متاستاز سرطان به ریه چیست؟!

فهرست مطالب
متاستاز سرطان به ریه

متاستاز سرطان به ریه شامل گره‌های توموری هستند که از یک تومور از محل دیگری منشأ می‌گیرند که سلول‌های آن از طریق جریان خون به ریه می‌رسند. کارسینوم کولون و کلیه، اما همچنین تومورهای سینه، رحم، سارکوم و ملانوم می‌توانند ریه را با موضعی (متاستاز) ثانویه بیماری تحت‌تأثیر قرار دهند.

بسته به نوع تومور، آنها می‌توانند درمان‌های پزشکی و جراحی باشند. در مورد متاستازهای ریه ناشی از سرطان روده بزرگ یا سرطان کلیه قبلی، یا از سارکوم، در بیمارانی که تحت عمل جراحی ریه و شیمی درمانی قرار می‌گیرند، بهبودی حاصل می‌شود. بیماران غیرعملی شانس زنده‌ماندن بسیار کمتری دارند. ارزش درمانی جراحی متاستاز ریه در انکولوژی تثبیت شده است.

متاستاز ریه

متاستاز چیست؟

متاستاز به این معنی است که سرطان از جایی که شروع شده به قسمت دیگری از بدن گسترش‌یافته است. وقتی این اتفاق می‌افتد، پزشکان می‌گویند سرطان “متاستاز” کرده است. پزشک ممکن است آن را “سرطان متاستاتیک”، “سرطان پیشرفته” یا “سرطان مرحله 4” نیز نامیده باشد. اما این اصطلاحات می‌توانند معانی مختلفی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، سرطانی که اندازه آن بزرگ است؛ اما به قسمت دیگری از بدن سرایت نکرده است، ممکن است سرطان پیشرفته یا سرطان موضعی پیشرفته نیز نامیده شود. به همین علت باید از پزشک خود درمورد جزئیات سؤال کنید.

نحوه ایجاد متاستازها

کلمه متاستاز هم به‌صورت جمع و هم به‌صورت مفرد به کار می‌رود. متاستازها معمولاً زمانی ایجاد می‌شوند که سلول‌های سرطانی از تومور اصلی جدا شده و وارد جریان خون یا سیستم لنفاوی شوند. این سیستم‌ها مایعات را در سراسر بدن انتقال می‌دهند. این بدان معناست که سلول‌های سرطانی می‌توانند به مکانی دور از تومور اصلی بروند و هنگامی که در قسمت‌های مختلف بدن مستقر شده و رشد می‌کنند، تومورهای جدیدی تشکیل دهند.

گاهی اوقات زمانی که سلول‌های سرطانی تومور اصلی، معمولاً در معده یا حفره شکمی، شکسته شده و در نواحی مجاور مانند کبد، ریه‌ها یا استخوان‌ها رشد می‌کنند، متاستاز می‌تواند ایجاد شود. هر نوع سرطانی می‌تواند گسترش یابد. اینکه آیا این اتفاق می‌افتد یا نه به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع سرطان، برخی از انواع سرطان بیشتر از سایرین در معرض گسترش هستند.
 • سرعت رشد سرطان
 • سایر عوامل مرتبط با رفتار سرطان که پزشک می‌تواند تعیین کند.
درمان متاستاز ریه

علائم متاستاز سرطان به ریه چیست؟

بیماران معمولاً بسته به شغل ریوی متاستازهای مزبور علائم را نشان می‌دهند. شایع‌ترین علائم عبارت‌اند از:

 • سرفه خشک
 • خلط خونی (هموپتیزی)
 • دشواری تنفس (تنگی نفس)
 • درد قفسه سینه

متاستاز ریه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

به طور کلی، متاستازهای ریه در آزمایشات تصویربرداری انجام شده در زمان تشخیص یا در پیگیری بالینی تومور اصلی بدون هیچ علامتی تشخیص داده می‌شوند . اگر خطر ابتلا به متاستازهای ریه بالا باشد، مانند سارکوم و ملانوم، پیگیری بالینی دقیق توصیه می‌شود.

تشخیص متاستازهای مشکوک به ریه رادیولوژیک است و با اشعه ایکس ساده قفسه سینه و توموگرافی کامپیوتری قفسه سینه با وضوح بالا (CT) مشخص می‌شود.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی هسته‌ای (MRI) قفسه سینه و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) نیز در فرایند تشخیص و تأیید این ضایعات استفاده می‌شود.

متاستازهای ریه چگونه درمان می‌شوند؟

درمان بیماران مبتلا به متاستازهای ریوی با درمان تومور اولیه تعریف می‌شود. در تومورهای حساس به شیمی درمانی، درمان انتخابی شیمی درمانی است که جراحی را برای از بین بردن تومور باقیمانده ذخیره می‌کند.

در مورد تومورهایی که به شیمی درمانی پاسخ نمی‌دهند، درمان انتخابی جراحی خواهد بود و باید برای آن دسته از بیمارانی که تمام ضایعات در آنها به طور کامل برداشته شود، اختصاص داده شود.

به همین ترتیب، رادیوتراپی می‌تواند یک استراتژی درمانی در متاستاز سرطان به ریه باشد که به شیمی‌درمانی پاسخ نمی‌دهند، کاندید برداشتن جراحی نیستند و دارای مکان و شماره‌ای هستند که امکان استفاده از این تکنیک را می‌دهد. در این زمینه، ایجاد اخیر واحد پروتون درمانی جایگزین‌درمانی با حداکثر سود با حداقل سمیت در ضایعاتی است که دسترسی به آن‌ها دشوار است یا نزدیک به اندام‌های در معرض خطر است. 

کدام موارد می‌توانند  باعث متاستاز سرطان به ریه باشند؟

سرطان می‌تواند تقریباً به تمام قسمت‌های بدن سرایت کند. برخی از انواع سرطان تمایل به گسترش به قسمت‌های خاصی از بدن دارند. مثلاً:

سلول‌های سرطانی همچنین به غشایی که ریه‌ها را احاطه کرده است، به نام حفره پلور گسترش می‌یابند. همچنین می‌تواند به فضای اطراف معده که حفره صفاقی نامیده می‌شود گسترش یابد. هنگامی که این سلول‌های سرطانی باعث تجمع مایع در این نواحی می‌شوند، به این حالت پلورال افیوژن بدخیم و آسیت بدخیم می‌گویند.

درمان سرطان ریه متاستازیک

آیا متاستاز همان نوع سرطان قبلی است؟

بله سرطانی که به ناحیه دیگری سرایت کرده است به همان نام سرطان اصلی خوانده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، سرطان سینه که به کبد گسترش‌یافته است، سرطان سینه متاستاتیک نامیده می‌شود، نه سرطان کبد. این به این دلیل است که سرطان از سینه شروع شده و درمان مورداستفاده برای سرطان سینه است. متاستاز سرطان به ریه نیز از این گروه می‌باشد.

آیا سرطان متاستاتیک با درمان قابل‌درمان است؟

در برخی شرایط، سرطان متاستاتیک قابل‌درمان است، اما در بیشتر موارد، درمان سرطان را درمان نمی‌کند. با این حال، پزشکان می‌توانند آن را برای کاهش رشد و کاهش علائم درمان کنند. حتی پس از ایجاد بیماری متاستاتیک، می‌توان ماه‌ها یا سال‌ها با انواع خاصی از سرطان زندگی کرد. اثربخشی درمان به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع سرطان
 • سرطان چقدر گسترش‌یافته و کجا پیدا شده است.
 • چقدر سرطان وجود دارد.
 • خواه سرطان سریع رشد کند یا کند.
 • درمان خاص

زمانی که با سرطان متاستاتیک زندگی می‌کنید

هنگامی که ماه‌ها یا سال‌ها با سرطان زندگی می‌کنید، پزشکان اغلب آن را به عنوان یک بیماری مزمن یا طولانی‌مدت درمان می‌کنند. مانند افراد مبتلا به هر بیماری مزمن، مانند دیابت یا نارسایی قلبی، درمان مهم است.

ضروری است که برنامه درمانی خود را برای درمان متاستاز سرطان به ریه دنبال کنید تا به بهترین نحو ممکن عمل کند. همچنین برای اثرات فیزیکی، عاطفی و اجتماعی زندگی با سرطان نیاز به حمایت دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *