تاثیر آلودگی هوا بر سرطان ریه

فهرست مطالب
تاثیر آلودگی هوا بر سرطان ریه

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد. بسیاری از موارد سرطان ریه ناشی از سیگار کشیدن است تا آلودگی هوا. آلودگی هوا می‌تواند به معنای آلودگی هوای بیرون یا داخل خانه باشد. هر دو می‌توانند خطر ابتلا به سرطان ریه و همچنین بیماری‌های تنفسی و قلبی را افزایش دهند.

تاثیر آلودگی هوا بر سرطان ریه

آلودگی هوای بیرون چیست؟

آلودگی هوای فضای باز مخلوطی از ذرات ریز گرد و غبار مانند و مواد موجود در هوا است. این ذرات می‌توانند ساخته دست بشر باشند، مانند دود ناشی از وسایل نقلیه یا کارخانه‌ها و دود ناشی از سوختن سوخت‌هایی مانند چوب یا زغال سنگ. اما منابع طبیعی مانند گرد و غبار ناشی از باد را نیز شامل می‌شود.

خطر ابتلا به سرطان ریه ناشی از آلودگی هوای فضای باز چیست ؟

آلودگی هوای خارج از منزل باعث ایجاد تقریباً 1 مورد از هر 10 مورد سرطان ریه می‌شود. اما سیگار تأثیر بسیار بیشتری بر خطر ابتلا به سرطان ریه نسبت به آلودگی هوا دارد. چند راه مختلف وجود دارد که ذرات موجود در آلودگی هوا می‌توانند به DNA سلول‌ها آسیب رسانده و باعث سرطان ریه شوند. برای مثال، ذرات ریز ممکن است در ریه‌ها جمع شوند و نحوه تکثیر سلول‌ها را تغییر دهند. این روند می‌تواند منجر به آسیب DNA شود که می‌تواند باعث سرطان شود.

خطر آلودگی هوا در فضای باز چقدر است؟

میزان آلودگی هوای خارج از خانه در ایران  نسبت به سایر کشورها بسیار بیش‌تر است. همچنین سطوح آلودگی ممکن است بسته به گذشت سال‌ها و شرایط آب و هوا به اوج خود برسد و کاهش یابد. سطح آلودگی هوا در کلانشهرها بیشتر است.

برای کاهش خطر سرطان ریه چه کنیم؟

برای هر کسی دشوار است که به طور کامل از آلودگی هوا جلوگیری کند و شما نیازی به اجتناب از بیرون رفتن ندارید. کارهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه انجام دهید؛ از جمله اجتناب از سیگار کشیدن، کاهش وزن و محافظت از پوست در برابر نور آفتاب.

چگونه به کاهش سطح آلودگی هوا کمک کنیم ؟

همه ما می‌توانیم نقش خود را برای کمک به کاهش سطح آلودگی هوا با تلاش برای جلوگیری از ایجاد بیشتر آن ایفا کنیم. پیاده روی یا دوچرخه سواری به جای رانندگی می‌تواند به کاهش سطح آلودگی کمک کند و این یک راه عالی برای فعال‌تر شدن است.

تاثیر آلودگی هوا بر سرطان ریه

آلودگی هوای داخل ساختمان یا خانه

آلودگی هوای داخل خانه می‌تواند منابع زیادی داشته باشد. یکی از منابع کلیدی آلودگی هوای داخلی، دود سیگار است. اما سوزاندن چوب و زغال سنگ برای گرم کردن خانه‌ها و پخت و پز نیز می‌تواند به آلودگی هوای داخل خانه بیافزاید. سیگار کشیدن می‌تواند باعث سرطان ریه و سایر مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی شود. قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار در خانه نیز خطرناک است. اگر سیگار می‌کشید، سیگار کشیدن در بیرون و دور از خانه می‌تواند به کاهش قرار گرفتن در معرض خطر دیگران کمک کند. همچنین ترک کردن سیگار، خطر ابتلا به سرطان ریه را هم برای شما و هم برای عزیزانتان کاهش می‌دهد.

سایر عوامل خطر سرطان ریه

دراین قسمت به بررسی سایر علل سرطان ریه پرداخته‌ایم. برخی از آنها عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض دود سیگار و مواد شیمیایی

قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز یک عامل خطر برای سرطان ریه است.  همچنین قرار گرفتن در معرض آزبست، آرسنیک، کروم، بریلیم، نیکل، دوده یا قطران در محل کار از عوامل خطر ابتلا به سرطان ریه است. افرادی که در معرض آزبست، آرسنیک، کروم، نیکل، بریلیم، کادمیوم، قطران و دود قرار دارند، در معرض خطر بالایی برای ابتلا به سرطان ریه هستند. با افزایش مدت زمان قرار گرفتن در معرض این مواد و سطح قرار گرفتن در معرض خطر، خطر ابتلا به سرطان ریه افزایش می‌یابد.

قرار گرفتن در معرض تشعشعات شدید به هر دلیلی

بمب‌های اتمی، پرتودرمانی، آزمایش‌های تصویربرداری و گاز رادون منابع قرار گرفتن در معرض اشعه هستند. با افزایش مدت زمان قرار گرفتن در معرض این منابع و شدت مواجهه، خطر ابتلا به سرطان ریه افزایش می‌یابد.

تاثیر آلودگی هوا بر سرطان ریه

سابقه خانوادگی سرطان ریه

سابقه خانوادگی سرطان ریه یک عامل خطر برای سرطان ریه است. خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که یکی از خویشاوندانشان مبتلا به سرطان ریه است، دو برابر بیشتر از افراد بدون سابقه خانوادگی سرطان ریه است. سیگار کشیدن یک گرایش خانوادگی است و تشخیص اینکه آیا اعضای خانواده غیرسیگاری به علت اینکه در معرض دود سیگار  بوده‌اند یا به دلیل سابقه خانوادگی به سرطان ریه مبتلا شده‌اند، بسیار دشوار است.

عفونت HIV

آلوده شدن به HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی، عامل بیماری ایدز)، ممکن است دلیلی برای افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه باشد. احتمال ابتلا به سرطان ریه در افراد مبتلا به HIV دو برابر بیشتر از افراد غیر آلوده است. مشخص نیست که آیا افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه به دلیل عفونت HIV یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار است، زیرا میزان سیگار کشیدن در افراد آلوده به HIV بیشتر از افراد غیر آلوده است. افزایش سن یکی از عوامل خطر اصلی برای اکثر سرطان‌ها است. احتمال ابتلا به سرطان با افزایش سن افزایش می‌یابد.

راه‌های پیشگیری از سرطان ریه

روش‌های پیشگیری از سرطان ریه یکی از جالب‌ترین موضوعات است. برخی از تغییرات حیاتی که در سبک زندگی خود برای جلوگیری از سرطان ریه ایجاد می‌کنید، هم خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می‌دهد و هم زندگی سالم‌تری را ارائه می‌دهد. بر این اساس، برخی از اقداماتی که می‌توان برای کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه انجام داد، عبارتند از:

  • باید از مهم‌ترین عاملی که باعث سرطان ریه می‌شود، یعنی سیگار کشیدن، اجتناب شود.
  • از محصولاتی که به ریه‌ها آسیب می‌رساند مانند تنباکو، سیگار برگ و قلیان اجتناب کنید.
  • در محیط‌های آلوده به دود سیگار قرار نگیرید، حتی اگر سیگار نمی‌کشید.
  • در صورت وجود آلودگی هوا از ماسک‌های فیلتر دار استفاده کنید. حدالامکان در خانه بمانید.
  • باید مراقب بود که آزبست، بنزین، مواد رنگی، مواد شیمیایی استنشاق نشود.
  • داشتن یک رژیم غذایی سالم و منظم، مصرف آب فراوان و ورزش از سرطان جلوگیری می‌کند.

کلام آخر

سرطان ریه رشد کنترل نشده و سریع سلول‌ها در بافت طبیعی ریه است که توده‌ای در ریه تشکیل می‌دهند. ریه که نقش مهمی در بدن دارد، یکی از اعضای حیاتی بدن است. سرطان ریه به دلیل تکثیر کنترل نشده بافت‌ها و سلول‌ها در ریه ایجاد می‌شود. این سلول‌ها که تومور نیز نامیده می‌شوند به سرعت تکثیر می‌شوند و توده‌ای در ریه تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، سلول‌های تومور ممکن است در طول زمان به سایر بافت‌ها و اطراف گسترش یافته و باعث پیشرفت بیماری شوند. سرطان ریه که یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در کشور ما و جهان است، پس از سرطان سینه در زنان و سرطان پروستات در مردان، دومین نوع سرطان شایع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *