انواع سرطان معده و گرید آن‌ها

فهرست مطالب
انواع سرطان معده، آدنوکارسینوم معده

در این صفحه با انواع سرطان معده آشنا می‌شوید. نوع سرطان معده نشان می‌دهد که سرطان از کدام سلول‌ها شروع شده است. نوع اصلی این سرطان «آدنوکارسینوم» است.

همچنین با گرید سرطان معده آشنا می‌شوید. گرید یا درجه سرطان به این معناست که ظاهر سلول‌ها زیر میکروسکوپ تا چه حد غیرعادی به نظر می‌رسد.

آگاهی از نوع و درجه تومور به پزشک کمک می‌کند که در خصوص نوع درمانی که برای شما لازم است تصمیم‌گیری کند.

این صفحه از ایران سرطان ممکن است حاوی کلمات جدید و ناآشنایی برای شما باشد. در صورتی که سوالی دارید در قسمت نظرات بنویسید.

انواع سرطان معده و گرید آن‌ها

انواع سرطان معده

آدنوکارسینوم

«آدنوکارسینوم‌ها» سرطان‌هایی هستند که در سلول‌های غددی شروع می‌شوند. این سلول‌ها موکوس و شیره معده را می‌سازند.

این نوع سرطان، رایج‌ترین در بین  انواع سرطان معده است.

«لینیتیس پلاستیکا» (Linitis plastica) نوع نادری از آدنوکارسینوم است. این نوع سرطان به ماهیچه‌های دیواره معده پخش می‌شود و دیواره معده را ضخیم می‌کند و روی هضم و گوارش غذا اثر می‌گذارد.

لینیت پلاستیکا معمولاً تا زمانی که خیلی بزرگ نشده یا گسترش پیدا کند علائمی ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل تشخیص زودهنگام آن دشوار است، که پس از آن درمان را دشوارتر می‌کند. هنگامی که علائم ایجاد می‌کند، شبیه علائم سرطان معده است.

انواع نادر سرطان معده

اطلاعاتی که در بخش «سرطان معده» ارائه می‌دهیم در خصوص مرحله‌بندی (استیجینگ) و درمان سرطان معده از نوع آدنوکارسینوم هستند.

درمان و مرحله‌بندی (استیجینگ) سرطان‌های نادر بسته به نوع سلولی که سرطان در آن شروع شده است، متفاوت است.

سرطان سلول سنگفرشی (اسکواموس)

این سرطان‌ها در سلول‌های سنگفرشی شروع می‌شوند. این سلول‌ها مسطح هستند و سطح را می‌پوشانند و در لایه پوشاننده معده نیز یافت می‌شوند. سرطان سلول‌های سنگفرشی را می‌توان با همان روش سرطان آدنوکارسینوم تحت درمان قرار داد. پزشکان معمولا به آن SCC می‌گویند.

لنفوم غیر-هوچکین (Non-Hodgkin)

‌«لنفوم غیر-هوچکین» نوعی سرطان سیستم لنفاوی است. درمان این نوع سرطان با دیگر انواع سرطان معده متفاوت است.

تومور استرومال دستگاه گوارش (GIST)

نوع نادری از سارکوم است که در دستگاه گوارش، اغلب در دیواره معده، یافت می‌شود. پزشکان معمولا آن را «گیست» یا «جیست» تلفظ می‌کنند.

استرومال به این معنی است که از سلول‌های بینابینی کژال که در حرکت دستگاه گوارش نقش دارند، ایجاد می‌شود. این سلول‌ها سیگنال‌هایی را به ماهیچه‌های دیواره دستگاه گوارش می‌فرستند که به حرکت مواد غذایی و مایعات کمک می‌کند. تومور به معنای توده یا رشد در بدن است که ممکن است سرطان باشد یا نباشد.

بیشتر GIST‌ها در سیستم گوارشی ایجاد می‌شوند، اما برخی از آن‌ها خارج از دستگاه گوارش در مناطق مجاور مانند:

لایه بزرگ بافت چربی مسطح که اندام‌های شکم (شکم) را می‌پوشاند که به آن امنتوم نیز می‌گویند.
پوشش نازکی از بافت که اندام‌ها را می‌پوشاند و داخل شکم (شکم) را می‌پوشاند که به آن صفاق نیز می‌گویند.
برخی از GIST به روشی غیر سرطانی (خوش خیم) رفتار می‌کنند. به طور کلی، توموری که به روشی خوش خیم رفتار می‌کند، رشد نسبتاً کندی دارد و احتمال بازگشت آن کمتر است.
توموری که به روش سرطانی (بدخیم) رفتار می‌کند سریعتر رشد می‌کند و احتمال بازگشت یا گسترش آن بیشتر است.هر چه GIST بزرگتر باشد، احتمال بیشتری دارد که مانند سرطان رفتار کند. و اگر درمان نشود، یک تومور خوش خیم می‌تواند مانند یک سرطان عمل کند.

تومورهای نورواندوکرین (تومورهای عصبی و غدد درون‌ریز)

تومورهای نورواندکراین معده (NET) تومورهای نادر معده هستند که در سلول‌های نورواندکرین معده شروع می‌شوند. ممکن است شنیده باشید که به برخی تومورهای نورواندکرین معده، «تومورهای کارسینوئید» گفته می‌شود.

گرید سرطان معده

گرید یا درجه تومور به این معناست که ظاهر سلول‌ها در زیر میکروسکوپ تا چه حد غیرعادی به نظر می‌رسد. آگاهی از نوع و درجه تومور به پزشک کمک می‌کند که در خصوص نوع درمانی که برای شما لازم است تصمیم‌گیری کند.

درجه های سلول‌های سرطانی از ۱ تا ۳ هستند:

  • درجه ۱(درجه پایین) شبیه به سلول‌های عادی معده به نظر می‌رسند.
  • درجه ۲ به میزان کمی شبیه به سلول‌های عادی به نظر می‌رسند.
  • درجه ۳ (درجه بالا) بسیار غیرعادی به نظر می‌رسند و شبیه به سلول‌های عادی نیستند.

منبع

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *