تفاوت کیست و تومور سینه در چیست؟!

فهرست مطالب
تفاوت کیست و تومور سینه

پیدا کردن توده روی سینه شما می‌تواند نگران کننده باشد، اما نترسید، بیشتر توده‌ها خوش خیم هستند. بسیاری از توده‌ها کیسه‌های گرد و پر از مایع هستند که کیست نامیده می‌شوند. شما می‌توانید خودآزمایی پستان را در خانه انجام دهید. کیست‌ها غیرسرطانی هستند و معمولاً بدون درمان خود به خود از بین می‌روند. به عنوان یک قاعده کلی، هر توده شناسایی شده باید توسط جراح پستان بررسی شود تا مشخص شود که آیا بی خطر است یا نشان دهنده سرطان است. با این وجود، در اینجا چند تفاوت اصلی بین این دو وجود دارد. در این مقاله به صورت مجزا کیست و توده را بررسی کرده‌ایم. برای درک بهتر تفاوت کیست و تومور سینه تا آخر این مقاله همراه ایران سرطان بمانید.

تفاوت کیست و تومور سینه

کیست چیست؟

کیست کیسه‌ای است که معمولاً حاوی مایع آبکی و غلیظ است. برخی از کیست‌ها حتی با یک ماده مومی مانند پر می‌شوند. کیست‌ها انواع مختلفی دارند. اگرچه آنها می‌توانند هر اندازه‌ای داشته باشند، اکثر کیست‌ها گرد و صاف هستند.

کیست چگونه تشکیل می‌شود؟

کیست‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که چیزی مانند غده جریان خون در رگ‌ها را مسدود کرده باشد. مایع یا مواد موجود در غده جایی برای رفتن ندارد، بنابراین تجمع می‌یابد. بدن شما انسداد را تشخیص می‌دهد و یک دیواره (کیسه) بافت اسکار در اطراف مایع یا ماده تشکیل می‌دهد. بافت اسکار مایع یا ماده را مانند بالون آب نگه می‌دارد و کیست را تشکیل می‌دهد.

تومور چیست؟

سلول‌های بدن شما با سرعت مشخصی رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند. برخی از سلول‌ها می‌میرند، در حالی که سلول‌های جدید تشکیل می‌شوند. اگر در این فرآیند مشکلی پیش بیاید امکان دارد تومور ایجاد شود. تومور، توده‌‌ای از بافت است که وقتی سلول‌ها رشد می‌کنند و خیلی سریع تقسیم می‌شوند، تشکیل می‌شود.

چگونه می‌توانید تفاوت بین کیست و تومور سینه را تشخیص دهید؟

فقط یک متخصص پزشکی می‌تواند با اطمینان به شما بگوید که توده یا برآمدگی در قسمت سینه شما چیست. حتی اگر کاملاً مطمئن هستید که کیست است، پزشک متخصص باید آن را بررسی کند.

شناسایی کیست

کیست معمولا نشانه‌هایی که دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

 • در لمس احساس درد یا حساسیت کند.
 • یک منافذ، نقطه یا جوش سرسیاه در مرکز داشته باشد.
 • مایع زرد یا سبز نشت می‌کند.
 • قرمز یا تحریک شده به نظر برسد.
 • وقتی روی پوست خود فشار می‌دهید به اطراف حرکت کند.

شناسایی تومور

همچنین تومور نیز نشانه‌هایی دارد که در این قسمت به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

 • در لمس، تقریباً مانند یک سنگ ریزه یا سنگ احساس سفتی خواهید داشت
 • به طور ناگهانی ظاهر می‌شود یا به نظر می‌رسد که به سرعت در حال رشد است.
 • با فشار دادن آن حرکت نمی‌کند.

با نشانه‌هایی که دادیم می‌توانید در مرحله اول خودتان تفاوت کیست با تومور سینه را تشخیص دهید. اما برای درک بهتر این تفاوت و تشخیص مطمئن‌تر باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا کیست‌ها تومور هستند؟

نه، کیست‌ها تومور نیستند. اگرچه شباهت‌هایی دارند، اما تفاوت‌های کلیدی بین تومور و کیست وجود دارد. کیست یک پاکت کیسه مانند از بافت است که با مایع، هوا یا مواد دیگر پر شده است. اما تومور یک توده غیر طبیعی از بافت است.

تفاوت کیست و تومور سینه در چیست؟!

علائم کیست سینه چیست؟

کیست سینه معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. در نتیجه، بسیاری از زنان متوجه تاول‌های پر از مایع در سینه‌های خود نمی‌شوند. البته هنگامی که آنها به یک اندازه خاص می‌رسند، می‌توانید آن‌ها را از بیرون احساس کنید. کیست معمولا گرد و برآمده است. علاوه بر این،  متحرک و قابل جابجایی است. کیست‌های بزرگ سینه به بافت اطراف فشار می‌آورند و بنابراین می‌توانند باعث ناراحتی شوند. در بسیاری از موارد، درد قفسه سینه به چرخه قاعدگی بستگی دارد، مانند ماستوپاتی.

علائم تومور سینه چیست؟

در مراحل اولیه بیماری، سرطان سینه معمولاً برای مدت طولانی هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. اما علائمی وجود دارد که می‌تواند نشان دهنده سرطان سینه باشد:

سفت شدن یا ضخیم شدن در سینه: یک توده سفت احساس می‌شود که به تازگی ظاهر شده و با بافت اطراف متفاوت است.

بزرگ شدن یا تغییر شکل سینه: یک سینه در شکل و یا اندازه تغییر می‌کند، به طوری که سینه‌ها به وضوح با یکدیگر متفاوت هستند.

ضایعات پوستی: پوست سینه یا نوک پستان پوسته پوسته شده و یا به سمت داخل برآمده است.

علائم التهاب: مانند تورم و یا قرمزی پوست یا گرمی در سینه

ترشح از نوک پستان: از نوک پستان مایعی شفاف یا خونی ترشح می‌شود

بزرگ شدن غدد لنفاوی: غدد لنفاوی در ناحیه زیر بغل و یا استخوان ترقوه متورم و قابل لمس هستند.

سرطان سینه اغلب در قسمت بالایی سینه یعنی در قسمتی از سینه که بین زیر بغل و استخوان ترقوه قرار دارد، ایجاد می‌شود. خودآزمایی منظم به شما کمک می‌کند تا احساسی نسبت به بدن خود داشته باشید و به شناسایی علائم سرطان سینه کمک می‌کند. اگر زنان احساس توده سینه یا علائم دیگری دارند که نشان دهنده سرطان سینه است، باید به پزشک مراجعه کنند.

تفاوت کیست و تومور سینه در چیست؟!

انواع تومور سینه

سرطان سینه شایع‌ترین نوع سرطان در زنان است. در این قسمت انواع تومورهای سینه را بررسی کرده‌ایم.

 • کارسینوم مجاری در محل DCIS
 • کارسینوم لوبولار در محل LCIS
 • کارسینوم مجرای مهاجم IDC
 • کارسینوم لوبولار مهاجم ILC

علت کیست‌های سینه چیست؟

علت احتمالی کیست سینه اختلالات هورمونی و متابولیک است. کیست در زنانی که از اختلالات متابولیک مانند دیابت یا سطوح بالای اسید اوریک (هیپراوریسمی) رنج می‌برند نیز شایع است. دلایل مختلف کیست سینه عبارتند از :

 • تجمع مایع در لوبول غده
 • انسداد مجاری دفعی لوبول‌های غدد

کلام آخر

یشتر توده‌ها خوش خیم هستند. بسیاری از توده‌ها کیسه‌های گرد و پر از مایع هستند که کیست نامیده می‌شوند. کیست‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که چیزی مانند غده جریان خون در رگ‌ها را مسدود کرده باشد. مایع یا مواد موجود در غده جایی برای رفتن ندارد، بنابراین تجمع می‌یابد. کیست سینه معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. در نتیجه، بسیاری از زنان متوجه تاول‌های پر از مایع در سینه‌های خود نمی‌شوند. در مقابل تومور سینه باعث ورم،‌ التهاب، پوسته پوسته شدن سینه، می‌شود.

منبع

https://health.clevelandclinic.org/cyst-vs-tumor/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *