سرطان دهانه رحم و هر آنچه که باید راجب آن بدانید!

فهرست مطالب
سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان است که گردن رحم (دهانه رحم) را درگیر می‌کند. عفونت با ویروس پاپیلوما (HPV)، یک بیماری مقاربتی، نقش بسیار مهمی در پیدایش بسیاری از موارد این بیماری دارد. خوشبختانه، به لطف معرفی تست PAP، که امکان تشخیص بسیار زودهنگام را فراهم می‌کند، در 50 سال گذشته، میزان بروز این نوع سرطان به طور قابل توجهی کاهش یافته است این آزمایش باید طی سه سال پس از شروع رابطه جنسی انجام شود.

در سن 21 سالگی، هر یک یا دو سال یک بار تا آغاز دهه سوم زندگی و هر 2 یا 3 سال از این لحظه تا 70 سالگی تکرار می‌شود. به لطف در دسترس بودن اخیر واکسن علیه عفونت‌های ویروس پاپیلوما، تخمین زده می‌شود که میزان بروز این بیماری در آینده کاهش بیشتری پیدا کند.

سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم یک بیماری است که در اثر تکثیر کنترل نشده برخی از سلول‌های واقع در محل اتصال سنگفرشی به ستون ایجاد می‌شود که به سلول‌های بدخیم تبدیل می‌شوند. سرطان دهانه رحم عامل اصلی مرگ و میر ناشی از بدخیمی زنان در جهان است و تقریبا نیمی از موارد در بین زنان 35 تا 55 ساله ثبت شده است.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم چقدر شایع است؟

برای مدت طولانی، سرطان دهانه رحم شایع‌ترین نوع سرطان برای زنان در سراسر جهان بوده است، اما در سال‌های اخیر وضعیت به شدت تغییر کرده است. بر اساس گزارش آمار جهانی سرطان 2020 که با همکاری انجمن سرطان آمریکا (ACS) و آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) تهیه شده است، سرطان دهانه رحم در رتبه چهارم در میان شایع‌ترین سرطان‌ها در زنان قرار دارد و 6.5 درصد را شامل می‌شود.

چه کسانی در معرض خطر هستند؟

یکی از عوامل خطر اصلی سرطان دهانه رحم، عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که عمدتاً از طریق جنسی منتقل می‌شود. به همین دلیل است که برخی از اقداماتی که احتمال عفونت را محدود می‌کند (استفاده از کاندوم و به ویژه واکسیناسیون) از این نوع سرطان محافظت می‌کند حتی اگر 100٪ مؤثر نباشد. برای مثال، کاندوم به طور کامل در برابر عفونت محافظت نمی‌کند، زیرا ویروس می‌تواند از طریق تماس با نواحی پوستی که توسط کاندوم پوشانده نشده است نیز منتقل شود. شروع زودهنگام فعالیت جنسی و چندین شریک جنسی می‌تواند خطر ابتلا به عفونت و همچنین نارسایی ایمنی را افزایش دهد که می‌تواند به دلایل مختلفی (برای مثال عفونت HIV، ویروس ایدز یا عضو پیوند قبلی) مرتبط باشد.

با این حال، باید به خاطر داشت که همه عفونت‌های HPV به یک اندازه خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش نمی‌دهند. اکثر زنانی که با این ویروس در تماس هستند در واقع به لطف سیستم ایمنی خود قادر به از بین بردن عفونت بدون عواقب بعدی سلامتی هستند.

تشخیص

انواع سرطان دهانه رحم

سرطان‌های دهانه رحم بر اساس سلول‌هایی که از آن‌ها منشا می‌گیرند طبقه‌بندی می‌شوند و عمدتاً دو نوع هستند. کارسینوم سلول سنگفرشی (حدود 80 درصد سرطان‌های دهانه رحم) و آدنوکارسینوم (حدود 15 درصد). پزشکان از کارسینوم سلول سنگفرشی زمانی صحبت می‌کنند که تومور از سلول‌هایی که سطح اگزوسرویکس را می‌پوشانند و آدنوکارسینوما زمانی که سرطان از سلول‌های غده‌ای اندوسرویکس شروع می‌شود، مشتق می‌شود.

علائم سرطان دهانه رحم چیست؟

مراحل اولیه سرطان دهانه رحم معمولاً بدون علامت است و هر علامتی ممکن است مربوط به سایر آسیب شناسی‌های غیر سرطانی باشد. از جمله علائم قرمزی که می‌تواند مشکوک به سرطان دهانه رحم باشد، می‌توان به خونریزی غیرطبیعی (پس از مقاربت، بین دوره‌های قاعدگی یا یائسگی)، ترشحات واژینال یا درد در حین مقاربت اشاره کرد.

جلوگیری از سرطان دهانه رحم

در بیشتر موارد، سلول‌هایی که می‌توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند، بلافاصله منجر به سرطان واقعی نمی‌شوند، بلکه در ابتدا چیزی را ایجاد می‌کنند که پزشکان از آن به عنوان ضایعات پیش سرطانی یاد می‌کنند. این ضایعات CIN (نئوپلازی داخل اپیتلیال گردن رحم)، SIL (ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی) یا دیسپلازی نامیده می‌شوند و می‌توانند به آرامی در طول سال‌ها به سرطان تبدیل شوند.

در حقیقت، همه ضایعات پیش سرطانی باعث ایجاد تومور نمی‌شوند. در بسیاری از موارد آن‌ها بدون هیچ درمانی به طور خود به خود پسرفت می‌کنند. با این حال، شکی وجود ندارد که پیشگیری از ایجاد چنین ضایعاتی یا تشخیص و درمان زودهنگام آنها، امکان کاهش شدید و تقریباً از بین بردن شروع سرطان دهانه رحم در جمعیت را فراهم می‌کند.

چندین سال است که سلاح دیگری در برابر ویروس پاپیلوما وجود دارد. واکسنی که می‌تواند دو نوع شایع HPV را که مسئول اکثر سرطان‌های دهانه رحم هستند (HPV16 و HPV18) و سایر انواع کمتر شایع را دور نگه دارد. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که واکسیناسیون می‌تواند از همه سرطان های مرتبط با HPV مانند سرطان واژن، فرج، مقعد، جلوگیری کند.

تشخیص سرطان دهانه رحم به چه صورت است؟

سرطان دهانه رحم در صورتی که به طور منظم با تست پاپ یا تست HPV غربالگری شود، در مراحل اولیه یا حتی پیش سرطانی قابل تشخیص است. بر اساس نتایج آزمایش‌ها، پزشک می‌تواند تعیین کند که تغییرات پیش سرطانی چقدر تهاجمی است و استراتژی مداخله را به طور مؤثرتری تصمیم‌گیری کند. در صورت مشاهده ناهنجاری‌ها، پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری مانند کولپوسکوپی را تجویز کند، معاینه‌ای که چند دقیقه طول می‌کشد، بدون درد است و توسط متخصص زنان در کلینیک انجام می‌شود. در طول کولپوسکوپی همچنین می‌توان کوچک‌ترین ضایعات را حذف کرد تا خطر تغییر شکل تومور در آنها از بین برود.

در صورت تشخیص سرطان دهانه رحم، آزمایشاتی مانند توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) برای تعیین دقیق‌تر وسعت تومور تجویز می‌شود.

درمان سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم چگونه درمان می‌شود؟

درمان در درجه اول به مرحله بیماری در زمان تشخیص بستگی دارد، اما همچنین براساس معیارهای دیگری مانند سلامت عمومی، سن و نیازهای فرد است. علاوه بر این، دو یا چند درمان اغلب برای دستیابی به حداکثر اثربخشی ترکیب می‌شوند. جراحی یکی از گزینه‌های ممکن است و نوع مداخله با توجه به گسترش بیماری متفاوت است. در مراحل اولیه، زمانی که تومور در مرحله پیش تهاجمی است، می‌توان از کرایوسرجری یا جراحی لیزری استفاده کرد که به ترتیب از سرما یا پرتو لیزر برای انجماد یا سوزاندن سلول‌های بیمار استفاده می‌کنند.

هنگامی که تومور کمی گسترده‌تر است، اما همچنان محدود به ناحیه محدودی از دهانه رحم است، انتخاب ممکن است بر روی به اصطلاح conization باشد، عملی که در آن مخروطی از بافت در محل ضایعه بدون آسیب رساندن به عملکرد برداشته می‌شود. از سوی دیگر، اگر تومور گسترده‌تر باشد، از هیسترکتومی استفاده می‌شود. عملی که شامل برداشتن رحم، غدد لنفاوی، لوله‌ها و تخمدان‌ها می‌شود.

پرتودرمانی

پرتو درمانی که سلول‌های سرطانی را با پرتو هدف قرار می‌دهد، یک درمان معتبر برای بیماری‌های پیشرفته موضعی است که معمولاً همراه با شیمی درمانی (رادیوشیمی درمانی) است. به رادیوتراپی سنتی که در آن منبع پرتو خارجی است، براکی تراپی نیز باید اضافه شود، یعنی قرار دادن تخمک‌های کوچکی که تشعشع می‌کنند در رحم. هم درمان خارجی و هم براکی تراپی سیستم تولید مثل را دست نخورده نگه می‌دارند و در بسیاری از موارد توانایی داشتن یک زندگی جنسی طبیعی را تغییر نمی‌دهند.

شیمی درمانی

گزینه سوم برای درمان سرطان دهانه رحم (اما برای انواع پیشرفته یا تهاجمی محفوظ است) شیمی درمانی است. داروهای سرطان مختلف به صورت داخل وریدی تجویز می شوند که اغلب با یکدیگر ترکیب می شوند، از جمله سیس پلاتین، پاکلیتاکسل.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی با داروهایی مانند pembrolizumab، atezolizumab، nivolumab، ipilimumab-nivolumab برای درمان سرطان دهانه رحم در حال مطالعه است و گزینه امیدوارکننده‌ای در این بیماری محسوب می‌شود که در بیش از 90 درصد موارد بیان کننده مولکول PD-L1، هدف برخی از افراد است. از داروهای ایمونوتراپی موجود امروزی در ایالات متحده، پمبرولیزوماب قبلاً توسط اداره غذا و دارو (FDA) برای درمان سرطان پیشرفته / متاستاتیک دهانه رحم PDL-1 مثبت تأیید شده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *