آیا شیمی درمانی درد دارد؟

فهرست مطالب
آیا شیمی درمانی درد دارد؟

یکی از سوالات رایجی که توسط بیماران تحت شیمی درمانی پرسیده می‎‌شود این است که آیا شیمی درمانی درد دارد؟ برای پاسخ به این سوال در این بخش از ایران سرطان همراه ما باشید.

آیا شیمی درمانی با درد همراه است ؟

دارو‌های مختلفی برای شیمی درمانی استفاده می‌شود. این دارو‌ها به روش‌های مختلفی به بیماران داده می‌شود. یکی از راه‌های مصرف دارو، تزریق داخل وریدی است. هنگامی که بیماران دارو‌ها را به صورت داخل وریدی مصرف می‌کنند، ممکن است مقدار مشخصی درد را احساس کنند. بنابراین می‌توان گفت که شیمی درمانی هر از گاهی با درد همراه است. علاوه بر این، گفته می‌شود که شیمی درمانی به دلیل عوارض جانبی دارو‌های مصرف شده دردناک است.

همانطور که مشخص است در دوره بیماری ، دارو‌های شیمی درمانی مختلفی استفاده می‌شود. هر کدام از این دارو‌ها نه تنها در نواحی مختلف فواید دارند، بلکه در قسمت‌های مختلف بدن نیز عوارض جانبی را نشان می‌دهند. عوارض ناشی از آن گاهی اوقات باعث ایجاد احساس درد در بدن فرد می‌شود. از طرفی با مداخله پزشکان سعی بر این است که عوارض ناشی از دارو‌های مصرفی کاهش یافته و به حداقل برسد. انجام مداخلات لازم به کاهش درد بیمار کمک می‌کند. با این حال در برخی موارد، ممکن است از بین بردن احساس درد دارویی که به دلیل مداخله اجباری نیاز به استفاده دارد، امکان‌پذیر نباشد.

 برخی از اشکال شیمی درمانی می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند که باعث درد می‌شود، درد هایی که ممکن است احساس شوند شامل موارد زیر هستند : 

 • سوزش
 • بی حسی
 • سوزن سوزن شدن
 • بخیه در دست و پا
 • درد‌های دهان
 • سردرد
 • درد‌های عضلانی
 • درد معده

درد می‌تواند توسط خود تومور یا شیمی درمانی ایجاد شود، اما صرف نظر از علت، پزشک می‌تواند دارو‌ها و استراتژی‌های مؤثری را برای کاهش یا تسکین علائم پیشنهاد کند. توصیه می‌شود هر گونه درد را فوراً به پزشک گزارش دهید.

آیا شیمی درمانی درد دارد؟

تشخیص علت درد ناشی از شیمی درمانی

در مورد درد خود با پزشک خود صحبت کنید و دقیق باشید، از جمله اطلاعاتی مانند:

 • محلی‌سازی (آیا درد فقط در یک قسمت از بدن است یا آن را در همه جا احساس می‌کنید؟ )
 • نوع‌شناسی (آیا ناگهانی، کسل‌کننده یا ضربان دار است؟ می‌آید و می‌رود یا پیوسته است؟ )
 • شدت (با استفاده از مقیاس ۰ تا ۱۰ توضیح دهید.)
 • مدت زمان (آیا چند دقیقه، یک ساعت یا بیشتر طول می‌کشد؟)
 • عواملی که درد را بهبود می‌بخشد یا بدتر می‌کند.(مثلاً آیا کیسه یخ مفید است؟ یا با حرکت خاصی درد بدتر می‌شود؟)
 • دارو‌های مسکنی که ممکن است مصرف کنید. (آیا مؤثر هستند؟ چه مدت اثر می‌کند؟ چند عدد مصرف می‌کنید؟ هر چند وقت یکبار؟ )

کاهش درد شیمی درمانی

بگذارید خانواده و دوستان بدانند که شما درد دارید. آن‌ها باید این مسئله را بدانند تا بتوانند به شما کمک کنند. اگر خیلی خسته هستید یا درد زیادی دارید می‌توانند برای شما با پزشک تماس بگیرند. درک درد شما همچنین به آن‌ها کمک می‌کند بفهمند که چرا ممکن است متفاوت از حد معمول رفتار کنید.

آنچه برای کنترل درد تجویز شده است را دنبال کنید. مسکن‌ها را در فواصل منظم مصرف کنید (به بررسی ساعت عادت کنید.)؛ حتی زمانی که احساس درد نمی‌کنید. انجام این کار زمانی که بیشتر روز درد دارید بسیار مهم است.

دوز‌های مسکن را نادیده نگیرید. اگر قبل از مصرف دارو‌های مناسب صبر کنید تا درد ایجاد شود، کنترل و مدیریت درد دشوارتر است.

تمرینات تنفسی، یوگا یا سایر تکنیک‌های تمدد اعصاب را امتحان کنید. آن‌ها به کاهش تنش عضلانی، اضطراب و درد کمک خواهند کرد.

با یک متخصص درد یا طب تسکینی قرار ملاقات بگذارید. این می‌تواند یک انکولوژیست، یک متخصص بیهوشی، یک متخصص مغز و اعصاب، یک جراح مغز و اعصاب باشد که در مورد احتمالات مختلف کنترل درد با شما صحبت خواهد کرد.

در صورت تغییر درد به پزشک یا متخصص خود اطلاع دهید. درد می‌تواند در طول درمان تغییر کند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است لازم باشد دارو‌های خود را برای مبارزه بهتر با درد تغییر دهید.

مدت و دفعات شیمی درمانی چقدر است؟

در شیمی درمانی، دوز، روش مصرف و زمان مصرف دارو‌ها بر اساس نوع بیماری متفاوت است. علاوه بر این، مدت و دفعات درمان ممکن است با توجه به سن بیمار، وضعیت سلامت عمومی، میزان شیوع بیماری و مشکلات سلامتی غیر از بیماری متفاوت باشد. به همین دلیل، حتی در بیمارانی که تشخیص مشابه دارند، می‌توان از طرح‌های درمانی متفاوتی استفاده کرد. در پروتکل‌های شیمی درمانی، یک دوره درمانی معمولاً با یک دوره استراحت دنبال می‌شود. با در نظر گرفتن این عوامل، درمان‌ها را می‌توان هر روز، یک بار در هفته، هر ۱۴ روز، هر ۲۱ یا ۲۸ روز انجام داد.

داروهای شیمی درمانی

آیا دارو‌های دیگری در طول شیمی درمانی استفاده می‌شود؟

داروهای درمانی وجود دارد که برای کاهش عوارض جانبی دارو‌ها در طول شیمی درمانی توصیه می‌شود. جدای از این‌ها، اکثر دارو‌هایی که به دلایلی مانند فشار خون، بیماری قلبی، دیابت یا بیماری‌های عفونی استفاده می‌شوند، تأثیر منفی بر شیمی درمانی ندارند و بیمار می‌تواند این موارد را ادامه دهد. با این حال، برخی از دارو‌ها ممکن است با دارو‌های شیمی درمانی تداخل داشته باشند، ممکن است اثرات مثبت دارو‌ها کاهش یا عوارض جانبی آن‌ها افزایش یابد. به همین دلیل، تمام دارو‌های مورد استفاده باید به متخصص سرطان که شیمی درمانی را برنامه‌ریزی می‌کند، گزارش شود.

چگونه درد پس از شیمی درمانی را در بیماران سرطانی تسکین دهیم؟

گاهی پس از شیمی درمانی، بیماران دچار درد در عضلات و مفاصل می‌شوند. شیمی درمانی ممکن است عوارض جانبی بر روی سیستم اسکلتی عضلانی داشته باشد. پس از درمان عوارض جانبی مانند ضعف عضلانی، بی‌حسی در بازو‌ها و پا‌ها نیز قابل مشاهده است. در این صورت می‌توانید از مسکن‌های توصیه شده توسط پزشک استفاده کنید و دوش آب گرم بگیرید. اگر تعادل شما به دلیل درد هنگام راه رفتن به هم خورد، می‌توانید به طور موقت از عصا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *