انواع سرطان دهانه رحم و ویژگی هر یک از آنها

فهرست مطالب
درمان انواع سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان است که در دهانه رحم زنان (ورودی رحم از واژن) ایجاد می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا در مورد انواع سرطان دهانه رحم توضیحات کاملی را به شما ارائه دهیم.

سرطان دهانه رحم اغلب در مراحل اولیه خود هیچ علامتی ندارد. اگر حس می‌کنید که علائمی دارید، شایع‌ترین آن خونریزی غیرعادی واژینال است که می‌تواند بعد از رابطه جنسی، بین دوره‌ها یا بعد از یائسگی رخ دهد.

خونریزی غیرطبیعی به این معنی نیست که شما قطعاً سرطان دهانه رحم دارید، اما باید در اسرع وقت توسط پزشک عمومی یا ماما بررسی شود. اگر پزشک عمومی شما فکر می‌کند که ممکن است سرطان دهانه رحم داشته باشید، باید در عرض 2 هفته به متخصص مراجعه کنید.

انواع سرطان دهانه رحم

انواع سرطان دهانه رحم

درهر بیمار سرطان دهانه رحم متفاوت است. متخصصان سرطان در مراکز درمان سرطان آمریکا ( CTCA ) تجربه گسترده‌ای در مرحله‌بندی، تشخیص درست بیماری و ایجاد یک برنامه درمانی که متناسب با نوع خاص سرطان دهانه رحم هر بیمار است، دارند.

سرطان دهانه رحم زمانی شروع می‌شود که سلول‌های پوشاننده دهانه رحم شروع به ایجاد تغییرات غیرطبیعی می‌کنند. با گذشت زمان، این سلول‌های غیر طبیعی ممکن است سرطانی شوند یا به حالت عادی برگردند. اکثر زنان از سلول‌های غیر طبیعی به سرطان مبتلا نمی‌شوند.

کارسینوم سلول سنگفرشی و آدنوکارسینوم

سرطان دهانه رحم به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود:

 1. کارسینوم سلول سنگفرشی
 2. آدنوکارسینوم

 هر کدام با ظاهر سلول‌ها در زیر میکروسکوپ متمایز می‌شوند. کارسینوم سلول سنگفرشی در سلول‌های نازک و مسطح که در انتهای دهانه رحم قرار دارند شروع می‌شود. طبق ACS، این نوع حدود 90 درصد از سرطان‌های دهانه رحم را تشکیل می‌دهد.

آدنوکارسینوم‌های دهانه رحم در سلول‌های غده‌ای که قسمت بالایی دهانه رحم را پوشانده‌اند ایجاد می‌شود. آدنوکارسینوم دهانه رحم اکثر موارد باقیمانده سرطان دهانه رحم را تشکیل می‌دهد.

هر دو نوع سرطان دهانه رحم ممکن است با علائمی مانند:

 • تغییرات در خونریزی یا ترشحات واژن، از جمله خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • درد زیر شکم/لگن
 • درد همراه با رابطه جنسی

داشته باشند.

انواع سرطان دهانه رحم امکان دارند تا با معاینه لگن تشخیص داده شود. در طی این روش، یک ابزار پزشکی به نام اسپکولوم در دهانه واژن وارد می‌شود تا دیواره‌ها گشاد شود و به پزشک یا پرستار اجازه می‌دهد تا داخل واژن و دهانه رحم را برای هر گونه ناهنجاری یا نشانه‌های سرطان بررسی کند. این روش اغلب شامل تست پاپ است که به آرامی سطح واژن یا دهانه رحم را برای جمع‌آوری سلول‌ها پاک می‌کند. سپس این سلول‌ها در آزمایشگاه آنالیز می‌شوند. علاوه بر تشخیص سرطان، این آزمایش ممکن است وجود ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را نیز نشان دهد که با سرطان دهانه رحم مرتبط است.

سرطان دهانه رحم

گزینه‌های درمانی برای انواع سرطان دهانه رحم عبارتند از:

 • عمل جراحی
 • پرتو درمانی
 • شیمی درمانی
 • درمان هدفمند
 • ایمونوتراپی

صرف نظر از نوع سرطان دهانه رحم، چشم انداز این سرطان‌ها تا حد زیادی به میزان گسترش آن‌ها بستگی دارد:

 1. سرطان موضعی دهانه رحم، که به خارج از دهانه رحم یا رحم گسترش نیافته است، با نرخ بقای نسبی پنج ساله 92 درصد همراه است.
 2. سرطان منطقه‌ای دهانه رحم که به خارج از دهانه رحم و رحم به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است، نرخ بقای نسبی پنج ساله 58 درصدی دارد.
 3. سرطان دهانه رحم که به اندام‌ها یا سایر نواحی بدن (از راه دور) گسترش یافته است، نرخ بقای نسبی پنج ساله 17 درصدی دارد.

انواع سرطان دهانه رحم که نادر هستند

انواع دیگر سرطان ممکن است در دهانه رحم ایجاد شود، اما این موارد نادر هستند. آن‌ها عبارتند از:

کارسینوم آدنوسکواموس

زمانی رخ می‌دهد که هر دو نوع سلول در سرطان دهانه رحم نقش داشته باشند. تعاریف مختلفی از انواع سرطان که در این دسته قرار می‌گیرند وجود دارد که تخمین شیوع آن‌ها را دشوار می‌کند. بر اساس مطالعه‌ای که در Modern Pathology منتشر شده است، تخمین‌زده می‌شود که کارسینوم آدنوسکواموس دهانه رحم بین 2 تا 50 درصد از کل سرطان‌های مهاجم دهانه رحم را تشکیل دهد.

کارسینوم سلول شیشه‌ای

زیرگروهی از کارسینوم آدنوسکواموس در نظر گرفته می‌شود. به گفته محققان در مجله آمریکایی گزارش‌های موردی، تا سال 2019، این سرطان بسیار نادر کمتر از 15 بار در متون علمی گزارش شده است. در حالی که گزینه‌های درمانی استاندارد نیستند، پرتودرمانی ممکن است با جراحی ترکیب شود.

بر اساس گزارش مجله بین‌المللی سرطان زنان، کارسینوم‌های نورواندوکرین دهانه رحم کمتر از 2 درصد از کل سرطان‌های دهانه رحم را تشکیل می‌دهند.

کارسینوم سلول‌های کوچک دهانه رحم

در این نوع نادر سرطان دهانه رحم، انواع فرعی وجود دارد که سرطان سلول کوچک شایع‌ترین آن است. کارسینوم سلول‌های کوچک دهانه رحم بسیار تهاجمی است و نرخ بقای پایینی دارد. آن‌ها اغلب تا زمان تشخیص به غدد لنفاوی و سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته‌اند. گزینه‌های درمانی اغلب شبیه سرطان ریه سلول کوچک است و شامل ترکیبی از جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی است. علائم و تشخیص ممکن است شبیه انواع دیگر سرطان دهانه رحم باشد. با توجه به ماهیت تهاجمی سرطان، آزمایش‌های تصویربرداری اضافی برای مشاهده اینکه آیا سرطان گسترش یافته است توصیه می‌شود.

ملانوم

انواع نادری از سرطان دهانه رحم نیز وجود دارد که معمولاً با سایر قسمت‌های بدن مرتبط است. به عنوان مثال، ملانوم، که بیشتر به عنوان سرطان پوست شناخته می‌شود، ممکن است در موارد نادر در دهانه رحم شروع شود. بر اساس بررسی‌هایی در انکولوژی/هماتولوژی، تا سال 2012 تنها 78 مورد در ابتلا گزارش شده بود. علائم ملانوم دهانه رحم ممکن است شامل خونریزی غیر معمول واژینال باشد. به دلیل نادر بودن این بیماری، گزینه‌های درمانی آن نیز استاندارد نیستند.

سارکوم‌هایی که از دهانه رحم شروع می‌شوند

بر اساس پاتولوژی تشخیصی، سارکوم‌هایی که از دهانه رحم شروع می‌شوند نیز نادر هستند و کمتر از ۱ درصد از کل سرطان‌های دهانه رحم را تشکیل می‌دهند. علائم ممکن است شبیه انواع دیگر سرطان دهانه رحم باشد و شامل خونریزی غیرطبیعی واژن و درد شکم باشد. رژیم‌های درمانی برای سارکوم دهانه رحم استاندارد نیست و ممکن است متفاوت باشد، اما ممکن است ترکیبی از جراحی و شیمی درمانی استفاده شود.

لنفوم

لنفوم مثال دیگری است یکی دیگر از انواع سرطان دهانه رحم نادر است. لنفوم دهانه رحم 0.5 تا 1 درصد از کل موارد سرطان دهانه رحم را تشکیل می‌دهد. بیماران مبتلا به این سرطان نادر ممکن است با علائمی مشابه سایر سرطان‌های دهانه رحم، از جمله خونریزی و ترشح غیرطبیعی واژن، درد شکم و کمردرد مراجعه کنند. گزینه‌های درمانی ممکن است شامل شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *