نحوه تشخیص سرطان استخوان به چه صورت است؟

فهرست مطالب
تشخیص سرطان استخوان

زمانی که علائم بالینی سرطان استخوان موجود باشد، نیاز به تشخیص سرطان استخوان با روش‌های علمی است. اگر درد استخوانی را تجربه می‌کنید، پزشک عمومی شما در مورد علائم شما می‌پرسد و ناحیه آسیب دیده را بررسی می‌کند، قبل از اینکه تصمیم بگیرد که آیا نیاز به انجام آزمایشات بیشتری دارید یا خیر،آن‌ها به دنبال هرگونه تورم یا توده می‌گردند و از شما می‌پرسند که آیا در حرکت ناحیه آسیب دیده مشکل دارید یا خیر. آن‌ها ممکن است در مورد نوع دردی که تجربه می‌کنید بپرسند یعنی درد ثابت است یا می‌آید و می‌رود و آیا چیزی آن را بدتر می‌کند یا خیر.

پس از معاینه، امکان دارد برای بررسی هر گونه مشکل در استخوان‌ها برای بررسی اشعه ایکس از ناحیه آسیب دیده معرفی شوید.

اگر اشعه ایکس نواحی غیرطبیعی را نشان دهد، برای ارزیابی بیشتر به جراح ارتوپد (متخصص بیماری‌های استخوان) یا متخصص سرطان استخوان ارجاع داده می‌شوید. در این بخش با ایران سرطان همراه باشید تا انواع روش‌های تشخیص سرطان استخوان را معرفی کنیم.

تشخیص سرطان استخوان با کمک اشعه ایکس

تشخیص سرطان استخوان

اشعه ایکس روشی است که در آن از اشعه برای تولید تصاویری از داخل بدن استفاده می‌شود. این یک روش بسیار مؤثر برای نگاه کردن به استخوان‌ها است.

اشعه ایکس اغلب می‌تواند آسیب به استخوان‌های ناشی از سرطان یا استخوان جدیدی را که به دلیل سرطان در حال رشد است، تشخیص دهد. آن‌ها همچنین می‌توانند تعیین کنند که آیا علائم شما ناشی از چیز دیگری است، مانند شکستگی استخوان (شکستگی).

اگر اشعه ایکس نشان می‌دهد که ممکن است سرطان استخوان داشته باشید، باید به یک مرکز تخصصی با تخصص در تشخیص و درمان بیماری ارجاع دهید. از آنجایی که سرطان استخوان نادر است، تعداد کمی از مراکز تخصصی وجود دارد، بنابراین ممکن است مجبور شوید برای مشاوره و درمان به شهرهای بزرگ‌تر  سفر کنید.

تشخیص سرطان استخوان با کمک بیوپسی

بیوپسی مغز استخوان برای تشخیص سرطان استخوان

قطعی‌ترین راه برای تشخیص سرطان استخوان، نمونه‌برداری از استخوان آسیب دیده و ارسال آن به آزمایشگاه برای آزمایش است. این به عنوان بیوپسی شناخته می‌شود. بیوپسی می‌تواند دقیقاً نوع سرطان استخوان و درجه آن را مشخص کند.

بیوپسی را می‌توان به دو روش انجام داد:

  1. بیوپسی با سوزن مرکزی تحت بیهوشی انجام می‌شود (بسته به محل قرارگیری استخوان، این می‌تواند یک بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی باشد). یک سوزن نازک به استخوان وارد می‌شود و برای برداشتن نمونه‌ای از بافت استفاده می‌شود.
  2. بیوپسی باز تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. جراح برای برداشتن نمونه‌ای از بافت، برشی در استخوان آسیب دیده ایجاد می‌کند.

اگر نتایج بیوپسی با سوزن مرکزی قطعی نباشد، ممکن است نیاز به بیوپسی باز داشته باشید.

تست‌های بیشتر برای تشخیص سرطان استخوان

اگر نتایج بیوپسی سرطان استخوان را تأیید یا نشان دهد، احتمالاً آزمایش‌های بیشتری برای ارزیابی میزان گسترش سرطان انجام خواهید داد.

تشخیص سرطان استخوان با اسکن‌ام آر آی

اسکن MRI از یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای تولید تصاویر دقیق از استخوان‌ها و بافت‌های نرم استفاده می‌کند. اسکن MRI روشی مؤثر برای ارزیابی اندازه و گسترش هر تومور سرطانی در داخل یا اطراف استخوان است.

تشخیص سرطان استخوان با سی تی اسکن

سی تی اسکن شامل گرفتن یک سری اشعه ایکس و استفاده از رایانه برای جمع‌آوری مجدد آن‌ها به یک تصویر سه بعدی (۳-D) دقیق از بدن شما است. سی‌تی‌اسکن اغلب برای بررسی اینکه آیا سرطان به ریه‌های شما سرایت کرده است یا خیر استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای این منظور رادیوگرافی قفسه سینه گرفته شود.

اسکن استخوان

اسکن استخوان می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری در مورد داخل استخوان شما نسبت به اشعه ایکس بدهد. در طول اسکن استخوان، مقدار کمی از مواد رادیواکتیو به رگ‌های شما تزریق می‌شود.

نواحی غیرطبیعی استخوان مواد را با سرعت بیشتری نسبت به استخوان معمولی جذب می‌کند و به صورت نقاط مشخص و متفاوت در اسکن نشان داده می‌شود.

بیوپسی مغز استخوان

اگر نوعی سرطان استخوان به نام سارکوم یوینگ دارید، ممکن است آزمایشی به نام بیوپسی مغز استخوان انجام دهید تا بررسی شود که آیا سرطان به مغز استخوان (بافت داخل استخوان‌های شما) گسترش یافته است یا خیر.

در طول آزمایش، یک سوزن به استخوان شما وارد می‌شود تا نمونه‌ای از مغز استخوان شما برداشته شود. این ممکن است تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود.

تشخیص سرطان استخوان

مرحله‌بندی و درجه‌بندی سرطان استخوان

پس از تکمیل این آزمایشات، می‌توان به شما گفت که سرطان استخوان در چه مرحله و درجه‌ای قرار دارد. مرحله‌بندی توصیفی است از میزان گسترش سرطان و درجه‌بندی توصیفی از سرعت احتمال گسترش سرطان در آینده است. یک سیستم مرحله‌بندی پرکاربرد برای سرطان استخوان  از ۳ مرحله اصلی استفاده می‌کند:

مرحله ۱ – سرطان درجه پایین است و به خارج از استخوان گسترش نیافته است.

مرحله ۲ – سرطان هنوز فراتر از استخوان گسترش نیافته است، اما درجه بالایی دارد.

مرحله ۳ – سرطان به سایر قسمت‌های بدن مانند ریه‌ها گسترش یافته است.

اکثر موارد سرطان استخوان مرحله ۱ و برخی از سرطان‌های استخوان مرحله ۲ شانس خوبی برای درمان دارند. متأسفانه، درمان سرطان استخوان مرحله ۳ دشوارتر است، اگرچه درمان می‌تواند علائم را کاهش داده و گسترش سرطان را کند کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *