تومور مغزی گلیوبلاستوما

فهرست مطالب
تشخیص تومور مغزی گلیوبلاستوما

تومور مغزی گلیوبلاستوما، مولتی فرم یک تومور مغزی به نام گلیوبلاستوم یا GBM است. این یک نوع بدخیم تومور مغزی است. همچنین یک تومور اولیه است، یعنی از بافت‌ها و سلول‌های خود مغز ایجاد می‌شود. تقریباً از هر 2 تومور بدخیم مغزی، 1 مورد ‌گلیوبلاستوما است. گلیوبلاستوما از سلولی به نام آستروسیت نشأت می‌گیرد که وظیفه آن پشتیبانی از سلول‌های عصبی در مغز است. GBM را می‌توان در نخاع و همچنین مغز مشاهده کرد. این توموری است که بیشتر در افراد میانسال و مسن دیده می‌شود. میانگین سنی که این بیماری در آن تشخیص داده می‌شود، 64 سال است. خطر بروز در مردان بیشتر است. مطالعات گزارش داده‌اند که امید به زندگی بیماران GBM در صورت عدم درمان به چند ماه محدود می‌شود.

تومور مغزی گلیوبلاستوما

علائم تومور مغزی گلیوبلاستوما

گلیوبلاستوما علائم مشابه سایر تومورهای بدخیم مغزی را نشان می‌دهد. بیماران شکایاتی مانند سردرد، تهوع، استفراغ، مشکلات بینایی و تشنج دارند. فراموشی، مشکلات ادراک و علائم شبه زوال عقل ممکن است وجود داشته باشد. این علائم به مرور زمان از بین نمی‌روند، بلکه برعکس افزایش می‌یابند. علائم بیمار با درمان قابل کاهش است.

انواع تومور مغزی گلیوبلاستوما

از نظر پاتولوژیک، گلیوبلاستوم‌ها را در 3 زیر گروه طبق طبقه بندی WHO در سال 2016 بررسی می‌کنیم.

نوع وحشی گلیوبلاستوما IDH

از نظر بالینی، نوع IDH به نام گلیوبلاستوم اولیه شناخته می‌شود. به عبارت دیگر بیمار، قبل از این تومورها تومور مغزی شناخته شده‌ای ندارد. آنها به طور ناگهانی ظاهر می‌شوند و به محض ظاهر شدن به صورت گلیوبلاستوما ظاهر می‌شوند. این تومورها تقریباً 90 درصد گلیوبلاستوماها را تشکیل می‌دهند. به عبارت دیگر، گلیوبلاستوما معمولاً به طور ناگهانی و بدون علائم قبلی ظاهر می‌شود. میانگین سنی این بیماران به طور کلی 62 سال است. آنها در مردان 1.4 برابر بیشتر از زنان شایع هستند. وقتی بیماران توسط پزشک مورد بازجویی قرار می‌گیرند، مشاهده می‌شود که شکایت آنها به طور متوسط ​​4 ماه است که شروع شده و به تدریج افزایش یافته است. میانگین طول عمر این بیماران با بهترین درمان‌ها 15 ماه است.

گلیوبلاستوما IDH نوع وحشی نیز دارای 3 نوع مختلف است. اینها عبارتند از: گلیوبلاستوما سلول غول پیکر، گلیوسارکوم و گلیوبلاستوما اپیتلیوئید.

تومور مغزی گلیوبلاستوما نوع جهش یافته IDH

از نظر بالینی به نام گلیوبلاستوما ثانویه شناخته می‌شوند. این بیماران دارای یک تومور مغزی شناخته شده از قبل هستند. این تومور مغزی با گذشت زمان تغییر رفتار داد و بدتر شد. این نوع تومورها تقریباً 10 درصد گلیوبلاستوم‌ها را تشکیل می‌دهند. میانگین سن شروع بیماری حدود 44 سال است. آنها تقریباً به طور مساوی در مردان و زنان رخ می‌دهند. از آنجایی که این بیماران یک تومور مغزی شناخته شده دارند، پس از معاینه توسط پزشک، مشخص می‌شود که آنها بیش از یک سال است که شکایت دارند. میانگین امید به زندگی در این بیماران با بهترین روش‌های درمانی 2.5 سال است. چنین تومورهایی معمولاً از لوب‌های فرونتال مغز منشا می‌گیرند.

تومور مغزی گلیوبلاستوما NOS

این نام برای تومورهایی استفاده می‌شود که در گذشته به عنوان گلیوبلاستوما تشخیص داده شده‌اند اما مورد بررسی ایمونوهیستوشیمیایی قرار نگرفته‌اند.

تشخیص تومور مغزی گلیوبلاستوما

تومور مغزی گلیوبلاستوما چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پس از معاینه فیزیکی و گرفتن شرح حال از بیمار، اسکن MRI مغز درخواست می‌شود. تمام تومورهای مغزی را می‌توان با اسکن MRI تشخیص داد. روش‌هایی مانند طیف‌سنجی MR عملکردی یا MR که اکتساب‌های تخصصی MR هستند نیز می‌توانند اعمال شوند. EEG و CT نیز ممکن است از بیمار درخواست شود. PET-CT برای بررسی اینکه آیا تومور به قسمت دیگری از بدن متاستاز داده است یا خیر انجام می‌شود. در برخی موارد می‌توان از تومور قبل یا در حین عمل بیوپسی گرفت. این قطعه می‌تواند به آزمایشگاه ارسال شود.

درمان تومور مغزی گلیوبلاستوما

همانطور که اشاره کردیم، گلیوبلاستوم یک تومور بدخیم مغزی است که از سلول‌های خود مغز منشا می‌گیرد. بنابراین (از آنجایی که تومور در داخل بافت طبیعی مغز رشد می‌کند)، نمی‌توان با جراحی تومور را به طور کامل از مغز خارج کرد. بنابراین رزکسیون کامل نمی‌تواند انجام شود. با این حال، هنوز سعی می‌شود تا حد امکان تومور تمیز شود. میزان موفقیت آمیز برداشتن تومور مهم‌ترین عامل موثر بر بقای بیمار و موفقیت درمان‌های بعدی است. پس از عمل، بیماران باید رادیوتراپی و یا شیمی درمانی دریافت کنند.

درمان گلیوبلاستوما یک فرآیند چالش برانگیز برای بیماران ما است. با یک جراحی خوب و برنامه ریزی درمانی صحیح، سعی می‌کنیم تا حد امکان از شکایت بیماران خود بکاهیم و زمان بقای آنها را افزایش دهیم. مطالعات گزارش داده‌اند که میانگین امید به زندگی بیماران GBM پس از درمان 1 تا 3 سال است. با این حال، در برخی از گروه‌های بیمار که ما آنها را عمل کرده‌ایم، می‌توان به بقای طولانی‌تری دست یافت. در برخی از مطالعات، گزارش شده است که 6.8٪ از بیماران مبتلا به GBM بیش از 5 سال زندگی می‌کنند.

درمان تومور مغزی گلیوبلاستوما

جراحی برای برداشتن تومور مغزی گلیوبلاستوما

جراح مغز و اعصاب شما سعی می‌کند گلیوبلاستوما را از طریق جراحی خارج کند. با این حال، حذف کامل گلیوسبلاستوما ممکن نیست، زیرا در بافت طبیعی مغز رشد می‌کند. به همین دلیل، بسیاری از بیماران پس از جراحی برای هدف قرار دادن سلول‌هایی که عود خواهند کرد، درمان‌های اضافی دریافت می‌کنند.

رادیوتراپی برای تومور مغزی گلیوبلاستوما

رادیوتراپی از پرتوهای پر انرژی مانند اشعه ایکس یا پروتون برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. در طول رادیوتراپی، هنگامی که روی تخت مخصوص دراز کشیده‌اید، دستگاهی که در اطراف شما حرکت می‌کند، پرتوها را به نقاط خاصی از مغز شما هدایت می‌کند.

بیشتر مطالعه کنید: بهترین متخصص رادیوتراپی چه کسی است؟

رادیوتراپی معمولاً پس از جراحی توصیه می‌شود و ممکن است همراه با شیمی درمانی انجام شود. رادیوتراپی و شیمی درمانی می‌تواند به عنوان اولین گزینه درمانی برای افرادی که برای مداخله جراحی مناسب نیستند، استفاده شود. در شیمی درمانی داروهایی استفاده می‌شود که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد. در برخی موارد، کپسول‌های دارویی نازک و گرد حاوی داروهای شیمی‌درمانی در حین جراحی وارد مغز می‌شوند. کپسول‌ها به آرامی حل می‌شوند و دارو را در محتوای خود آزاد می‌کنند و سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند.

داروی شیمی درمانی تئوزولومید (Temodar)

تئوزولومید (Temodar) که به صورت قرص مصرف می‌شود، اغلب در طول و بعد از رادیوتراپی پس از جراحی تجویز می‌شود. در صورت عود گلیوباستوم، سایر انواع شیمی درمانی ممکن است توصیه شود. این انواع دیگر معمولاً با تزریق در ورید بازو تجویز می‌شوند.

درمان میدان الکتریکی  TTF

 (Tumor Treating Fields-TTF) از یک میدان الکتریکی برای اختلال در توانایی تکثیر سلول‌های تومور استفاده می‌کند. با قطعاتی که باید به پوست سر شما بچسبد، اعمال می‌شود. این قطعات به دستگاه قابل حملی متصل می‌شوند که میدان الکتریکی ایجاد می‌کند. TTF را می‌توان همراه با شیمی درمانی انجام داد و ممکن است پس از پرتودرمانی توصیه شود.

درمان دارویی هدفمند

داروهای هدفمند بر روی ناهنجاری‌های خاصی تمرکز می‌کنند که باعث رشد و گسترش سلول‌های سرطانی می‌شوند. داروها بر روی این ناهنجاری‌ها تمرکز می‌کنند و باعث مرگ سلول‌های سرطانی می‌شوند.

کلام آخر

تومور مغزی گلیوبلاستوما یا GBM تومورهای بدخیم درجه چهارم هستند که در آن اکثر سلول‌های تومور تکثیر و تقسیم می‌شوند. این تهاجمی‌ترین تومور بدخیم مغزی اولیه است. تومور عمدتاً از سلول‌های آستروسیتی غیرطبیعی تشکیل شده است. در بزرگسالان، GBM در نیمکره‌های مغزی، به ویژه در لوب‌های پیشانی و گیجگاهی مغز شایع است. اگر گلیوبلاستوما درمان نشود، می‌تواند در عرض شش ماه یا کمتر منجر به مرگ شود. به همین دلیل، مراجعه فوری به جراح مغز و اعصاب و درمان ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *