سرطان متاستاتیک چیست؟

فهرست مطالب
سرطان متاستاز

گسترش سلول‌های سرطانی به سایر بافت‌ها و اندام‌ ها، متاستاز سرطان متاستاتیک یا سرطان مرحله ۴ نامیده می‌شود. از تعریف سرطان پیشرفته برای سرطان متاستاتیک نیز استفاده می‌شود.
در شناسایی سرطان متاستاتیک، نواحی گسترش یافته مستقیماً مشخص نمی‌شوند. به عنوان مثال، اگر سرطان پستان در مراحل پیشرفته به استخوان گسترش یافته باشد، به آن سرطان سینه متاستاتیک می‌گویند نه سرطان استخوان.
در این مقاله اطلاعاتی را گردآوری کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند تا روند سرطان متاستاتیک، نحوه و هدف درمان ها را از نظر روحی روانی مدیریت کنید .

سرطان متاستاتیک

داشتن سرطان متاستاتیک به چه معناست؟

در گذشته، بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک مدت زمان محدودتری زندگی می‌کردند. امروزه روش‌های درمانی پیشرفته‌تری برای افزایش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک و افزایش کیفیت زندگی آن‌ها وجود دارد. حتی اگر روش‌های درمانی نتوانند سرطان‌های پیشرفته را درمان کنند، همیشه به بیمار فرصتی برای بهبودی ارائه می‌شود.

علاوه بر این، سرطان‌های متاستاتیک در حال حاضر به گروه‌هایی در درون خود تقسیم می‌شوند. نتایج متاستاز سرطان به تعداد کمی از اندام‌ها، که ما آن‌ها را الیگومتاستاز می‌نامیم، با نتایج متاستاز دادن به تعداد زیادی از اندام‌ها یکسان نیست. در سرطان‌های اولیگومتاستاتیک، می‌توان بیماری را برای مدت بسیار طولانی‌تری تحت کنترل داشت و حتی گاهی اوقات تمام علائم و نشانه‌های سرطان را از بین برد.

شاخص‌های بیماری در مرحله ۴ سرطان،عبارتند از:

 • چند متاستاز (سرطان الیگومتاستاتیک)
 • متاستاز به غدد لنفاوی یا استخوان‌ها
 • داشتن سرطان حساس به هورمون ( بیشتر سرطان سینه و پروستات )
 • بسیار‌امیدوارکننده است که بیماران متاستاتیک با پیشرفت‌های پزشکی سرطان ماه‌ها، گاهی حتی سال‌ها، با کیفیت زندگی خوب زنده بمانند.

چه درمان‌هایی در سرطان‌های متاستاتیک استفاده می‌شود؟

سرطان،گروهی از بیماری‌ها با انواع مختلف است که با تکثیر سلولی کنترل نشده مشخص می‌شود. درمان سرطانی که باید اعمال شود به نوع سرطان، مرحله آن (درجه انتشار)، سن بیمار، سلامت عمومی، درمان‌های قبلی و عوامل دیگر بستگی دارد.

درمان‌های متاستاتیک سرطان عبارتند از:

 • شیمی درمانی
 • ایمونوتراپی
 • هورمون درمانی
 • دارو های هوشمند هدفمند 
 • جراحی و رادیو تراپی

هدف از درمان در سرطان‌های متاستاتیک چیست؟

برای بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان، هدف از درمان، بهبودی کامل است. این به معنای توقف کامل بیماری سرطان است. با این حال، درمان کامل سرطان ممکن است همیشه یک هدف واقع بینانه در سرطان‌های متاستاتیک نباشد. هدف از درمان در سرطان‌های متاستاتیک بیشتر متوقف کردن پیشرفت بیماری و افزایش طول عمر با کمک به کیفیت زندگی بیمار است. برای مشخص کردن اهداف درمان، اجازه دهید آن را به ۴ بخش تقسیم کنیم:

 • برای به حداقل رساندن شکایات مربوط به خود سرطان
 • به حداقل رساندن عوارض جانبی درمان سرطان
 • حفظ کیفیت زندگی بیمار در بهترین سطح
 • ارائه طولانی‌ترین طول عمر ممکن برای بیمار

اولویت ممکن است برای هر بیمار متفاوت باشد و او باید پزشک و تیم مراقبتی خود را درجریان بگذارد . اگر سرطان متاستاتیک دارید، درمان آن می‌تواند به شما کمک کند تا زندگی طولانی‌تر و همچنین احساس بهتری داشته باشید . این تصمیم شما است که به دنبال روند درمان باشید یا خیر.

سرطان متاستاتیک چیست

زندگی طولانی مدت با سرطان

زندگی با سرطان متاستاتیک چالش‌های خود را دارد. مشکلات هم برای بیمار و هم برای بستگانشان متفاوت است. از جمله چالش‌های آن عبارتند از:

 • اگر قبلاً برای سرطان درمان شده‌اید و بیماری شما عود کرده است. ممکن است احساس ناامیدی، عصبانیت و یا غمگینی کنید . گویی هیچکس ، از جمله خانواده و نزدیکان ، شما را درک نمی‌کنند.
 • در مواقع اضطراب شدید نیاز به حمایت روانی و همچنین درمان دارویی ، برجسته می‌شود.
 •  آزمایشات، قرار ملاقات با پزشک و تصمیم‌گیری می‌تواند خسته‌کننده باشد.
 • صحبت کردن در مورد سرطان با خانواده و دوستان برای فرد بیمار کسل کننده است .
 • اگر احساس خستگی می‌کنید یا عوارض جانبی درمان دارید، ممکن است برای فعالیت‌های روزانه به کمک نیاز داشته باشید.
 •  حتی اگر تحت پوشش بیمه باشید ، ممکن است تمامی هزینه ها را پوشش ندهد.

غلبه بر چالش‌های سرطان متاستاتیک

ممکن است بخواهید نظر دومی را برای درک وضعیت خود و تصمیم‌گیری واضح دریافت کنید. بسیاری از پزشکان نظرات انکولوژیست‌های مختلف را تشویق می‌کنند. پزشک و تیم مراقبت‌های بهداشتی به شما کمک می‌کنند تا بیماری و عوارض جانبی درمان را به حداقل برسانید. احساسات و تغییرات سبک زندگی نیز بخش مهمی از زندگی با سرطان متاستاتیک است. راه‌های مقابله عبارتند از:

همه چیز را درمورد متاستاز بیاموزید : دانستن همه چیز ممکن یا فقط اصول اولیه، آگاهی شما را افزایش می‌دهد.

شما می‌توانید با یک مشاور در مورد وضعیت خود صحبت کنید: به عنوان مثال: یک روانشناس، روانپزشک یا مددکار اجتماعی سرطان‌شناسی.

شما می‌توانید استرس خود را مدیریت کنید : گزینه‌های زیادی برای کمک به کاهش سطح استرس شما وجود دارد، مانند هنر درمانی، مدیتیشن، یوگا یا موسیقی درمانی.

هر چیز دیگری که به شما احساس بهتری بدهد : می‌توانید به آن‌ها فکر کنید. مثلاً دعا کردن، صحبت با مشاوران یا بنا به اعتقاد شما مقامات مذهبی ، می‌تواند کمک‌کننده باشد.

از احساسات و نگرانی‌های خود آگاه باشید

حتی اگر همه چیز در درمان شما طبق انتظار پیش می‌رود، صحبت در مورد ترس‌ها و نگرانی‌ها بسیار مهم است. به پزشک و تیم مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد وضعیت عاطفی خود بگویید. به یاد داشته باشید، امروزه افراد مبتلا به سرطان متاستاتیک می‌توانند سال‌ها زندگی کنند. پزشک معالج به شما کمک می‌کند تا بهترین کیفیت زندگی را برایتان  فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *