عوارض هورمون درمانی

فهرست مطالب
عوارض جانبی هورمون درمانی

هورمون درمانی نوعی درمان سرطان است که هورمون‌های خاصی را حذف، مسدود یا اضافه می‌کند تا رشد سلول‌های سرطانی را متوقف یا کند کند. مانند سایر درمان‌های سرطان، هورمون درمانی می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. عوارض هورمون درمانی ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد. عوارض جانبی این درمان می‌تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد، از جمله:

  • نوع سرطان
  • مرحله سرطان
  • نوع هورمون درمانی
  • چه مقدار دارو دریافت می‌کنید.

پزشک می‌تواند به بیمار در مدیریت عوارض جانبی کمک کند که به آن مراقبت تسکینی یا مراقبت حمایتی گفته می‌شود. این مراقبت‌ها به افراد مبتلا به هر نوع یا مرحله‌ای از سرطان کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشند. قبل از شروع هورمون درمانی، با پزشک خود در مورد عوارض جانبی احتمالی برنامه درمانی خاص خود صحبت کنید.

بیماری‌های گوارشی بعد از هورمون درمانی

چرا هورمون درمانی عوارض جانبی ایجاد می‌کند؟

هورمون‌ها مواد شیمیایی ساخته شده توسط بدن هستند که در جریان خون شما حرکت می‌کنند. آن‌ها فعالیت سلول‌ها یا اندام‌های خاصی را کنترل می‌کنند. تغییر در میزان هورمون در بدن شما می‌تواند در فعالیت خاصی در بدن اختلال ایجاد کند و عوارض جانبی ایجاد کند. برخی از هورمون‌ها بر چندین عملکرد بدن تأثیر می‌گذارند، بنابراین هورمون درمانی می‌تواند عوارض جانبی مختلفی ایجاد کند.

مدیریت عوارض هورمون درمانی

قبل از شروع هورمون درمانی، با پزشک خود در مورد عوارض جانبی و نحوه مدیریت آن‌ها صحبت کنید. در مورد هر چیزی که برای شما نامشخص است سؤال بپرسید. اگر شروع به تجربه آن عوارض جانبی کنید، این به شما کمک می‌کند که آمادگی بیشتری داشته باشید.

در اسرع وقت پزشک خود را از مشکلات پزشکی جدید یا بدتر خود مطلع کنید. انجام این کار مهم است حتی اگر فکر نمی‌کنید علائم شما جدی یا مرتبط با هورمون درمانی شما باشد. ردیابی عوارض جانبی می‌تواند تسکین مورد نیاز را آسان‌تر کند. می‌توانید زمان بروز عوارض جانبی و شدت آن‌ها را به‌طور ایمن ثبت کنید و می‌توانید به راحتی این جزئیات را با تیم مراقبت‌های بهداشتی خود در میان بگذارید تا تجربیات خود را شرح دهند.

برخی از افراد ممکن است نیاز به هورمون درمانی برای مدت طولانی داشته باشند. کار با پزشک خود برای مدیریت عوارض جانبی می‌تواند به حفظ کیفیت زندگی در حین این نوع درمان طولانی سرطان کمک کند.

عوارض هورمون درمانی

عوارض هورمون درمانی

بسیاری از عوارض جانبی به نوع درمان یا دارویی که دریافت می‌کنید بستگی دارد. به عنوان مثال، درمان‌هایی که بدن را از ساخت یا استفاده از هورمون استروژن بازمی‌دارند، ممکن است علائمی را ایجاد کنند که معمولاً با یائسگی دیده می‌شوند. اما، عوارض هورمون درمانی می‌تواند از فردی به فرد دیگر، حتی با یک نسخه مشابه، متفاوت باشد.

در اینجا یک لیست کلی از عوارض جانبی احتمالی هورمون درمانی وجود دارد. مهم است که توجه داشته باشید که باید با تیم پزشکی خود در مورد آنچه که براساس نسخه رایج است صحبت کنید.

نگرانی‌های مربوط به سلامت جنسی هورمون درمانی می‌تواند باعث کاهش میل جنسی و مشکلات رسیدن به ارگاسم شود. همچنین می‌تواند باعث اختلال نعوظ شود که عبارت است از ناتوانی در ایجاد یا حفظ نعوظ آلت تناسلی. در مورد مدیریت سلامت جنسی در طول درمان بیشتر بیاموزید.

تغییرات واژن و قاعدگی

عوارض جانبی هورمون درمانی می‌تواند شامل خشکی واژن، ترشح، خارش یا سوزش باشد. همچنین می‌تواند باعث تغییراتی در چرخه قاعدگی شود و باعث خونریزی واژینال شود که مربوط به پریود نیست.

گرگرفتگی و تعریق شبانه

گرگرفتگی برای افرادی که هورمون درمانی می‌کنند بسیار رایج است. به عنوان مثال، تا ۷۵ درصد از بیمارانی که هورمون درمانی برای سرطان پروستات دریافت می‌کنند، گرگرفتگی دارند. تعریق شبانه نیز رایج است.

وزن تغییر می‌کند.

کاهش سطح هورمون می‌تواند باعث افزایش چربی، کاهش ماهیچه‌ها و سخت‌تر شدن سوزاندن کالری شود. این می‌تواند منجر به رشد بافت سینه مردانه شود؛ که به این حالت ژنیکوماستی می‌گویند. همچنین مقادیر بیشتر برخی از هورمون‌ها مانند هورمون تیروئید می‌تواند باعث کاهش وزن شود.

خطر سلامت استخوان انواع خاصی از هورمون درمانی می‌توانند باعث پوکی استخوان شوند. این باعث می‌شود استخوان‌ها شکننده‌تر و در برخی موارد احتمال شکستگی استخوان بیشتر شود. درباره مدیریت پوکی استخوان بیشتر بدانید.

تغییرات خلق و خوی

این‌ها می‌تواند شامل افسردگی یا نوسانات خلقی باشد. هورمون درمانی ممکن است باعث خستگی شود. اصطلاح پزشکی برای این “خستگی مرتبط با سرطان” است. این یک احساس خستگی جسمی، عاطفی و ذهنی است، حتی اگر به اندازه کافی استراحت و خواب داشته باشید.

برخی از افراد ممکن است در طول هورمون درمانی در فکر کردن یا به خاطر سپردن چیز‌ها مشکل داشته باشند. پزشکان این موارد را «مشکلات شناختی» مینامند.

علائم گوارشی

دستگاه گوارش (GI) شما نقش اصلی را در هضم غذا و مایعات و در پردازش مواد زائد ایفا می‌کند. هورمون درمانی می‌تواند باعث علائم گوارشی مانند یبوست شود که به این معنی است که دفع مدفوع کمتر یا سخت است. علائم دیگر عبارتند از تهوع و استفراغ و اسهال.

ناباروری

هورمون درمانی جراحی می‌تواند باروری را برای همیشه تحت تأثیر قرار دهد. باروری توانایی بیولوژیکی برای داشتن فرزند است. اگر نگرانی در مورد باروری دارید، قبل از شروع درمان با پزشک خود صحبت کنید. درباره نگرانی‌های باروری و حفظ آن در طول سرطان بیشتر بدانید.

خطر بیشتر برای سایر مشکلات سلامتی

برخی از هورمون‌درمانی‌ها خطر سایر نگرانی‌های سلامتی را افزایش می‌دهند. آن‌ها می‌توانند شامل لخته شدن خون، سکته مغزی، آب مروارید، حملات قلبی باشند. آن‌ها همچنین می‌توانند خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهند.

توجه به این نکته مهم است که ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز وجود داشته باشد که در اینجا ذکر نشده است. با پزشک خود در مورد اینکه چه عوارض جانبی می‌توانید انتظار داشته باشید، چگونه می‌توان آن‌ها را مدیریت کرد، با چه کسی باید تماس بگیرید و اگر عوارض جانبی غیرمنتظره‌ای داشتید، صحبت کنید. برای مثال، صحبت با یک متخصص تغذیه در مورد عوارض جانبی مربوط به دستگاه گوارش ممکن است مفید باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *