علائم سرطان معده که باید جدی گرفته شود! (علائم شایع)

فهرست مطالب
درد شکم، یکی از علائم سرطان معده

علائم سرطان معده معمولا در مراحل ابتدایی آن ایجاد نمی‌شود. یعنی هنگامی علائم بروز می‌کنند که سرطان پیشرفته‌تر شده است.  بیشتر علائم سرطان معده غیر اختصاصی هستند. یعنی در بیماری‌های دیگر هم دیده می‌شوند. در واقع، احتمال اینکه این علائم ناشی از بیماری دیگری باشند بیشتر است (مثلا عفونت ویروسی یا زخم معده یا یک نوع سرطان دیگر). اما فردی که هر کدام از علائم زیر را دارد، علی الخصوص اگر طی زمان بهتر نشود یا حتی بدتر شود، باید به پزشک مراجعه کند.

به دلایل بالا، تشخیص سرطان معده با تکیه صرف بر علائم و نشانه‌ها کار بسیار دشواری است. به همین خاطر در کشوری مانند ژاپن که شیوع سرطان معده در آن بالاست، غربالگری سرطان معده از۵۰ سالگی توصیه می‌شود.

در ادامه در این مقاله ایران سرطان درباره شایع‌ترین علائم سرطان معده خواهید خواند.

علائم سرطان معده

شایع‌ترین علائم سرطان معده

شایع‌­ترین علائم سرطان معده عبارتند از:

  • کاهش اشتها
  • گیر کردن غذا هنگام بلع
  • کاهش وزن
  • سوء هاضمه­‌ای که برطرف نمی‌­شود
  • احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا (سیری زودرس)
  • حالت تهوع و استفراغ
  • احساس خستگی به دلیل کاهش سطح گلبول­های قرمز خون (کم خونی)

علائم اولیه سرطان معده ممکن است مشابه علائم سایر بیماری‌­ها مانند زخم معده باشد. اگر بدون علت دچار کاهش وزن شده‌­اید یا علائمی دارید که برایتان غیرمعمول هستند و برطرف هم نمی‌­شوند، باید به پزشک مراجعه کنید. احتمال اینکه علائم شما ناشی از سرطان باشد بسیار کم است، اما پزشک نیز باید آنها را بررسی کند.

مشکل در بلع

ممکن است هنگام بلع احساس درد یا احساس سوزش داشته باشید، یا ممکن است غذا در گلو یا قفسه سینه شما بچسبد.

البته این علامت در سرطان مری شایع‌تر است، اما در سرطان معده‌ای که در ابتدای معده و نزدیک مری قرار گرفته نیز دیده می‌شود. سایر بیماری­‌ها نیز می‌­توانند این مشکل را ایجاد کنند، اما پزشک نیز باید حتما این علامت را بررسی کند.

کاهش وزن ناخواسته

منظور از کاهش وزن ناخواسته، زمانی است که شما سعی در کاهش وزن نداشته‌اید. کاهش وزن شدید به ندرت می­‌تواند نشانه وجود یک سرطان پیشرفته باشد.

کاهش وزن ناخواسته می‌تواند علامت سرطان‌های پیشرفته دیگری هم باشد، بنابراین در این شرایط مراجعه به پزشک الزامی است.

مهم: سرطان معده می‌تواند باعث سیری زودرس و کاهش اشتها شود. بسیاری از بیماران کاهش وزن خود را به کاهش غذا خوردن خود ربط می‌دهند و از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند. اما توجه به اینکه این «کاهش اشتها» و «کاهش غذا خوردن» هم ناخواسته بوده مهم است و باید زنگ خطری برای فرد باشد.

علائم سرطان معده چیست

درد

ممکن است در قسمت فوقانی شکم یا پشت جناغ احساس درد کنید. درد علامتی بسیار غیر اختصاصی است و اکثرا علامت بیماری دیگری است.

ویژگی‌های شکم-درد در سرطان معده: همانطور که گفته شد این درد معمولا در بالای شکم (بالای ناف) یا پشت جناغ سینه است. درد مبهم است و معمولا شدید نیست؛ هر چند ممکن است در مراحل پیشرفته شدت آن بیشتر شود. معمولا پایدار است و ممکن است بعد از غذا خوردن بدتر شود. ممکن است با سایر علائم سرطان معده همراهی داشته باشد.

سوء هاضمه­‌ای که برطرف نمی‌­شود و آروغ زدن

در صورت بازگشت اسید معده به مری (ریفلاکس) یا در صورت تحریک معده ممکن است دچار سوء هاضمه شوید. این مشکل اغلب بعد از غذا خوردن رخ می‌­دهد (سوزش سر دل).

البته به یاد داشته باشید که سوء هاضمه شایع است و معمولا علت آن سرطان نیست. سوء هاضمه و سوزش معده می‌­تواند بسیار دردناک باشد، حتی اگر فرد مشکل جدی نداشته باشد. اگر مدت ۳ هفته یا بیشتر دچار سوزش معده بودید، به پزشک مراجعه کنید.

احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا

این مورد اغلب یک علامت اولیه است و می­‌تواند باعث کاهش وزن شود.

حالت تهوع و استفراغ

سرطان معده می‌­تواند باعث ایجاد انسداد در معده شود. این انسداد مانع عبور غذا از سیستم گوارشی می­‌شود و در نتیجه باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ می‌­شود.

به ندرت ممکن است در استفراغ خون وجود داشته باشد. اگر مقدار خون کم باشد ممکن است قادر به دیدن آن نباشید. ممکن است این خون قرمز روشن باشد، که معنی این خون روشن این است که خونریزی به تازگی صورت گرفته است. یا اینکه ممکن است این خون قهوه‌­ای تیره به نظر برسد، مانند تفاله قهوه مصرف شده. این مورد در صورتی مشاهده می­‌شود که خون برای مدتی در معده بوده باشد.

خون­ریزی و کم‌خونی

سرطان معده در مراحل اولیه و پیشرفته می­‌تواند باعث خونریزی معده شود. این خونریزی با گذشت زمان باعث کاهش تعداد گلبول­های قرمز خون (کم‌خونی) می­‌شود. این خونریزی می‌تواند از بالا و از طریق دهان یا از پایین و از طریق مقعد خارج شود.

احساس خستگی و تنگی نفس

ممکن است علت این امر کاهش تعداد گلبول­های قرمز خون باشد.

مدفوع تیره (وجود خون در مدفوع)

در صورت بروز خونریزی معده، ممکن است مدفوع شما تیره‌تر از حد معمول باشد (تقریبا سیاه). البته دقت کنید که در صورت مصرف قرص آهن نیز ممکن است مدفوع شما تیره‌­تر شود.

علائم سرطان معده: جمع‌بندی

سرطان معده علائم مختلفی دارد، اما اکثرا در مراحل پیشرفته خود را نشان می‌دهند. بهترین راه برای ایمن ماندن از سرطان معده، پیشگیری از آن است. در صورتی که هر کدام از موارد قابل تغییر علل ایجاد سرطان معده را دارید، سعی کنید آن‌ها را اصلاح کنید. اگر علامتی ندارید، ولی فکر می‌کنید احتمال ابتلای شما بسیار بالا است، غربالگری را در نظر بگیرید. و در نهایت اگر هر کدام از علائم بالا را داشتید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز بررسی‌های بیشتر روی شما انجام شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *