سرطان استخوان و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید!

فهرست مطالب
سرطان استخوان

سرطان استخوان اولیه از سلول‌های استخوان شروع می‌شود. این سرطان با سرطان استخوان ثانویه یا متاستاتیک متفاوت است، که از سایر نقاط بدن به استخوان‌ها پخش می‌شود. بیش از 200 استخوان در بدن انسان وجود دارد. آنها با هم اسکلت را تشکیل می‌دهند. استخوان‌ها از بدن حمایت می‌کنند، از قسمت‌های  مختلف بدن محافظت می‌کنند. همچنین به عنوان اهرمی برای عضلات عمل می‌کند تا بتوانیم بایستیم و حرکت کنیم. استخوان‌های بلند دست‌ها و پاها استخوان‌های نگهدارنده هستند. استخوان‌های قفسه سینه از اندام‌های قفسه سینه محافظت می‌کنند. استخوان‌های جمجمه از مغز محافظت می‌کنند.

انتهای هر استخوان بلند با بافت صافی به نام غضروف پوشیده شده است. تاندون‌ها استخوان‌های بلند را در جایی که به هم می‌پیوندند، نگه می‌دارند. غضروف و تاندون‌ها با هم مفاصلی را تشکیل می‌دهند که به استخوان‌ها اجازه می‌دهند به آرامی در برابر یکدیگر حرکت کنند.

سرطان استخوان

انواع سلول‌های استخوانی

استخوان چارچوبی از بافت نگهدارنده نرم به نام بافت همبند است. همچنین حاوی مواد معدنی مانند کلسیم است که استخوان‌ها را سفت می‌کند. این چارچوب به استخوان استحکام می‌بخشد. در سراسر این چارچوب سلول‌های استخوانی قرار دارند. 3 نوع سلول اصلی در استخوان‌های ما وجود دارد که برای حفظ شکل، استحکام و سلامت استخوان‌ها با هم کار می‌کنند. این ۳ نوع سلول استخوان عبارتند از:

 • استئوبلاست‌ها
 • استئوکلاست‌ها
 • استئوسیت‌ها

اگر استخوان آسیب ببیند، استئوبلاست‌ها استخوان جدیدی می‌سازند تا آسیب را ترمیم کنند. استئوکلاست‌ها هر چهارچوب استخوانی اضافی را که استئوبلاست‌ها می‌سازند می‌شکنند و استخوان را تغییر شکل می‌دهند. هنگامی که استخوان تشکیل می‌شود، استئوبلاست‌ها در داخل آن به دام افتاده و بخشی از چارچوب می‌شوند. سپس آنها استئوسیت نامیده می‌شوند و ساختار استخوان را حفظ می‌کنند. در داخل برخی از استخوان‌های بدن فضایی وجود دارد که با مغز استخوان پر شده است. سلول‌های خونی در مغز استخوان ساخته می‌شوند. تمام سلول‌های خونی از سلول‌های بنیادی که در مغز استخوان یافت می‌شوند، ایجاد می‌شوند.

سرطان استخوان از کجا شروع می‌شود؟

سرطان اولیه استخوان از سلول‌های استخوان شروع می‌شود. گاهی اوقات پزشکان زمانی که در مورد سرطان اولیه استخوان صحبت می‌کنند از اصطلاح سارکوم استخوان استفاده می‌کنند. سارکوم‌ها سرطان‌هایی هستند که در هر بافت همبند بدن شروع می‌شوند. مانند:

 • ماهیچه‌ها
 • تاندون‌ها
 • رگ‌های خونی
 • بافت‌های چربی

انواع مختلفی از سرطان اولیه استخوان وجود دارد. رایج‌ترین انواع عبارتند از:

 • استئوسارکوم؛ در بازوها یا پاها (معمولاً در اطراف زانو) شایع‌تر است.
 • کندروسارکوم؛ بیشتر در استخوان‌های لگن، از جمله استخوان‌هایی که مفاصل لگن، استخوان‌های شانه، استخوان‌های ران یا دنده‌ها را تشکیل می‌دهند، دیده می‌شود.
 • سارکوم یوینگ؛ اغلب در لگن، استخوان‌های ران، استخوان‌های شانه یا دنده‌ها شروع می‌شود.

سایر انواع نادرتر عبارتند از:

 • سارکوم سلول دوکی: در استخوان‌های پا شایع‌تر است.
 • کوردوما: معمولاً در استخوان در پایین ستون فقرات (ساکروم)، استخوان‌ها (مهره‌های) پشت (ستون فقرات)، یا استخوان‌های صورت و جمجمه شروع می‌شود.

 میلوما؛ نوعی سرطان به نام میلوما می‌تواند بر استخوان‌ها تأثیر بگذارد. مردم گاهی آن را سرطان استخوان می‌نامند. از سلول‌های مغز استخوان به نام سلول‌های پلاسما ایجاد می‌شود. اما این یک نوع سرطان اولیه استخوان نیست زیرا در خود استخوان شروع نمی‌شود. بنابراین اگر میلوما دارید، درمان شما متفاوت خواهد بود.

سرطان استخوان کجا گسترش می‌یابد؟

هنگامی که سرطان اولیه استخوان شروع به رشد می‌کند، سلول‌های سرطانی تکثیر می‌شوند و شروع به تجزیه استخوان می‌کنند. این کار باعث ضعیف شدن استخوان آن ناحیه می‌شود. سلول‌های سرطانی استخوان می‌توانند از تومور اولیه استخوان جدا شده و به اندام‌های دیگر، معمولاً ریه‌ها یا سایر استخوان‌ها بروند. در آنجا آن‌ها می‌توانند به تومورهای ثانویه تبدیل شوند.

انواع سلول‌های سرطان استخوان

علائم سرطان استخوان چیست؟

علائم سرطان استخوان بسته به اندازه سرطان و محل قرارگیری آن در بدن متفاوت است. سرطان اولیه استخوان بسیار نادر است. احتمال اینکه مشکل دیگری باعث علائم شما شده باشد بسیار بیشتر است. اما مهم است که هر علائمی را توسط پزشک عمومی خود بررسی کنید. سرطان همچنین می‌تواند از جای دیگری به استخوان‌های شما سرایت کند. این نوع از سرطان، سرطان ثانویه یا متاستاتیک استخوان نامیده می‌شود. علائم و نشانه‌های سرطان استخوان ثانویه می‌تواند متفاوت باشد.

علائم شایع سرطان استخوان

درد

امکان دارد بیشتر اوقات، حتی زمانی که در حال استراحت هستید، درد یا حساسیت داشته باشید. درد اغلب در شب در رختخواب بدتر می‌شود. ممکن است دردی داشته باشید که در قسمت دیگری از بدن نسبت به جایی که تومور است احساس شود. به این درد ارجاعی می‌گویند.

تورم

گاهی امکان دارد کمی ورم داشته باشید، اما همیشه نمی‌توانید یک توده را ببینید یا احساس کنید.

مشکلات حرکت در اطراف

ممکن است حرکت در اطراف دشوارتر باشد یا حتی با لنگی راه بروید.

احساس خستگی

با وجود سزطان استخوان بیش از حد معمول احساس خستگی می‌کنید، حتی اگر شب‌ها خوب بخوابید. اگر هر یک از این علائم را دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. سایر شرایط پزشکی می‌توانند علائم مشابهی ایجاد کنند. این به این معنی نیست که سرطان دارید. اما هر چه سرطان زودتر تشخیص داده شود، درمان آن آسان‌تر است و احتمال موفقیت آمیز بودن درمان بیشتر است. بنابراین در اسرع وقت به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

خطرات و علت سرطان استخوان

خطر ابتلا به سرطان به موارد زیادی بستگی دارد از جمله:

 • سن
 • ژنتیک
 • سبک زندگی
 • فاکتورهای محیطی

هنوز مشخص نیست چه چیزی باعث بیشتر سرطان‌های استخوان می‌شود. اما عواملی وجود دارند که می‌توانند خطر ابتلا به آن را افزایش دهند. داشتن هر یک از این عوامل خطر به این معنی نیست که قطعاً به سرطان مبتلا خواهید شد.

سن

مانند بسیاری از سرطان‌ها، خطر ابتلا به سرطان استخوان با افزایش سن افزایش می‌یابد. اما برای برخی از انواع سرطان استخوان، افراد جوان در معرض خطر بیشتری هستند. استئوسارکوم در نوجوانان (10 تا 19 سال) شایع‌تر است. به نظر می‌رسد که با رشد استخوان‌ها در دوران بلوغ مرتبط باشد. سارکوم یوینگ معمولا در کودکان (0 تا 14 سال) و نوجوانان ایجاد می‌شود. اما امکان دارد در بزرگسالان نیز رخ دهد. کندروسارکوم و سارکوم سلول دوکی معمولاً در بزرگسالان بین 30 تا 60 سال رخ می دهد. کوردوما در بزرگسالان بالای 50 سال شایع تر است.

درمان‌های سرطان

پزشکان خطر سرطان استخوان را با درمان قبلی رادیوتراپی سرطان مرتبط می‌دانند. درمان با داروهای شیمی درمانی به نام عوامل آلکیله کننده نیز با استئوسارکوم مرتبط است.

علائم شایع شایع سرطان استخوان

سایر بیماری‌های استخوانی

برخی از انواع بیماری‌های استخوانی می‌توانند خطر سرطان استخوان را افزایش دهند از جمله:

انکندروما یا استئوکندروما

انکندروما یا استئوکندروما تومورهای غیرسرطانی (خوش‌خیم) استخوان هستند. اگر این تومورها را دارید، در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان استخوان به نام کندروسارکوم هستید. این سرطان بسیار نادر است.

بیماری Ollier

بیماری Ollier یک بیماری نادر است. به آن انکندروماتوز نیز می‌گویند. افراد مبتلا به این بیماری تومورهای غیر سرطانی (خوش خیم) زیادی در استخوان‌های خود ایجاد می‌کنند. این تومورها می‌توانند سرطانی شوند و به کندروسارکوم تبدیل شوند.

بیماری پاژه

افراد مبتلا به بیماری پاژه در معرض افزایش خطر ابتلا به استئوسارکوم هستند. بیماری پاژه وضعیتی است که در آن استخوان جدید با سرعتی بیشتر از حد طبیعی جایگزین استخوان‌های قدیمی می‌شود.

عوامل ژنتیکی

برخی از عوامل ژنتیکی با سرطان استخوان مرتبط هستند مانند:

سندرم Li-Fraumeni

وضعیتی به نام سندرم Li-Fraumeni در خانواده‌ها دیده می‌شود. علت آن یک نقص ژنی است که از والدین شما به ارث رسیده است. اگر سندرم Li-Fraumeni دارید، خطر ابتلا به چندین سرطان از جمله استئوسارکوم در شما افزایش می‌یابد.

رتینوبلاستوما ارثی

نوعی سرطان چشم نیز توسط ژن‌های معیوب ایجاد می‌شود. به آن رتینوبلاستوما ارثی می‌گویند. خطر ابتلا به استئوسارکوم در کودکان مبتلا به این نقص ژنی نیز افزایش می‌یابد.

سایر سندرم‌ها

سندرم‌های زیر نیز از عوامل خطر برای استئوسارکوم هستند:

 • سندرم ورنر
 • سندرم روتموند تامسون
 • سندرم بلوم

جراحات و ضربه‌ها

مردم اغلب فکر می‌کنند که ضربه یا آسیب به استخوان می‌تواند باعث سرطان استخوان شود. اما مطالعات تحقیقاتی این را تایید نمی‌کند. احتمال بیشتری وجود دارد که یک آسیب باعث تورم شود، که وقتی بررسی می‌شود، سرطانی را نشان می‌دهد که از قبل وجود دارد. یا ممکن است استخوانی که تحت تأثیر سرطان قرار گرفته است ضعیف شده و در نتیجه احتمال شکستگی (شکستگی) در تصادف بیشتر باشد. پزشکان پس از بررسی شکستگی، تومور را تشخیص می‌دهند.

انواع سرطان استخوان

انواع سرطان استخوان

انواع مختلفی از سرطان اولیه استخوان وجود دارد که می‌تواند از سلول‌های استخوان شروع شود. سلول‌های سرطانی سلول‌های استخوانی هستند که سرطانی شده‌اند.

سرطان استخوان ثانویه

اکثر افرادی که سلول‌های سرطانی در استخوان‌های خود دارند، سرطان اولیه استخوان ندارند. آن‌ها سلول‌های سرطانی دارند که از یک سرطان در سایر نقاط بدن به استخوان گسترش یافته‌اند. این نوع سرطان،‌ سرطان ثانویه یا متاستاتیک استخوان نامیده می‌شود. بنابراین، در سرطان سینه که به استخوان‌ها گسترش یافته است، سلول‌های سرطانی در استخوان‌ها سلول‌های سرطانی سینه خواهند بود.

استئوسارکوم

در هر سنی می‌توانید به استئوسارکوم مبتلا شوید. این نوع از سرطان استخوان شایع‌ترین نوع سرطان اولیه استخوان در نوجوانان (10 تا 19 سال) است. استئوسارکوم می‌تواند در هر نقطه از اسکلت رشد کند. شایع‌ترین محل‌های استئوسارکوم عبارتند از:

 • استخوان ران 
 • استخوان ساق پا 
 • استخوان بازو 

کندروسارکوم

کندروسارکوم بیشتر در بزرگسالان 30 تا 60 ساله دیده می‌شود. این سرطان سلول‌های غضروف داخل استخوان است. غضروف ماده‌ای براق و صاف است که به طور معمول انتهای استخوان‌ها را در مفاصل می‌پوشاند. اما در داخل استخوان نیز یافت می‌شود. کندروسارکوم می‌تواند در داخل استخوان یا روی سطح استخوان رشد کند. شایع‌ترین محل‌های کندروسارکوم عبارتند از:

 • باسن (لگن)
 • استخوان‌های شانه
 • استخوان بالای ران (فمور)
 • دنده

سارکوم یوینگ

سارکوم یوینگ بیشتر در کودکان (0 تا 14 سال) و همچنین نوجوانان شایع است. معمولاً در اندام‌های زیر شروع می‌شود:

 • لگن
 • استخوان ران 
 • استخوان‌های شانه
 • دنده

همچنین می‌توانید تومور یوینگ را در بافت‌های نرم بدن ایجاد کنید. تومورهای بافت همبند نرم سارکوم بافت نرم نامیده می‌شوند. این‌ها مانند تومورهای استخوان یوینگ درمان می‌شوند.

سارکوم سلول دوکی

سارکوم سلول دوکی بیشتر در بزرگسالان 30 تا 60 ساله دیده می‌شود. شایع‌ترین محل‌ها استخوان‌های پا هستند. سارکوم سلول دوکی استخوان نادر است. آنها بسیار شبیه به استئوسارکوم‌ها هستند اما ماده استخوانی به نام استئویید را تولید نمی‌کنند که استئوسارکوم‌ها این کار را انجام می‌دهند. آن‌ها مانند استئوسارکوم رفتار می‌کنند و پزشکان نیز به روشی مشابه با آ‌ن‌ها رفتار می‌کنند.

انواع مختلفی از سارکوم سلول دوکی وجود دارد:

 • فیبروسارکوم‌ها
 • لیومیوسارکوم‌ها
 • آنژیوسارکوم
 • سارکوم‌های پلئومورفیک تمایز نیافته

کوردوما

کوردوما یک نوع سرطان استخوان بسیار نادر و با رشد کند است. کوردوما از نوتوکورد رشد می‌کند، که بافت اولیه نخاع را در نوزادی که در رحم رشد می‌کند، تشکیل می‌دهد. در طول رشد، نوتوکورد با استخوان جایگزین می‌شود.  حدود 50 از 100 کوردوما (50٪) در استخوان در پایین ستون فقرات (ساکروم) رشد می‌کند. بقیه در استخوان‌های جمجمه و ستون فقرات رشد می‌کنند.

کلام آخر

اکثر افرادی که سلول‌های سرطانی در استخوان‌های خود دارند، سرطان اولیه استخوان ندارند. آن‌ها سلول‌های سرطانی دارند که از یک سرطان در سایر نقاط بدن به استخوان گسترش یافته‌اند. این سرطان ثانویه یا متاستاتیک استخوان نامیده می‌شود. سرطان استخوان اولیه از سلول‌های استخوان شروع می‌شود. این سرطان با سرطان استخوان ثانویه یا متاستاتیک متفاوت است، که از سایر نقاط بدن به استخوان‌ها پخش می‌شود. سلول‌های سرطانی استخوان می‌توانند از تومور اولیه استخوان جدا شده و به اندام‌های دیگر، معمولاً ریه‌ها یا سایر استخوان‌ها بروند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *