علائم سرطان پوست: جلوگیری از پیشرفت بیماری با بررسی پوست !

فهرست مطالب
علائم سرطان پوست

سرطان پوست که یکی از شایع‌ترین انواع سرطان است، دارای علائم مختلفی است که در برخی افراد متفاوت است. رشد و افزایش غیرطبیعی سلول‌های تشکیل‌دهنده پوست باعث سرطان می‌شود. به طور معمول سرطان پوسن در مراحل اولیه علائمی ندارد و در مراحل پیشرفته از خود نشانه‌هایی بروز می‌دهد از جمله تغییر شکل ظاهری خال، پوسته‌پوسته شدن ظاهر خال و… در این بخش به بررسی علائم سرطان پوست و تفاوت آنها در انواع سرطان پوست می‌پردازیم. اگر چند مورد از علائم زیر را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.

علائم سرطان پوست

سرطان پوست چیست؟

سرطان پوست  زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های پوست به طور غیرطبیعی رشد و تقسیم می‌شوند. ممکن است به هر قسمتی از بدن، از جمله صورت، گردن، دست، پا، پوست سر یا بدن، تأثیر بگذارد. علائم سرطان پوست ممکن است متفاوت باشند بنابراین همیشه بهتر است با پزشک خود راجع به هر تغییر غیرطبیعی در پوست خود مشورت کنید.

همچنین برخی از علائم آن مشابه سایر بیماری­‌هاست. بهترین راه برای پیشگیری از عوارض جدی سرطان پوست، تشخیص هر چه زودتر آن است. دانستن علائم سرطان پوست می‌تواند به اطمینان از تشخیص زودهنگام آن کمک کند.  علائم شایع سرطان پوست شامل زخم یا وجود ناحیه­‌ای در پوست است که مشخصات زیر را داشته باشد:

 • طی ۴ هفته بهبود پیدا نکند.
 • غیر معمول به نظر برسد.
 • وجود درد، خارش، خونریزی و دلمه به مدت بیش از ۴ هفته.

علائم سرطان پوست

در میان علائم سرطان، شایع‌ترین حالت لکه‌هایی با رنگ‌های مختلف است که بیشتر در بدن ایجاد می‌شود. تغییرات مختلفی که در یک لکه یا ضایعه رخ می‌دهد، مشکوک به وجود تومور است. علائم سرطان پوست عبارت‌اند از:

 • تغییر در شکل و رنگ خال‌ها
 • لکه‌های فلس دار یا پوسته روی خال پوسته 
 • پوست پس از برداشتن خال تغییر می‌کند.
 • مقداری خونریزی در پوست
 • تورم یا تاول روی خال
 • زخم‌های عودکننده و غیر التیام‌بخش
 • خونریزی در خال
 • افزایش تعداد و اندازه خال‌های روی بدن
 • ایجاد ضایعات با رنگ‌های مختلف
 • ایجاد پوسته و خونریزی در ضایعات

تغییر در شکل و رنگ خال‌ها

یکی از واضح‌ترین علائم سرطان پوست، تغییر شکل و رنگ خال‌ها به خصوص گوشه‌های بیرونی خال است. نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید در حالی که رشد خال جدید می‌تواند نشانه ملانوما باشد، حتی خال‌هایی که از بدو تولد داشته‌اید نیز می‌توانند با افزایش سن سرطانی شوند. به همین دلیل مهم است که همه خال‌های خود را به طور منظم برای جستجوی هرگونه تغییر در ظاهر آن‌ها بررسی کنید و مراقب علائم سرطان پوست مانند خارش یا تراوش باشید.

پوست پس از برداشتن خال تغییر می‌کند

طبیعی است که فرض کنید اگر خال برداشته شده باشد، دیگر در خطر ابتلا به سرطان پوست در آن ناحیه نیستید. اما سلول‌های سرطانی می‌توانند بسیار عمیق‌تر در پوست، در زیر سطح خال گسترش پیدا کنند. اگر خال را برداشته‌اید، هر نقطه یا رنگدانه غیرعادی که رو یا اطراف جای زخم ظاهر می‌شود باید بررسی کنید.

خارش و ترشح

سرطان پوست می‌تواند باعث خارشی شود که از بین نمی‌رود. اغلب، این مناطق به اشتباه به عنوان نیش حشرات شناخته می‌شوند. به همین علت می‌تواند درمان مناسب را به تاخیر بی‌اندازد. اگر یک خال یا ضایعه (نقطه غیرمعمول) دارید که شروع به خارش می‌کند به خصوص اگر ظاهر آن تغییر کرده یا شروع به ترشح کرده است، آن را نادیده نگیرید. در اسرع وقت آن را بررسی کنید.

علائم سرطان پوست

زخمی که التیام نمی‌یابد

زخم­‌ها ممکن است براق و به رنگ صورتی یا سفید مرواریدگونه باشند. ضمن این‌­که زخم­‌ها می‌­توانند قرمز نیز به نظر برسند. ممکن است این زخم‌­ها دردناک و زبر بوده و لبه‌های برجسته داشته باشند.

زخم یا نقطه‌ای که از بین نمی‌رود

برخی از سرطان‌های پوست باعث ایجاد برجستگی‌های صورتی یا قرمز می‌شوند که بسیار شبیه به جوش هستند، اما بر خلاف جوش، رشد آن با گذشت زمان از بین نمی‌رود. برخی دیگر می‌توانند باعث ایجاد زخم‌ها یا زخم‌هایی شوند که در برابر بهبودی مقاوم هستند، بنابراین اگر زخم یا جوشی دارید که از بین رفتن خودداری می‌کند، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

لکه‌های فلس دار

برخی از انواع سرطان‌های پوست باعث می‌شوند که لکه‌های پوست در هنگام لمس خشک، زبر یا پوسته پوسته شوند. گاهی اوقات امکان دارد این تکه‌ها تغییر رنگ دهند. اگر ناحیه‌ای از پوست حتی پس از استفاده از محصولات مرطوب کننده زبر و پوسته پوسته باقی بماند، امکان دارد سرطان پوست باشد.

روش دیگر، می‌تواند ضایعه‌ای به نام کراتوز اکتینیک (AK) باشد که می‌تواند پیش ساز سرطان سلول سنگفرشی باشد. AKها در مناطقی از بدن که در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اند، از جمله پوست سر ظاهر می‌شوند و با افزایش سن، شایع‌تر می‌شوند.

در هر صورت، اگر لکه‌ای خشک، زبر یا پوسته پوسته روی پوست خود دارید که با گذشت زمان از بین نمی‌رود، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. چرا لکه‌های فلس یکی از علائم سرطان پوست است.

مشکلات بینایی

در حالی که بیشتر ملانوم روی پوست ظاهر می‌شود، می‌تواند در مکان‌های غیرمنتظره مانند چشم شما نیز رخ دهد. ملانوم چشمی که ملانوم چشمی یا OM نامیده می‌شود، اغلب تا مراحل بعدی هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. انجام معاینات معمول چشم بهترین راه برای تشخیص OM در اسرع وقت است.

علائم سرطان پوست

انواع سرطان پوست و علائم آن‌ها

از آنجایی که انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد، علائم مختلفی نیز ایجاد می‌کنند. تشخیص برخی از انواع بر اساس نشانه‌های بالینی سخت است اما برخی از انواع سرطان پوست علائم تخصصی خود را دارند که در صورت مشاهده چند مورد از آنها احتمال ابتلا بالا است.

کارسینوم سلول بازال

کارسینوم سلول بازال، یکی از رایج‌ترین انواع سرطان پوست است. بیشتر در ناحیه‌هایی از بدن که بیش از حد برخورد با نور مستقیم خورشید دارند مشاهده می‌شود. علائم سرطان پوست سلول بازال شامل:

 • یک زخم که بزرگتر می‌شود و نیاز به زمان برای بهبود دارد.
 • یک قرمزی مزمن
 • یک زخم که به طور مداوم خونریزی می‌کند یا یک قرمزی و تورم باشد.

کارسینوم سلول-سنگفرشی

سرطان پوست کارسینوم سلول-سنگفرشی نیز یکی دیگر از انواع شایع سرطان پوست است. علائم آن می‌تواند شامل:

 • یک زخم یا جوشی که در طول زمان بزرگتر می‌شود.
 • پوست قرمز در اطراف زخم.
 • خارش
 • خشکی
 • ترک‌های سطح پوست
 • ورم و قرمزی

نشانه سرطان پوست ملانوما

ملانوما کمترین نوع سرطان پوست است، اما سریع‌ترین رشد را دارد و تهدید کننده زندگی است. به همین جهت بهتر است با علائم این نوع خاص سرطان پوست آشنا باشید. ملانوما بسیار شبیه یک خال معمولی با چند تفاوت است. این تفاوت‌ها عبارت‌اند از:

 • عدم تقارن: یک طرف خال با طرف دیگر متفاوت به نظر می‌رسد.
 • حاشیه: خال دارای حاشیه نامنظم، ناهموار یا تار است.
 • رنگ: خال دارای رنگ غیر معمول یا حاوی چندین رنگ است
 • قطر: قطر خال 6 میلی متر یا بیشتر است (تقریباً به اندازه قطر یک مداد)
 • حالت: خال در لمس جامد و سفت است، سفت‌تر از پوست اطراف است و در صورت فشار دادن صاف نمی‌شود.
 • رشد: خال به تدریج بزرگتر می‌شود.

سرطان سلول مرکل

این سرطان پوست نادر و خطرناک در لایه‌های عمیق پوست شکل می‌گیرد. بیشتر در ناحیه‌هایی که به نور مستقیم خورشید معرض هستند، مشاهده می‌شود. علائم سرطان پوست مرکل شامل:

 • یک زخم یا توده قرمز، بزرگ و ناهنجار با حاشیه نامنظم
 • کاهش حس در ناحیه زخم
 • گاهی خونریزی 

نشانه‌های سرطان پوست را جدی بگیرید!

سرطان‌های غیرملانوم پوست اغلب در پوست‌هایی که در معرض آفتاب هستند، بروز می‌­یابند. برای شناسایی سرطان پوست، باید بدانید پوست شما در حالت عادی چگونه به نظر می‌رسد. به این ترتیب، به راحتی متوجه بروز هرگونه تغییر در پوست­تان می‌شوید. برای مشاهده قسمت‌­هایی از پوست که به راحتی قابل‌­مشاهده نیستند، می‌توانید از دو عدد آینه استفاده کنید و یا می‌توانید از شخص دیگری بخواهید که پوست شما را بررسی کند. اگر شغل شما به گونه­‌ای است که به‌طور منظم در معرض آفتاب هستید، حتماً باید به صورت مرتب پوست خود را بررسی کنید.

می­‌توانید از هر ناحیه‌­ای که غیرمعمول به نظر می‌­رسد، عکس بگیرید. هنگام عکاسی می­‌توانید یک خط‌کش یا نوار را در کنار ناحیۀ غیر‌طبیعی قرار دهید تا بعداً بتوانید هرگونه تغییر در اندازه را مقایسه کرده و تشخیص دهید. این تصاویر را می‌­توانید به پزشک خود نیز نشان دهید.

آیا می‌توان از سرطان پوست جلوگیری کرد؟

 به‌منظور جلوگیری از شروع علائم سرطان پوستی، توصیه می‌شود با پرهیز از قرارگرفتن در معرض نور خورشید در گرم‌ترین ساعات، استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب و استفاده از کلاه و عینک در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت کنید. همچنین انجام غربالگری دوره‌ای و اجتناب از برنز کردن پوست با سولاریم و سایر موارد برنزه کننده مهم است.

همچنین بخوانید: نور خورشید و سرطان پوست

کلام آخر

سرطان پوست می‌تواند در هر جایی از پوست شما ایجاد شود، از جمله پوست زیر ناخن‌های دست و پا. در بیشتر موارد، ملانوما به صورت یک لکه یا رگه تیره در زیر ناخن ظاهر می‌شود، اگرچه می‌تواند نشانه عفونت قارچی باشد، بنابراین اگر مطمئن نیستید آن را بررسی کنید. سرطان پوست در هر فردی امکان دارد ایجاد شود، اما برخی افراد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست یا انواع جدی‌تر سرطان مانند ملانوم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *