علائم سرطان ریه : شایع‌ترین علائم سرطان ریه!

فهرست مطالب

سرطان ریه ممکن است در مراحل اولیه علامتی ایجاد نکند. بسیاری از نشانه‌ها و علائم سرطان ریه مشابه سایر بیماری‌ها است. اما در صورت تشخیص زودهنگام سرطان، احتمال موفقیت درمان افزایش می‌یابد. به علائم سرطان ریه که در ابتدای این بیماری ظاهر می‌شوند، باید توجه ویژه‌ای داشت؛ زیرا سرطان ریه در ایران، میان شایع‌ترین انواع سرطان قرار دارد. بنابراین، در صورت مشاهدۀ هرگونه علامت، در اسرع وقت به پزشک مراجعه مراجعه کنید. با ایران سرطان، علائم سرطان ریه را بشناسید.

شایع‌ترین علائم سرطان ریه

سرفۀ دائمی به گونه‌ای که قطع نمی‌شود

سرفۀ ناشی از سرماخوردگی یا عفونت تنفسی طی نهایتاً دو هفته بهبود می‌یابد، اما سرفۀ مداومی که برای مدت طولانی ادامه پیدا می‌کند، ممکن است یکی از علائم سرطان ریه باشد.

تغییر در سرفه‌ها

در صورتی که سیگاری هستید و یا سرفه‌های مزمن دارید، توجه داشته باشید که آیا در سرفه‌های مزمن‌تان تغییری به وجود آمده است یا خیر؛ به عنوان مثال، دفعات سرفه بیشتر شده است و یا سرفه‌های‌تان عمیق‌تر و دردناک شده است.

تنگی تنفس و از نفس‌‌افتادن

اگر در حین انجام کاری که در گذشته به راحتی آن را انجام می‌دادید، دچار تنگی نفس شده و اصطلاحاً از نفس افتادید، می‌تواند یکی از علائم سرطان ریه باشد.

سرفه به همراه خون یا مقدار غیرمعمول خلط

علائم سرطان ریه

درد در قفسۀ سینه یا شانه

یکی از علائم سرطان ریه، بروز درد در قفسۀ سینه، شانه‌ها یا کمر است. الزاماً احساس درد همراه با سرفه نیست. توجه داشته باشید که درد می‌تواند در قسمتی خاص و یا تمام قفسۀ سینه احساس شود؛ احساس درد، ناشی از تورم غدد لنفاوی و گسترش سرطان به دنده‌ها و یا پردۀ جنب است.

عفونت‌های ریوی مداوم

عفونت‌های ریوی مداوم نظیر ذات‌الریه که بهبود نمی‌یابند و یا مجدداً برمی‌گردند نیز می‌توانند از علائم سرطان ریه باشند.

بی‌اشتهایی و کاهش وزن

کاهش وزن ناخواسته و بدون دلیل مشخص، می‌تواند یکی از علائم سرطان ریه و یا نوع دیگری از سرطان باشد. در صورتی که خودتان قصدی برای کاهش وزن نداشته‌اید، تغییرات وزنی را نادیده نگیرید؛ ممکن است این کاهش وزن، نشانۀ بروز مشکلی جدی باشد.

احساس خستگی دائمی

یکی دیگر از علائم سرطان ریه، احساس خستگی دائمی و مزمن است؛ وضعیتی که فرد بدون انجام فعالیت‌های فیزیکی زیاد، احساس خستگی می‌کند. علت بروز این وضعیت، می‌تواند این باشد که بدن تحت حملات سلول‌های سرطانی قرار گرفته است؛ در این حالت، بدن مجبور است برای پیشگیری از این حملات، تلاش کند. بنابراین انرژی بدن به هدر می‌رود. در صورتی که بدون هیچ‌گونه دلیلی، دچار خستگی مفرط شدید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

علائم نادر یا ناشایع سرطان ریه

ضخیم و متورم‌شدن نوک انگشتان و ناخن‌ها دلایل زیادی دارد اما شایع‌ترین آن، سرطان ریه است. در اصطلاح عامه به این وضعیت، چماقی‌شدن ناخن نیز گفته می‌شود. ناخن‌ها متورم، قرمز و کمی گرم می‌شوند و فرد در برداشتن اشیاء مشکل پیدا می‌کند؛ علت بروز این علائم، ترشح نوعی مادۀ شیمیایی در خون است که باعث رشد بافت و استخوان در زیر ناخن می‌شود.

علائم سرطان ریه

امکان دارد برخی از افراد دچار درد و تورم در ناحیۀ مفاصل شوند. به این بیماری، استئوآرتروپاتی ریوی هیپرتروفیک (HOA) گفته می‌شود.

علائم مربوط به هورمون

علائم سرطان ریه که ناشی از هورمون‌ها باشند، نادر هستند. برخی از انواع سلول‌های سرطانی ریه، هورمون‌هایی تولید می‌کنند که وارد جریان خون می‌شوند. این هورمون‌ها می‌توانند علائمی ایجاد کنند که در حالت عادی به نظر نمی‌رسد مربوط به سرطان ریه باشد. پزشکان آن‌ها را سندروم پارانئوپلاستیک می‌نامند.

این علائم هورمونی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • سوزن‌سوزن‌شدن یا بی‌حس‌شدن انگشتان دست و پا
  • ضعف عضلانی
  • خواب‌آلودگی، سرگیجه و گیجی
  • رشد غیر طبیعی سینه در مردان
  • لخته‌شدن خون

تومورهای پانکوست

نوع بسیار نادری از سرطان ریه که دقیقاً در بالای ریه رشد می‌کند، تومور پانکوست (Pancoast) نامیده می‌شود. این تومورها علائم بسیار خاصی را ایجاد می‌کنند. شایع‌ترین علامت تومورهای پانکوست، درد شدید در ناحیۀ شانه و بازو است.

تومورهای پانکوست می‌توانند مجموعه‌ای از علائم به نام سندروم هورنر را ایجاد کنند. سندروم هورنر، ترکیبی از علائم و نشانه‌هایی است که در اثر اختلال در مسیر عصبی از مغز به صورت و چشم در یک طرف بدن ایجاد می‌شود. به طور معمول، سندرم هورنر منجر به کاهش اندازۀ مردمک چشم، افتادگی پلک و کاهش تعریق در ناحیه آسیب‌دیده صورت می‌شود.

سندرم هورنر نتیجه یک مشکل پزشکی دیگر مانند سرطان ریه است. در برخی موارد، هیچ علت زمینه‌ای یافت نمی شود. هیچ درمان خاصی برای سندروم هورنر وجود ندارد؛ اما درمان علت اصلی ممکن است عملکرد طبیعی عصب را بازیابی کند. سندرم هورنر به سندروم هورنر-برنارد یا فلج چشمی نیز معروف است.

علائم سرطان ریه : شایع‌ترین علائم سرطان ریه!

تغییرات ریه در تصاویر حاصل از تصویربرداری اشعه ایکس

گاهی اوقات ممکن است تغییراتی غیرعادی در ریۀ شما در تصاویر حاصل از تصویربرداری اشعۀ ایکس مشاهده شود. در برخی موارد ممکن است شما هیچ علامتی نداشته باشید و پزشک به دلایل دیگر از شما بخواهد که تصویربرداری اشعۀ ایکس را انجام دهید. مشاهدۀ تغییر در ریه همواره بدین معنی نیست که شما به سرطان ریه مبتلا هستید. ممکن است این تغییر ناشی از دلایل دیگری مانند عفونت ریوی باشد. پزشک از شما می‌خواهد آزمایشات دیگری نیز انجام دهید تا بتواند دقیق‌ترین تشخیص ممکن را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *