تارگت تراپی سرطان ریه

فهرست مطالب
تارگت تراپی سرطان ریه

تارگت تراپی سرطان ریه یکی از چندین رویکرد علمی جدید برای درمان سرطان‌ها از جمله سرطان ریه است. قبل از درمان هدفمند یا تارگت تراپی برای درمان سرطان ریه، تنها شیمی درمانی امکان پذیر بود. شیمی درمانی با از بین بردن سلول‌های در حال تکثیر سریع مانند سلول‌های سرطانی، عمل می‌کند. با این حال، داروهای شیمی‌درمانی می‌توانند سلول‌های دیگری که به سرعت تقسیم می‌شوند، مانند سلول‌های مو را از بین ببرند. تارگت تراپی برای از بین بردن  سلول‌های سرطانی با روشی متفاوت کار می‌کنند. این درمان‌ها پروتئین‌هایی را به‌طور خاص در داخل سلول‌های سرطانی هدف قرار می‌دهند که به سلول‌های سرطانی می‌گویند تکثیر شوند.

درمان‌های هدفمند فقط سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند، به همین دلیل است که پزشکان در مقایسه با شیمی‌درمانی آنها را «هدف‌مند» می‌نامند. برای هر نوع سلول سرطانی دارویی وجود ندارد. برای اینکه ببیند آیا شما کاندید مناسبی برای این درمان هستید یا نه، پزشک معمولاً سلول‌های سرطانی شما را برای «بیومارکرها» آزمایش می‌کند، که نشانه‌هایی هستند که داروها می‌توانند روی سرطان شما تأثیر بگذارند.

تارگت تراپی سرطان ریه

سرطان ریه

سرطان ریه یک تومور بدخیم در ریه است. در اصطلاح پزشکی، سرطان را کارسینوم ریه یا کارسینوم برونش نیز می‌نامند. مانند هر نوع سرطان، سرطان ریه نیز از سلولی ناشی می‌شود که در آن ماده ژنتیکی (DNA) تغییر می‌کند. سلول جهش می‌یابد. سپس بدون علامت می‌تواند تقسیم شود. علاوه بر سیگار کشیدن، تنفس در گرد و غبار، مواد شیمیایی و آلاینده‌ها نیز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

صحبت با پزشک در مورد تارگت تراپی سرطان ریه

پزشک شما باید گزینه‌های درمانی شما را بر اساس نوع سرطانی که دارید در نظر گرفته و توضیح دهد. هنگامی که پزشک برای اولین بار سرطان شما را تشخیص داد، می‌توانید بپرسید که آیا نوع سرطان شما به طور بالقوه می‌تواند به درمان هدفمند پاسخ دهد یا خیر. به یاد داشته باشید که درمان هدفمند نمی‌تواند هر نوع سلول سرطان ریه را درمان کند و دارای عوارض جانبی است. فقط پزشک و تیم انکولوژی شما می‌توانند تشخیص دهند که آیا درمان هدفمند می‌تواند بخشی مفید از برنامه درمانی شما باشد یا خیر.

تارگت تراپی سرطان ریه
cancer-treatment-targeted-therapy-new-hope

انواع تارگت تراپی سرطان ریه

پزشکان عمدتاً از درمان‌های هدفمند برای درمان سرطان‌های سلول غیر کوچک ریه (NSCLCs) استفاده می‌کنند. تخمین زده می‌شود که 80 تا 85 درصد سرطان‌های ریه NSCLC هستند، در حالی که بقیه سرطان ریه سلول‌های کوچک هستند. سه نوع اصلی NSCLC وجود دارد:

 • کارسینوم‌های سلول بزرگ
 • آدنوکارسینوم ریه
 • کارسینوم سلول سنگفرشی

محققان مسیرهایی را در آدنوکارسینوم ریه شناسایی کرده‌اند که درمان‌های هدفمند می‌توانند آن را درمان کنند. در نتیجه، برخی از پزشکان درمان‌های هدفمند را به عنوان اولین درمان نسبت به داروهای شیمی‌درمانی تجویز می‌کنند. نمونه‌هایی از تارگت تراپی سرطان ریه عبارتند از:

 • انترکتینیب
 • ارلوتینیب
 • اورولیموس
 • جفیتینیب

درمان‌های فوق، داروهای مولکولی کوچک هستند که به دلیل توانایی آنها برای ورود آسان به سلول‌های سرطانی نامگذاری شده‌اند. پزشکان همچنین ممکن است آنتی‌بادی‌های مونوکلونال را تجویز کنند که داروهایی هستند که برای تقویت سیستم ایمنی با سلول‌های سرطانی یا حتی کشتن سلول‌های سرطانی طراحی شده‌اند.

عوارض جانبی تارگت تراپی سرطان ریه

تارگت تراپی سرطان ریه نتیجه تلاش محققان برای یافتن داروهای موثرتر برای درمان سرطان ریه با عوارض جانبی کمتر است. با این حال، درمان‌های هدفمند مانند داروهای شیمی درمانی دارای عوارض جانبی هستند. شاید نگران ‌کننده‌ترین تأثیر درمان هدفمند برای سرطان ریه این است که سلول‌های سرطانی می‌توانند در برابر داروها مقاومت کنند. این داروها برای جلوگیری از تقسیم سلول‌های سرطانی کار نمی‌کنند. برخی از درمان‌های هدفمند قبلی منجر به مقاومت دارویی و پیشرفت بیماری در 10 تا 12 ماه می‌شوند. پزشکان از پروتکل‌های درمان دارویی برای جلوگیری از بروز این جهش‌ها استفاده می‌کنند. محققان همچنین داروهای جدیدی مانند osimertinib ایجاد کرده‌اند که می‌تواند تومورهای مقاوم به دارو را درمان کند.

سایر عوارض جانبی تارگت تراپی سرطان ریه عبارتند از:

 • تغییر رنگ مو
 • اسهال
 • خستگی
 • فشار خون بالا
 • آسیب یا اختلالات کبدی
 • زخم‌های دهان
 • مشکلات یا اختلالات پوستی، مانند خشکی پوست

هر دارویی ممکن است عوارض جانبی خاصی نیز داشته باشد. مهم است که در مورد این اثرات بالقوه با انکولوژیست خود صحبت کنید.

تارگت تراپی سرطان ریه

هزینه تارگت تراپی سرطان ریه

درمان‌های هدفمند می‌توانند بسیار گران باشند، زیرا داروهای جدیدتری هستند و برای درمان زیر مجموعه‌های کوچک‌تری از افراد استفاده می‌شوند. در حالی که سرطان ریه سرطان شایع‌تری است، همه افراد مبتلا به سرطان ریه به درمان‌های هدفمند پاسخ نمی‌دهند. هزینه داروها به نوع دارو و میزان دور مصرفی بستگی دارد به همین دلیل هزینه‌های تارگت تراپی سرطان فردی است و برای هر بیمار متفاوت است.

کلام آخر

تارگت تراپی سرطان ریه یکی از چندین رویکرد علمی جدید برای درمان سرطان‌ها از جمله سرطان ریه است. سرطان ریه یک تومور بدخیم در ریه است. در اصطلاح پزشکی، سرطان را کارسینوم ریه یا کارسینوم برونش نیز می‌نامند. تارگت تراپی سرطان ریه نتیجه تلاش محققان برای یافتن داروهای موثرتر برای درمان سرطان ریه با عوارض جانبی کمتر است. محققان مسیرهایی را در آدنوکارسینوم ریه شناسایی کرده‌اند که درمان‌های هدفمند می‌توانند آن را درمان کنند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *