • سن شما
 • وضعیت عمومی سلامتی‌تان
 • آیا سلول‌های سرطانی دارای گیرنده‌های خاص هورمون‌درمانی هستند یا نه
 • بیماری تا چه حد به درمان جواب می‌دهد.

سرطان التهابی سینه ممکن است به سرعت توسعه پیدا کند و به سایر قسمت‌های بدن منتشر شود. بنابراین، روی هم رفته، پیش‌آگهی این نوع سرطان به اندازۀ سایر انواع سرطان پستان خوب نیست. اما پزشکان معتقدند با پیشرفت‌ روش‌های درمانی، چشم‌انداز این نوع سرطان نیز رو به بهبود است.

سرطان التهابی سینه چیست

پیگیری

بعد از درمان معمولاً معاینات منظم خواهید داشت. در این ویزیت‌ها پزشک یا پرستار ویژۀ مراقبت از پستان شما را معاینه می‌کنند و سؤالاتی دربارۀ وضعیت عمومی سلامتی‌تان می‌پرسند، و شما هم فرصت دارید تا سؤالات خودتان را مطرح کنید و اگر مسئله‌ای باعث نگرانیتان است، با آنها در میان بگذارید.

تعداد این معاینات بستگی به شرایط فردی‌تان دارد، اما ممکن است حداقل تا پنج سال ادامه داشته و شامل ماموگرافی‌های سالانه باشند.

به یاد داشته باشید که اگر سؤالی دارید یا نگران علامتی هستید، می‌توانید در فاصلۀ دو ویزیت با پزشک یا پرستارتان تماس بگیرید؛ مجبور نیستید تا زمان ویزیت بعدی صبر کنید. همچنین می‌توانید با پزشک عمومی خود نیز صحبت کنید.

در برخی بیمارستان‌ها بعد از مراحل درمان، ویزیت‌های مرتب نخواهید داشت، اما اگر علائم جدیدی پیدا کنید یا نگران موضوعی باشید، می‌توانید با پزشک یا پرستار ویژۀ مراقبت خود تماس تلفنی بگیرید یا نوبتی برای ملاقات تعیین کنید.

دستورالعمل‌های بریتانیا مقرر می‌کنند که هر فردی که تحت درمان سرطان پستان اولیه (زودرس) قرار می‌گیرد باید یک نسخۀ کتبی از طرح مراقبت را در اختیار داشته باشد. این طرح حاوی اطلاعاتی در مورد آزمایش‌هایی است که خواهید داشت، و علائم و نشانه‌هایی که باید مراقبشان باشید. اطلاعات تماس کادر تخصصی (مانند پرستار ویژۀ مراقبتتان) نیز در آن درج شده است.

کارآزمایی و تحقیق برای سرطان التهابی سینه

انجام کارآزمایی‌های بالینی برای انواع نادر سرطان پستان کار آسانی نیست. علت این است که معمولاً نمی‌توان افرادی به تعداد کافی برای شرکت در کارآزمایی فراخواند. در صورت امکان، محققان سعی می‌کنند کارآزمایی‌های بین‌المللی ترتیب دهند به طوری که تعداد افراد بیشتری در دسترس باشند، و در این صورت نتایج نیز ارزش بیشتری خواهند داشت.

تحقیقات تاکنون نشان داده‌اند که اغلب زنان باید قبل از جراحی، شیمی‌درمانی انجام دهند. بیمارانی که سلول‌های سرطانی‌شان دارای گیرنده‌های خاص است، ممکن است تحت درمان با داروهای هدفمند سرطان نیز قرار بگیرند. پزشکان در صدد بهبود این شیوۀ درمانی هستند و این موضوع را تحت بررسی دارند که آیا اضافه کردن انواع دیگر داروهای هدفمند می‌تواند کمکی به درمان بیماری بکند یا نه.

علاوه بر این، کارآزمایی‌های بین‌المللی مشغول بررسی روش‌هایی هستند که درمان افراد مبتلا به سرطان التهابی پستان را که بیماریشان منتشر شده است، بهبود بخشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *