علل سرطان پوست : عوامل خطرسرطان پوست

فهرست مطالب

سرطان پوست، علت، اشعه UV، اشعه فرابنفش

علل سرطان پوست متنوع است. بیشتر سرطان­‌های غیرملانوم در اثر قرار‌گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند. ممکن است افراد به مدت طولانی در معرض نور آفتاب باشند و یا این­که برای مدت‌­زمان کمتر، در معرض تابش شدید و آفتاب­‌سوختگی قرار گرفته باشند. ایران سرطان، علل سرطان پوست را برای شما شرح می‌دهد.

عوامل خطر سرطان پوست به چه معناست؟

در اصطلاح پزشکی، به علل و عوامل ایجاد کننده یک سرطان، «عوامل خطر» آن سرطان می‌گوییم. در واقع منظور این است که علل سرطان پوست نمی‌توانند در همه موارد باعث ایجاد سرطان شوند و نبود آنها به معنای عدم ایجاد سرطان نیست؛ بلکه این عوامل، خطر و احتمال بروز سرطان را بیشتر می‌کنند. از آن‌جایی که در اصطلاح عامیانه از همان عبارت «علل سرطان پوست» استفاده می‌شود، در این صفحه هم از همین عبارت استفاده می‌کنیم.

علل سرطان پوست

از علل سرطان پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سن

هر چه سن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان غیرملانوم بیشتر است؛ اما باید توجه داشته باشید که سرطان پوست می‌تواند در افراد جوان نیز بروز یابد.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

بیشتر سرطان‌های پوست بر اثر قرار‌ گرفتن در معرض نور خورشید بروز می‌­یابند. ممکن است افراد به مدت طولانی در معرض نور آفتاب باشند و یا این­که برای مدت­‌زمان کمتر، در معرض تابش شدید و آفتاب­‌سوختگی قرار گرفته باشند. اشعۀ ماوراء بنفش (UV) نور خورشید به DNA موجود در سلول‌های پوست آسیب می‌رساند. این آسیب می‌تواند مربوط به سال‌ها قبل از بروز سرطان باشد.

سابقۀ آفتاب‌سوختگی

سابقۀ آفتاب‌سوختگی، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌‌دهد. اگر در دوران کودکی چندین‌بار دچار آفتاب‌سوختگی شده باشید، این خطر بیشتر هم می‌­شود. افرادی که در محیط روباز کار می‌کنند (مانند کارگران مزرعه، باغداران و کارگران ساختمانی)، به میزان بیشتری خطر ابتلا به سرطان غیرملانوم دارند. توصیه می‌شود تا جایی که می‌توانید از آفتاب سوختگی پرهیز کنید.

علل سرطان پوست

پوست روشن

سرطان پوست در افراد دارای پوست روشن بیشتر شایع است؛ زیرا مقادیر کمتری از رنگدانۀ محافظتی ملانین در پوست خود دارند. افرادی که پوست تیره‌تری دارند، کمتر به سرطان پوست مبتلا می‌شوند اما باز هم احتمال ابتلای آنان به سرطان پوست وجود دارد. در افرادی که پوست تیره‌­تر دارند، احتمال بروز سرطان در قسمت‌­هایی که کمتر در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد (کف دست­­‌ها و پاها)، بیشتر است. پوست تیره یا نسبتا تیره دلیلی برای عدم استفاده از کرم ضد آفتاب نیست!

آلبینیسم (زالی)، یک بیماری ژنتیکی و ارثی است که در آن پوست قادر به تولید رنگدانۀ ملانین نیست. افراد آلبینو (افراد مبتلا به بیماری آلبینیسم) دارای پوست بسیار سفید و موهای بلوند کم‌رنگ هستند. این افراد، بیشتر از سایرین ​​در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند؛ زیرا پوست آن‌ها هیچ­گونه محافظ طبیعی در برابر تابش آفتاب ندارد.

سولاریوم

سولاریوم، دستگاهی مخصوص برای برنزه‌کردن رنگ پوست است و اشعۀ ماوراء بنفش تولید می‌کند؛ این اشعه به پوست آسیب می‌رساند. طبق تحقیقات، استفاده از سولاریوم باعث سرطان ملانوم می‌شود. در حال حاضر و براساس برخی شواهد، ممکن است سولاریوم خطر ابتلا به سرطان غیرملانوم را نیز افزایش دهد. متخصصین پوست استفاده از سولاریوم را به هیچ وجه توصیه نمی‌کنند.

سابقۀ ابتلا به سرطان پوست

افرادی که قبلاً به سرطان پوست مبتلا بوده‌­اند در مقایسه با افرادی که سرطان نداشته‌اند، بیشتر در معرض ابتلا به نوع دیگری از سرطان پوست هستند. پژوهشگران تصور می‌کنند که این امر به احتمال زیاد ناشی از قرار‌گرفتن در معرض نور خورشید است. زمانی که زیر نور آفتاب قرار دارید، پوست خود را بپوشانید. هم­چنین به صورت مداوم پوست خود را بررسی کنید تا در زودترین زمان ممکن، متوجه هرگونه علامت نوع دیگری از سرطان پوست شوید. اگرچه سابقۀ ابتلا به سرطان پوست در گذشته، خطر ابتلا به نوع دیگری از سرطان پوست را در شما افزایش می­‌دهد اما این بدان معنا نیست که قطعاً مبتلا خواهید شد.

علل سرطان پوست

سابقۀ خانوادگی سرطان پوست

بیشتر سرطان‌های غیر‌ملانوم از نسلی به نسل بعد منتقل نمی­‌شوند، اما طبق تحقیقات در برخی­ خانواده­‌ها بیشتر از حد معمول دیده می­‌شوند. البته نوع و رنگ پوست بین نسل­ها منتقل می­‌شود؛ بنابراین اعضای خانواده‌های دارای پوست روشن، بیشتر در معرض خطر خواهند بود. ممکن است برخی ژن‌های دیگر نیز وجود داشته باشند که خطر ابتلا به سرطان غیرملانوم را در برخی خانواده‌ها تا حدودی افزایش دهند.

اگر یکی از والدین شما به سرطان سلول سنگفرشی پوست (SCC) مبتلا بوده باشد، احتمال ابتلا به این نوع سرطان در شما افزایش می‌یابد. افرادی که سابقۀ خانوادگی ابتلا به ملانوم را دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سلول پایه‌­ای پوست (BCC) هستند.

بیماری‌­های پوستی

افرادی که به بیماری­‎‌های پوستی خاصی مبتلا هستند، بیشتر خطر ابتلا به سرطان پوست دارند؛ از جملۀ این بیماری­‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کراتوز خورشیدی یا کراتوز آکتینیک (Solar keratosis)

کراتوز خورشیدی یا آکتینیک، ضایعه‌­ای پوستی است که به خاطر سال‌ها قرارگیری در معرض نور خورشید ایجاد می­‌شود. در این بیماری، لک‌هایی کوچک، خشن، پوسته­‌پوسته و قرمز روی پوست ایجاد می‌شوند؛ این لک‌­ها اغلب روی صورت، دست‌ها یا پوست سر (افراد طاس) مشاهده می­‌شوند. افرادی که در خارج از خانه کار می‌‌کنند، دارای پوست روشن هستند، موهای قرمز یا بلوند داشته و پوست آن‌­ها به راحتی می‌­سوزد، بیشتر در معرض ابتلا به کراتوز خورشیدی هستند.

کراتوز خورشیدی نشان می‌­دهد که پوست شما قبلاً آسیب دیده است و شما باید زمانی که زیر نور خورشید قرار می‌گیرید، از پوست­‌تان بیشتر مراقبت کنید. این بیماری با گذشت زمان می‌تواند به سرطان سلول سنگفرشی پوست تبدیل شود اما این مورد در همۀ افراد اتفاق نمی‌افتد.

کراتوز خورشیدی را می‌توان با جراحی سرمایشی (cryosurgery)، کرم‌های شیمی‌درمانی، فتودینامیک‌تراپی و رتینوئیدها درمان کرد.

گزرودرما پیگمنتوزوم (Xeroderma pigmentosum)

این بیماری پوستی، نوعی بیماری ژنتیکی بسیار نادر است. معمولاً از زمان تولد وجود دارد اما می‌تواند در سنین نوجوانی ظاهر شود. در صورت ابتلا به این بیماری، پوست نمی‌تواند آسیب‌های ناشی از نور خورشید را ترمیم کند. حتماً باید از قرار‌ گرفتن در معرض آفتاب و سایر منابع اشعۀ ماوراء بنفش دوری کنید. افراد مبتلا به این بیماری اغلب در قسمت‌­هایی از پوست که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می‌­گیرد، دچار سرطان پوست می‌­شوند.

درمان پسوریازیس

پسوریازیس، به خودی خود، عاملی خطرساز نیست اما برخی از روش‌­های درمانی پسوریازیس، مانند درمان با اشعۀ ماوراء بنفش پِسورالن یا پووا درمانی (PUVA therapy‎)، خطرساز هستند؛ زیرا همان‌­طور که از نام این روش درمانی مشخص است، از اشعۀ ماوراء بنفش استفاده می­‌شود. تابش اشعۀ ماوراء بنفش با دقت کنترل می‌شود و برای درمان پسوریازیس مفید است. پزشک، با دقت بین مزایا و معایب روش‌­های درمانی، تعادل برقرار می­‌کند.

درمان اگزما

یکی از رایج‌ترین انواع اگزما، درماتیت آتوپیک (Atopic dermatitis) است. ممکن است این بیماری با تابش اشعۀ ماوراء بنفش و دارویی به نام متوکسالن (نوعی پسورالن) درمان شود؛ این روش، خطر ابتلا به سرطان غیرملانوم را افزایش می‌دهد. درماتیت آتوپیک به خودی خود ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد اما لازم است در مورد آن، تحقیقات بیشتری انجام شود.

سایر علل سرطان پوست

از دیگر علل سرطان پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سندرم گورلین (Gorlin syndrome)

این سندرم که با نام سندرم شِبهِ خال سلول پایه‌­ای (Nevoid basal cell carcinoma) شناخته می­‌شود، نوعی بیماری ژنتیکی بسیار نادر است. این بیماری باعث ایجاد بسیاری از سرطان­‌های سلول پایه‌­ای پوست می‌شود.

سندرم گورلین به دلیل جهش ژنی تصادفی، می‌تواند در خانواده‌ای که هیچ­‌گونۀ سابقه قبلی این بیماری را ندارند، مشاهده شود اما این حالت، غیر‌معمول است.

خال­‌ها و لکه‌­های مادرزادی

بیشتر نشانه‌­های مادرزادی از جمله خال­‌های لکه­‌شرابی و لکه‌­های برآمده و قرمزرنگ شبیه به توت­‌فرنگی، هیچ خطری از نظر تبدیل‌شدن به سرطان ندارند. اما برخی‌از انواع لکه‌های مادرزادی موجود در لایۀ بیرونی پوست، می‌توانند خطر بروز BCC را افزایش دهند.

سابقۀ قرارگرفتن در معرض تابش اشعه

ناحیه­‌ای از پوست که تحت پرتودرمانی قرار گرفته است، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان غیرملانوم قرار دارد. آن ناحیه را باید بپوشانید و از کرم ضد‌آفتابی که فاکتور حفاظتی بالایی دارد، استفاده کنید.

علل سرطان پوست : عوامل خطرسرطان پوست

در صورتی که شغل شما به گونه‌­ای است که همواره در معرض تابش اشعه قرار دارید، کمی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست غیر‌ملانوم هستید.

سیستم ایمنی ضعیف

در صورتی که یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند، سیستم ایمنی ضعیف ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را در آینده افزایش دهد:

 • پیوند عضو یا مغز استخوان داشته‌اید و برای جلوگیری از رد پیوند، دارو مصرف می‌کنید.
 • ابتلا به بیماری ایدز.
 • ابتلا به یک بیماری التهابی مانند بیماری التهابی روده (IBD).

براساس دستورالعمل­‌های ملی، به بیماران پیوندی توصیه می‌­شود که که هر سال توسط متخصص پوست معاینه شوند تا علائم احتمالی سرطان پوست در آن­ها بررسی شود.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

ویروس پاپیلومای انسانی، ویروسی شایع است که چندین سویۀ مختلف دارد. این ویروس، نقش مهمی در ایجاد سرطان پوست دارد. افرادی که برخی از بیماری­‌های مرتبط با HPV را دارند، ممکن است بیشتر به سرطان پوست مبتلا شوند. این بیماری­‌ها عبارتند از:

 • سرطان دهانۀ رحم
 • زگیل تناسلی (ناشی از ویروس HPV نوع ۶ و ۱۱)
 • اپیدرمودیس‌پلازی وروسیفورم (Epidermodysplasia verruciformis)

بیماری بوون (Bowen’s disease)، شکل اولیۀ سرطان پوست است. به ندرت در ناحیۀ تناسلی ایجاد می­‌شود. تحقیقات نشان داده‌­اند که عفونت ناشی از HPV می‌تواند خطر ابتلا به بیماری بوون را افزایش دهد.

مواد شیمیایی

کار با مواد شیمیایی خاص می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. این مواد شامل موارد زیر هستند:

 • قطران زغال سنگ
 • دوده
 • کرئوزوت
 • فرآورده‌های نفتی، مانند روغن معدنی یا روغن موتور
 • نفت شیل
 • آرسنیک

سایر علل احتمالی

علل احتمالی مختلفی برای سرطان پوست توسط افراد و رسانه‌­ها اعلام می‌شود اما مشخص نیست کدام یک از آن­‌ها بر اساس شواهد و مدارک هستند. ممکن است مواردی را شنیده باشید که ما در اینجا ذکر نکرده‌ایم. این امر بدان دلیل است که یا شواهدی در مورد آن‌ها وجود ندارد و یا این که دقیق نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *