از کجا بفهمیم شیمی درمانی جواب داده است!

فهرست مطالب
از کجا بفهمیم شیمی درمانی جواب داده

شیمی درمانی، روشی که در درمان بیماران سرطانی استفاده می‌شود. شیمی درمانی یک روش درمانی است که به عنوان یک فرایند پیگیری برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. این بخش از ایران سرطان را برای پاسخ به این سؤال را گردآوری کرده‌ایم که چگونه بفهمیم شیمی‌درمانی در فواصل زمانی منظم مؤثر است و به خوبی جواب داده است.  با ما همراه باشید.

از کجا بفهمیم شیمی درمانی جواب داده

شیمی درمانی چیست؟

در بیماران مبتلا به سرطان از روش درمانی دارویی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود و به آن شیمی درمانی گفته می‌شود. در طول فرایند شیمی درمانی، پزشک به طور دوره‌ای بررسی می‌کند تا اطلاعاتی در مورد اثرات مثبت درمان به دست آید.

تأثیر شیمی درمانی بر سرطان چیست؟

شیمی درمانی اثرات متعددی بر سرطان دارد. این اثرات ممکن است بسته به نوع سرطان یا میزان پیشرفت سرطان متفاوت باشد.

اثرات شیمی درمانی بر سرطان عبارت‌اند از:

 • باعث کوچک‌شدن سلول‌های سرطانی می‌شود و از رشد مجدد آنها جلوگیری می‌کند.
 • از گسترش سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند، رشد آنها را کند می‌کند و آنها را تحت کنترل نگه می‌دارد.
 • درد و فشار ناشی از تومور سرطانی را با کوچک‌کردن تومور تسکین می‌دهد.

از کجا بفهمیم شیمی درمانی جواب داده؟

تعدادی آزمایش توسط پزشک متخصص انجام می‌شود تا متوجه شود که روش شیمی درمانی که برای بیماران اعمال می‌شود مؤثر است یا خیر. این آزمایشات به بررسی پاسخ به درمان کمک می‌کنند. این معاینات انجام شده توسط پزشک ممکن است  مخصوص  ناحیه‌ای باشد که سلول‌های سرطانی و تومور در آن قرار دارند. برای کنترل عمومی می‌توان آن را در مناطقی که برای این بیماری مهم هستند نیز انجام داد.

نتایج به دست آمده پس از معاینات توسط پزشک شما ارزیابی می‌شود و در مورد پیشرفت روند درمان تصمیم‌گیری می‌شود. با تصمیم‌گیری می‌توان تغییراتی در داروهای مورد استفاده ایجاد کرد، برخی از داروها را می‌توان قطع کرد و فواصل مصرف کمتر می‌شود. همه این تصمیمات زمانی قابل اتخاذ است که اثرات مثبت پس از نتایج معاینه ظاهر شود.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در راستای تمامی این اطلاعات به اشتراک گذاشته شده به آن توجه کرد این است که تصمیمات باید توسط پزشک بیمار گرفته شود. در طول فرایند درمان، بیمار نباید به تنهایی تصمیم بگیرد، حتی اگر احساس خوبی داشته باشد. هنگامی که چنین خطایی رخ می‌دهد، ممکن است عواقب نامطلوبی رخ دهد. به همین دلیل در تمام مراحل درمان، پزشک باید از هر جنبه تحت کنترل باشد و روش درمانی اعمال شده توسط پزشک بیمار باید رعایت شود.

البته هرگز نباید از کنترل‌ها غافل شد. به این ترتیب، پزشک بیمار، پزشک متخصص، قادر است تصمیم دقیق‌تری در مورد چگونگی ادامه روند درمان بگیرد و البته این فرصت را داریم که تغییرات مثبتی را در سیر بیماری مشاهده کنیم.

پاسخ درمان به چه معناست؟

پاسخ به درمان یک اصطلاح کلی برای بررسی این است که آیا با توجه به انجام روش درمانی، بهبودی حاصل شده است یا خیر. پزشک شما ممکن است از یکی از کلمات مختلفی برای توصیف نحوه درمان سرطان شما استفاده کند:

 • پاسخ کامل یا بهبودی کامل (علاج) به این معنی است که سرطان در هیچ یک از آزمایشات ظاهر نشد. این ممکن است به این معنی باشد که شما در حال بهترشدن هستید، اما نه همیشه. زیرا ممکن است سرطان‌هایی داشته باشید که در آزمایش‌ها مشخص نمی شوند.
 • وضعیت پایدار به این معنی است که سرطان ثابت می‌ماند. هیچ پیشرفتی، خوب یا بد وجود نداشته است.
 • پیشرفت یعنی سرطان در حال رشد و گسترش است. ممکن است نیاز به تغییر درمان برای کنترل آن باشد.
تاثیر شیمی درمانی

آزمایشات لازم برای بررسی نتایج شیمی درمانی مؤثر

آزمایش‌هایی برای بررسی پاسخ درمانی شما انجام می‌شود. برای معاینات بعدی به طور منظم به انکولوژیست خود، پزشک معالج خود مراجعه خواهید کرد. این چکاپ‌ها ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها پس از پایان درمان ادامه یابد. پزشک شما را در هر ویزیت معاینه می‌کند تا ببیند سرطان عود کرده یا گسترش‌یافته است. همچنین بررسی می‌شود که آیا درمان‌های اعمال شده دارای عوارض جانبی هستند یا خیر.

برخی از آزمایش‌ها می‌توانند به پزشک شما کمک کنند تا بررسی کند که آیا درمان سرطان مؤثر است یا خیر. برخی از این آزمایش‌ها نیز همان تست‌هایی هستند که برای تشخیص سرطان شما استفاده می‌شوند. از جمله:

آزمایش خون

 این آزمایش‌ها سطوح موادی مانند آنزیم‌ها یا پروتئین‌ها را که در صورت رشد تومور، سلول‌های سرطانی یا اندام‌های شما ترشح می‌کنند، در خون شما بررسی می‌کنند.

اشعه ایکس یا رادیوگرافی

این آزمایش با استفاده از دوزهای کم تشعشع، تصاویری از ساختارهای بدن شما ایجاد می‌کند. اشعه ایکس می‌تواند نشان دهد که سلول‌های سرطانی در کجای بدن قرار دارند و آیا سرطان به استخوان‌های شما سرایت کرده است یا خیر.

  MRI

از آهن‌ربا و امواج رادیویی برای گرفتن عکس از اندام‌ها و سایر ساختارها استفاده می‌کند. می‌تواند نشان دهد که سرطان در کجای بدن قرار دارد.

پت اسکن

PET  اسکن  آزمایشی برای شناسایی سلول‌های سرطانی در بدن با کمک یک ماده رادیواکتیو جذب شده توسط سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. این ماده باعث بروز سرطان می‌شود. اگر درمان مؤثر باشد، مناطق برجسته شده بسیار کمتری در تصویر وجود خواهد داشت.

ماموگرافی

 این آزمایش برای بررسی سرطان سینه استفاده می‌شود و با استفاده از اشعه ایکس کم‌انرژی ایجاد می‌شود.

علائمی که باید مراقب آنها باشید

علائم زیر ممکن است نشان‌دهنده بازگشت یا گسترش سرطان پس از درمان باشد:

 • یک توده جدید و در حال رشد زیر پوست
 • درد یا حتی شکستگی در استخوان‌ها یا مفاصل ممکن است نشانه‌ای از گسترش سرطان به استخوان باشد.
 • دردی که بهبود نمی‌یابد و بدتر می‌شود.
 • سردرد، تشنج، سرگیجه، تاری دید و گیجی ممکن است نشانه‌ای از گسترش سرطان به مغز باشد.
 • سرفه، تنگی نفس یا مشکل در تنفس ممکن است نشانه‌ای از گسترش سرطان به ریه‌های شما باشد.
 • مشکلاتی مانند درد شکم، زردشدن چشم‌ها و خارش ممکن است نشانه‌ای از گسترش سرطان به کبد باشد.
 • کاهش وزن
 • آتش
 • حالت تهوع یا استفراغ

این علائم همچنین ممکن است عوارض جانبی برخی از درمان‌های سرطان باشد. برای بررسی اینکه آیا سرطان در حال رشد است یا خیر، به پزشک مراجعه کنید. آیا شیمی درمانی مؤثر است؟ نیازی به شک نیست، به انکولوژیست‌ها یا پزشکان هماتولوژیست خود اعتماد کنید که درمان شما را برای بهترین و دقیق‌ترین اطلاعات برنامه‌ریزی و دنبال می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *