علائم سرطان پوست چیست؟!

فهرست مطالب

علائم سرطان پوست

علائم سرطان پوست در افراد مختلف متفاوت است. همچنین برخی از علائم آن مشابه سایر بیماری­‌هاست. بهترین راه برای پیشگیری از عوارض جدی سرطان پوست، تشخیص هر چه زودتر آن است. دانستن علائم سرطان پوست می‌تواند به اطمینان از تشخیص زودهنگام آن کمک کند. در ادامه به بررسی علائم سرطان پوست پرداخته‌ایم. علائم شایع سرطان پوست شامل زخم یا وجود ناحیه­‌ای در پوست است که مشخصات زیر را داشته باشد:

  • طی ۴ هفته بهبود پیدا نکند.
  • غیر معمول به نظر برسد.
  • وجود درد، خارش، خونریزی و دلمه به مدت بیش از ۴ هفته.

در صورت وجود هر یک از این علائم یا هر ناحیۀ غیر‌طبیعی در پوست با پزشک مشورت کنید.

علائم سرطان پوست

علائم سرطان پوست: در جست‌وجوی چه چیزی باشیم؟

تغییر در ظاهر خال

ملانوما کمترین نوع سرطان پوست است، اما سریع‌ترین رشد را دارد و تهدید کننده زندگی است. ملانوما بسیار شبیه یک خال معمولی با چند تفاوت است. این تفاوت‌ها عبارتند از:

  • عدم تقارن: یک طرف خال با طرف دیگر متفاوت به نظر می‌رسد.
  • حاشیه: خال دارای حاشیه نامنظم، ناهموار یا تار است.
  • رنگ: خال دارای رنگ غیر معمول یا حاوی چندین رنگ است
  • قطر: قطر خال 6 میلی متر یا بیشتر است (تقریباً به اندازه قطر یک مداد)
  • حالت: خال در لمس جامد و سفت است، سفت‌تر از پوست اطراف است و در صورت فشار دادن صاف نمی‌شود.
  • رشد: خال به تدریج بزرگتر می‌شود

نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید در حالی که رشد خال جدید می‌تواند نشانه ملانوما باشد، حتی خال‌هایی که از بدو تولد داشته‌اید نیز می‌توانند با افزایش سن سرطانی شوند. به همین دلیل مهم است که همه خال‌های خود را به طور منظم برای جستجوی هرگونه تغییر در ظاهر آن‌ها بررسی کنید و مراقب علائم سرطان پوست مانند خارش یا تراوش باشید.

پوست پس از برداشتن خال تغییر می‌کند

طبیعی است که فرض کنید اگر خال برداشته شده باشد، دیگر در خطر ابتلا به سرطان پوست در آن ناحیه نیستید. اما سلول‌های سرطانی می‌توانند بسیار عمیق‌تر در پوست، در زیر سطح خال گسترش پیدا کنند. اگر خال را برداشته‌اید، هر نقطه یا رنگدانه غیرعادی که رو یا اطراف جای زخم ظاهر می‌شود باید بررسی کنید.

خارش و ترشح

سرطان پوست می‌تواند باعث خارش شود که از بین نمی‌رود. اغلب، این مناطق به اشتباه به عنوان نیش حشرات شناخته می‌شوند. به همین علت می‌تواند درمان مناسب را به تاخیر بی‌اندازد. اگر یک خال یا ضایعه (نقطه غیرمعمول) دارید که شروع به خارش می‌کند به خصوص اگر ظاهر آن تغییر کرده یا شروع به ترشح کرده است، آن را نادیده نگیرید. در اسرع وقت آن را بررسی کنید.

علائم سرطان پوست

زخمی که التیام نمی‌یابد

زخم­‌ها ممکن است براق و به رنگ صورتی یا سفید مرواریدگونه باشند. ضمن این‌­که زخم­‌ها می‌­توانند قرمز نیز به نظر برسند. ممکن است این زخم‌­ها دردناک و زبر بوده و لبه‌های برجسته داشته باشند.

زخم یا نقطه‌ای که از بین نمی‌رود

برخی از سرطان‌های پوست باعث ایجاد برجستگی‌های صورتی یا قرمز می‌شوند که بسیار شبیه به جوش هستند، اما بر خلاف جوش، رشد آن با گذشت زمان از بین نمی‌رود. برخی دیگر می‌توانند باعث ایجاد زخم‌ها یا زخم‌هایی شوند که در برابر بهبودی مقاوم هستند، بنابراین اگر زخم یا جوشی دارید که از بین رفتن خودداری می‌کند، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

لکه‌های فلس دار

برخی از انواع سرطان‌های پوست باعث می‌شوند که لکه‌های پوست در هنگام لمس خشک، زبر یا پوسته پوسته شوند. گاهی اوقات امکان دارد این تکه‌ها تغییر رنگ دهند. اگر ناحیه‌ای از پوست حتی پس از استفاده از محصولات مرطوب کننده زبر و پوسته پوسته باقی بماند، امکان دارد سرطان پوست باشد.

روش دیگر، می‌تواند ضایعه‌ای به نام کراتوز اکتینیک (AK) باشد که می‌تواند پیش ساز سرطان سلول سنگفرشی باشد. AKها در مناطقی از بدن که در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اند، از جمله پوست سر ظاهر می‌شوند و با افزایش سن، شایع‌تر می‌شوند.

در هر صورت، اگر لکه‌ای خشک، زبر یا پوسته پوسته روی پوست خود دارید که با گذشت زمان از بین نمی‌رود، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. چرا لکه‌های فلس یکی از علائم سرطان پوست است.

مشکلات بینایی

در حالی که بیشتر ملانوم روی پوست ظاهر می‌شود، می‌تواند در مکان‌های غیرمنتظره مانند چشم شما نیز رخ دهد. ملانوم چشمی که ملانوم چشمی یا OM نامیده می‌شود، اغلب تا مراحل بعدی هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. انجام معاینات معمول چشم بهترین راه برای تشخیص OM در اسرع وقت است.

علائم سرطان پوست

به دنبال علائم سرطان پوست بگردید!

سرطان‌های غیرملانوم پوست اغلب در پوست‌هایی که در معرض آفتاب هستند، بروز می‌­یابند. برای شناسایی سرطان پوست، باید بدانید پوست شما در حالت عادی چگونه به نظر می‌رسد. به این ترتیب، به راحتی متوجه بروز هرگونه تغییر در پوست­تان می‌شوید. برای مشاهده قسمت‌­هایی از پوست که به راحتی قابل‌­مشاهده نیستند، می‌توانید از دو عدد آینه استفاده کنید و یا می‌توانید از شخص دیگری بخواهید که پوست شما را بررسی کند. اگر شغل شما به گونه­‌ای است که به‌طور منظم در معرض آفتاب هستید، حتماً باید به صورت مرتب پوست خود را بررسی کنید.

می­‌توانید از هر ناحیه‌­ای که غیرمعمول به نظر می‌­رسد، عکس بگیرید. هنگام عکاسی می­‌توانید یک خط‌کش یا نوار را در کنار ناحیۀ غیر‌طبیعی قرار دهید تا بعداً بتوانید هرگونه تغییر در اندازه را مقایسه کرده و تشخیص دهید. این تصاویر را می‌­توانید به پزشک خود نیز نشان دهید.

کلام آخر

سرطان پوست می‌تواند در هر جایی از پوست شما ایجاد شود، از جمله پوست زیر ناخن‌های دست و پا. در بیشتر موارد، ملانوما به صورت یک لکه یا رگه تیره در زیر ناخن ظاهر می‌شود، اگرچه می‌تواند نشانه عفونت قارچی باشد، بنابراین اگر مطمئن نیستید آن را بررسی کنید. سرطان پوست در هر فردی امکان دارد ایجاد شود، اما برخی افراد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست یا انواع جدی‌تر سرطان مانند ملانوم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *