تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می‌شود؟

فهرست مطالب
تست پاپ اسمیر

تست اسمیر که به آن تست پاپ نیز می‌گویند، روشی است که برای آزمایش سرطان دهانه رحم در زنان استفاده می‌شود. تست پاپ اسمیر شامل جمع آوری سلول‌ها از دهانه رحم در قسمت بالایی واژن است. تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر به شما شانس بیشتری برای درمان می‌دهد. آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند نشان دهد که آیا تغییراتی در سلول‌های دهانه رحم وجود دارد که در آینده منجر به ایجاد سرطان شوند یا خیر. تشخیص زود هنگام این سلول‌های غیرطبیعی با آزمایش پاپ اسمیر، اولین قدمی است که می‌توان برای جلوگیری از پیشرفت احتمالی سرطان دهانه رحم برداشت.

تست پاپ اسمیر

چرا آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود؟

آزمایش پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود. این آزمایش معمولاً همراه با معاینه لگن انجام می‌شود. در زنان بالای 30 سال، تست پاپ می‌تواند با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یک عفونت مقاربتی رایج که می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود، ترکیب شود. در برخی موارد ممکن است به جای تست پاپ اسمیر از تست HPV استفاده شود. شما و پزشکتان می‌توانید تصمیم بگیرید که چه زمانی باید آزمایش اسمیر را شروع کنید و هر چند وقت یکبار آزمایش را انجام دهید.

تست پاپ اسمیر هر چند وقت یک بار باید تکرار شود؟

پزشکان به طور کلی توصیه می‌کنند که هر سه سال یک بار، آزمایش پاپ را برای زنان 21 تا 65 ساله تکرار کنند. اگر این روش با آزمایش HPV ترکیب شود، زنان 30 ساله و بالاتر از 30 سال، ممکن است هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ انجام دهند. اگر عوامل خطر خاصی دارید، پزشک ممکن است صرف نظر از سن شما، انجام مکرر پاپ اسمیر را توصیه کند. این عوامل خطر عبارت‌اند از:

  • تشخیص سرطان دهانه رحم
  • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) قبل از تولد
  • عفونت HIV
  • تضعیف سیستم ایمنی به دلیل پیوند عضو، شیمی درمانی یا استفاده مزمن کورتیکواستروئید
  • سابقه سیگار کشیدن

خطرات احتمالی آزمایش پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر، روشی مطمئن برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. اما آزمایش پاپ اسمیر غیر قابل اشتباه نیست. این امکان وجود دارد که نتایج منفی کاذب دریافت کنید؛ یعنی آزمایش حتی اگر سلول‌های غیر طبیعی داشته باشید.، هیچ ناهنجاری را نشان نمی‌دهد. نتیجه منفی کاذب به این معنی نیست که اشتباهی رخ داده است. عواملی که می‌توانند باعث یک نتیجه منفی کاذب شوند، عبارت‌اند از:

  • جمع آوری سلول ناکافی
  • تعداد کم سلول غیر طبیعی
  • خون یا سلول‌های التهابی که سلول‌های غیر طبیعی را پنهان می‌کنند.

در حالی که ممکن است سلول‌های غیرطبیعی شناسایی نشده باشند، سرطان دهانه رحم چندین سال طول می‌کشد تا ایجاد شود و اگر یک آزمایش، سلول‌های غیرطبیعی را تشخیص ندهد، به احتمال زیاد آزمایش بعدی ناهنجاری را تشخیص خواهد داد.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام مي‌شود

آماده سازی قبل از آزمایش پاپ اسمیر

برای اطمینان از موثرترین تست پاپ اسمیر، به مدت دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر از داشتن رابطه جنسی یا استفاده از داروهای واژینال، فوم‌ها، کرم‌ها یا ژل‌ها خودداری کنید؛ زیرا می‌توانند سلول‌های غیرطبیعی را پنهان کنند. سعی کنید در طول دوره قاعدگی خود تست پاپ اسمیر انجام ندهید.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می‌شود؟

تست پاپ اسمیر در مطب دکتر انجام می‌شود و تنها چند دقیقه طول می‌کشد. ممکن است از شما خواسته شود که لباس خود را به طور کامل یا فقط از کمر به پایین درآورید. روی تخت معاینه به پشت دراز می‌کشید و زانوهایتان را خم می‌کنید. پاشنه‌های شما روی تکیه گاه‌هایی به نام رکاب قرار می‌گیرد. پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن می‌کند. اسپکولوم دیواره‌های واژن شما را جدا نگه می‌دارد تا پزشک به راحتی دهانه رحم شما را ببیند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث احساس فشار در ناحیه لگن شما شود. سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم و یک دستگاه به نام اسپاتول از سلول‌های دهانه رحم شما نمونه برداری می‌کند.

بسته به نوع تست پاپ انجام شده، پزشک نمونه‌ای از سلول‌های جمع آوری شده از دهانه رحم را به ظرفی حاوی مایع مخصوص (پاپ تست مبتنی بر مایع) یا یک لام شیشه‌ای (پاپ اسمیر سنتی) برای محافظت از نمونه منتقل می‌کند. نمونه‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند. آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند پزشک شما را از وجود سلول‌های مشکوک که نیاز به آزمایش بیشتر دارند، آگاه کند.

تست پاپ اسمیر

نتایج اسمیر طبیعی

اگر فقط سلول‌های طبیعی دهانه رحم در طی آزمایش پاپ اسمیر شما کشف شد، گفته می‌شود که نتیجه منفی خواهید داشت. شما تا زمان پاپ اسمیر بعدی و معاینه لگنی به هیچ درمان یا آزمایش بیشتری نیاز نخواهید داشت.

نتایج اسمیر غیر طبیعی

اگر سلول‌های غیرطبیعی یا غیرعادی در طی آزمایش پاپ اسمیر شما کشف شد، گفته می‌شود که نتیجه مثبتی خواهید داشت. نتیجه مثبت به معنای ابتلا به سرطان دهانه رحم نیست. معنای نتیجه مثبت به نوع سلول‌های کشف شده در آزمایش شما بستگی دارد. در این شرایط برخی از اصطلاحاتی وجود دارد که ممکن است پزشک شما هنگام تفسیر نتیجه آزمایش مثبت و آزمایش‌های بیشتر پس از نتیجه مثبت استفاده کند. در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

ضایعه داخل اپیتلیال سنگفرشی

این اصطلاح برای نشان دادن اینکه سلول‌های جمع آوری شده از پاپ اسمیر ممکن است در حالت پیش سرطانی باشند، استفاده می‌شود.

سلول‌های غده آتیپیک

سلول‌ها، غدد مخاطی تولید می‌کنند و در دهانه رحم و داخل آن رشد می‌کنند. سلول‌های غده آتیپیک ممکن است تا حدودی غیر طبیعی به نظر برسند، اما مشخص نیست که آیا سرطانی هستند یا خیر.

سلول‌های سرطانی سلول سنگفرشی یا آدنوکارسینوما

این نتیجه به این معنی است که سلول‌های جمع‌آوری‌شده برای پاپ اسمیر آنقدر غیر طبیعی به نظر می‌رسند که آسیب‌شناس تقریباً از وجود سرطان مطمئن است. اگر تست پاپ اسمیر شما غیرطبیعی باشد، پزشک ممکن است روشی به نام کولپوسکوپی را با استفاده از ابزار مخصوص (کولپوسکوپ) برای بررسی بافت‌های دهانه رحم، واژن و فرج انجام دهد. پزشک شما همچنین ممکن است از هر ناحیه‌ای که غیرطبیعی به نظر می‌رسد، نمونه بافت (بیوپسی) بگیرد. سپس نمونه بافت برای آنالیز و تشخیص قطعی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *