علائم سرطان کلیه چیست؟

فهرست مطالب
علائم سرطان کلیه چیست

سرطان کلیه حدود 3 درصد از کل سرطان‌ها را تشکیل می‌دهد. سرطان کلیه از تکثیر کنترل نشده سلول‌های نابجا که ساختار کلیه‌ها، به ویژه لوله‌های کلیوی را تشکیل می‌دهند، منشا می‌گیرد. سرطان کلیه از رشد کنترل نشده سلول‌های کلیه منشأ می‌گیرد که به دلیل تغییر DNA به سرعت و به طور غیرقابل کنترلی تکثیر می‌شوند و توده تومور را ایجاد می‌کنند. اگر درمان تومور در مراحل اولیه را به تاخیر بی‌اندازید، می‌تواند به سایر اندام‌ها و بافت‌ها گسترش یابد و متاستاز یا تشکیلات نئوپلاستیک در مکان‌های مختلف و دور از محل منشاء ایجاد کند. ما در این مقاله به بررسی علائم سرطان کلیه می پردازیم. با ما تا آخر این مقاله همراه بمانید.

علائم سرطان کلیه چیست

چه چیزی باعث ایجاد سرطان کلیه می‌شود؟

دلایلی که منجر به ایجاد سرطان کلیه می‌شود در حال حاضر ناشناخته است، اما مهم‌ترین عوامل خطری که می‌توانیم تشخیص دهیم مربوط به موارد زیر است:

 • سبک زندگی
 • سیگار
 • چاقی
 • وجود شرایط مزمن، از جمله دیابت و فشار خون بالا

سن و جنسیت نیز عواملی هستند که می‌توانند در خطر ابتلا به سرطان کلیه نقش داشته باشند. این بیماری مردان بالای 60 سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که می‌تواند در ایجاد سرطان نقش داشته باشد، مانند آزبست و کادمیوم، نیز باید در نظر گرفته شود. از آنجایی که هیچ راهبرد پیشگیری اولیه موثری وجود ندارد، توصیه می‌شود تا حد امکان عوامل خطر را کاهش دهید، بنابراین سیگار را ترک کنید، در صورت اضافه وزن، وزنتان را کاهش دهید و با پیروی از یک سبک زندگی سالم و فعال، سبک زندگی سالم و فعال داشته باشید.

علائم سرطان کلیه چیست؟

سرطان کلیه در مراحل اولیه بدون علامت است. هنگامی که علائم ظاهر می‌شوند، اغلب سرطان بسیار پیشرفته کرده است. علائمی که ممکن است به سرطان کلیه اشاره داشته باشد، عبارتند از:

 • درد شکم و ناحیه پایینی پشت: درد در منطقه کمری یا ناحیه پایینی شکم می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه سرطان کلیه باشد. این درد ممکن است در یکی از کلیه‌ها نیز حس شود.
 • ورم در ناحیه پایینی پشت یا شکم: افزایش حجم یکی از کلیه‌ها ممکن است باعث ورم و تورم در ناحیه پایینی پشت یا شکم شود.
 • خون در ادرار: ممکن است ادرار دارای خون شود که ممکن است بصورت قطرات خون در ادرار یا تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز یا قهوه‌ای تیره نمایان شود.
 • فشار خون بالا: برخی افراد ممکن است فشار خون بالا داشته باشند.
 • آسیب به کلیه مجاور: سرطان کلیه ممکن است به کلیه مجاور یا نقاط دیگر از سیستم ادراری آسیب برساند، که می‌تواند به علائم دیگری مانند ادرار دفعی مکرر، ادرار آهسته و دشوار یا عفونت‌های ادراری منجر شود.
 • افزایش وزن بدون علت مشخص: برخی افراد ممکن است وزن خود را بدون علت مشخصی افزایش دهند.
 • ضعف عمومی و خستگی: افراد ممکن است احساس خستگی و ضعف عمومی کنند.

لازم به ذکر است که این علائم ممکن است بر اثر دلایل دیگر نیز رخ دهند. اگر شما یا کسی که می‌شناسید این نشانه‌ها را تجربه می‌کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب اعمال شود. سرطان کلیه در مراحل زودرس معمولاً بدون علائم واضح تشخیص داده نمی‌شود، بنابراین معاینات منظم و آزمایش‌های پزشکی مهم هستند.

علائم سرطان کلیه چیست

علائم سرطان کلیه در زنان چیست؟

اکثر سرطان‌های کلیه در زنان بدون علامت ظاهر می‌شوند و به طور اتفاقی در طی سونوگرافی شکم یا سی تی اسکن به دلایل دیگر تشخیص داده می‌شوند. گاهی اوقات علائمی مانند هماچوری (خونریزی از مجاری ادراری)، درد کمر یا بیماری‌های عمومی مانند خستگی، کاهش وزن، تب، درد در استخوان‌ها یا سایر قسمت‌های بدن که تحت تاثیر تومور قرار گرفته‌اند، ظاهر می‌شود.

آیا سرطان کلیه متاستاز می‌‌دهد؟

سلول‌های سرطانی می‌توانند در سراسر بدن پخش شوند و از تومور اصلی جدا شوند (متاستاز). آنها می‌توانند وارد سیستم لنفاوی شده و به غدد لنفاوی برسند یا وارد جریان خون شده و ریه‌ها، کبد، استخوان‌ها یا مغز را تحت تاثیر قرار دهند. سلول‌های سرطانی خود را به اندام‌های دیگر می‌چسبانند و با رشد، تومورهای جدیدی را تشکیل می‌دهند که می‌تواند به بافت آسیب برساند. متأسفانه، سرطان کلیه اغلب می‌تواند متاستاز ایجاد کند و اغلب در غدد لنفاوی، ریه (در 55٪ موارد)، کبد و استخوان‌ها (در حدود 33٪ موارد) یافت می‌شود. متاستاز سرطان کلیه می تواند به مناطق زیر باشد:

 • روده بزرگ
 • کبد
 • گره‌های لنفاوی
 • طحال
 • استخوان
 • پوست
 • ریه

در مورد سرطان طحال بیش‌تر بخوانید!

نشانه‌های پنهان سرطان کلیه چیست؟

سرطان موضعی کلیه علائم خاصی را نشان نمی‌دهد و تشخیص آن معمولا تصادفی است، یعنی به طور تصادفی در طی آزمایشاتی که به دلایل دیگر انجام می‌شود، تشخیص داده می‌شود. سرطان کلیه معمولاً بدون علامت است، مگر اینکه در مراحل پیشرفته باشد. علائمی وجود دارد که به عنوان سیستمیک یا پارانئوپلاستیک تعریف می‌شوند که کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند و توسط مواد تولید شده توسط تومور کلیه ایجاد می‌شوند.

این‌ علائم شامل کاهش وزن، خستگی شدید، تب خفیف، کم خونی، فشار خون بالا و هیپرکلسمی است. سرطان کلیه می‌تواند از طریق عروق لنفاوی منطقه‌ای یا عروق خونی متاستاز دهد. متاستازها عمدتاً در ریه (در 50-60 درصد موارد)، در کبد (در 30-40 درصد موارد) در استخوان‌ها (در حدود 30-40 درصد موارد) یافت می‌شوند.

علائم سرطان کلیه چیست

سرطان کلیه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در بسیاری از موارد، تشخیص سرطان کلیه به صورت تصادفی (حدود 60٪ موارد) در حین بررسی سایر بیماری‌ها و قبل از اینکه بیمار علائم آشکار را ایجاد کند، رخ می‌دهد. در هر صورت، در مواقعی که پزشک به تومور کلیه مشکوک می‌شود، روش تشخیصی شامل یک سری روش‌ها می‌شود که بر اساس نشانه‌های پزشک متخصص، به شناسایی تومور و مرحله‌بندی آن (یعنی ارزیابی گسترش تومور) کمک می‌کند. آزمایشات زیر ممکن است برای تشخیص سرطان کلیه لازم باشد:

 • سونوگرافی شکم: یک تکنیک تصویربرداری تشخیصی غیر تهاجمی اما بسیار دقیق و مفید برای تشخیص اتساع حفره‌های کلیوی و وجود توده‌های جامد است.
 • توموگرافی کامپیوتری (CT): تکنیکی است که از پرتوهای یونیزان استفاده می‌کند که امکان شناسایی ضایعات بسیار کوچک و تعیین روابط آن‌ها با ساختارهای مجاور را فراهم می‌کند.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): از امواج الکترومغناطیسی برای برجسته کردن دستگاه ادراری، کلیه‌ها و شناسایی هرگونه اتساع پاتولوژیک استفاده می‌کند.
 • بیوپسی سوزنی از راه پوست: در موارد انتخابی ممکن است مفید باشد. این یک روش کم تهاجمی است که از طریق بررسی بافت شناسی، نمونه بافتی که از ناحیه مورد نظر گرفته شده است، می‌تواند وجود یا عدم وجود تومور را شناسایی کند و اطلاعاتی در مورد نوع بافت و تهاجمی بودن آن را ارائه دهد.

چه درمان‌هایی برای سرطان کلیه وجود دارد؟

درمان تومورهای موضعی و پیشرفته کلیه، جراحی است و به طور کلی نیازی به درمان‌های اضافی مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی ندارد. از سوی دیگر، در صورت وجود تومور متاستاتیک، درمان اولیه جراحی می‌باشد و به دنبال آن شیمی درمانی یا ایمونوتراپی انجام می‌شود. تکنیک‌های جراحی مختلفی وجود دارد که به وسعت تومور کلیه و نوع ضایعه بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *