آمادگی برای شیمی درمانی : هر آنچه که باید قبل شروع درمان بدانید!

فهرست مطالب
آمادگی برای شیمی درمانی

بیمارانی که برای اولین بار تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند، اغلب به دلیل کمبود اطلاعات در مورد درمان، عوارض جانبی آن و آنچه که باید انتظار داشته باشند، دچار سردرگمی می‌شوند. احساس نا امیدی طبیعی است، اما حمایت تیم انکولوژی و افراد نزدیک به بیمار به آنها کمک می‌کند تا با این روند روبرو شوند. برخی از این نکات آمادگی برای شیمی درمانی می‌تواند به تحمل بیشتر درمان و کاهش برخی از عوارض جانبی آن کمک کند.

آمادگی برای شیمی درمانی

آمادگی برای شیمی درمانی چگونه است؟

داشتن سوالات زیاد همراه با برخی ترس‌ها امری رایج است. انکولوژیست شما درباره داروهای شما، عاداتی که باید رعایت کنید و عوارض جانبی احتمالی، با شما صحبت خواهد کرد، اما وقتی به خانه می‌رسید هنوز سوالات زیادی خواهید داشت. پشتیبانی تیم انکولوژی، شما را در طول این فرآیند همراهی می‌کند. گرفتن پاسخ سوالات که در ذهن دارید یک مرحله از  آمادگی برای شیمی درمانی، قبل از شروع درمان است.

برای آمادگی برای شیمی درمانی درک کنید که شیمی درمانی چیست؟

همه ما درباره سرطان و درمان شیمی درمانی شنیده‌ایم، اما آیا می‌دانیم که واقعا چیست؟ برای آمادگی برای شیمی درمانی، مهم است که بدانید بیماری و شیمی درمانی که قرار است تحت آن قرار بگیرید، چگونه است. شیمی درمانی نوعی درمان است که از داروها برای از بین بردن سلول‌های سرطانی که به قسمت‌های خاصی از بدن گسترش یافته‌اند، استفاده می‌کند. هدف از شیمی درمانی، پیشگیری یا کند کردن رشد تومور است، اما بسته به نوع سرطان و وسعت آن، می‌تواند متفاوت باشد.

انواع مختلفی از شیمی درمانی وجود دارد. انکولوژیست، شما را از درمان شخصی خود مطلع می‌کند، حتی ممکن است برای اثربخشی بیشتر آن را با سایرین ترکیب کنید. درمان می‌تواند به صورت خوراکی یا داخل وریدی انجام شود.

عوارض شیمی درمانی چه زمانی شروع می‌شود؟

اکثر بیماران در مورد عوارض جانبی شیمی درمانی احساس نگرانی می‌کنند. عوارض شیمی درمانی برای هر بیمار و با توجه به داروی تجویز شده، متفاوت است. عوارض جانبی همیشه ظاهر نمی‌شوند و اگر هم ظاهر شوند، لازم نیست همه ظاهر شوند. به عنوان یک قاعده کلی، ممکن است پس از جلسه اول درمان شیمیایی، افراد احساس تهوع، استفراغ یا خستگی کنند که این عوارض معمولاً در 24 ساعت اول پس از جلسه، شروع می‌شوند و در چند روز بعد به طور خودکار بهبود می‌یابند.

آمادگی برای شیمی درمانی

آمادگی ذهنی برای آمادگی برای شیمی درمانی

تشخیص سرطان، به طور همزمان بر روی بیمار و اطرافیان او تأثیرات قابل توجهی دارد و واکنش‌های مختلفی در هر فرد به دنبال آن اتفاق می‌افتد. برخی احساس خشم یا غمگینی می‌کنند، برخی دیگر قادر به جذب آن نیستند و حتی افرادی هستند که پس از تشخیص، احساس آرامش می‌کنند. هیچ احساس درست یا نادرستی وجود ندارد، همه آنها معتبر هستند. در طول درمان، تجربه نوسانات خلقی طبیعی است. به اشتراک گذاشتن احساسات خود با دوستان و خانواده می‌تواند به کاهش ترس و نگرانی کمک کند. اما در بیشتر موارد، نزدیکان شما خوشحال خواهند شد که به شما کمک کنند.

اگر تمایلی به صحبت با آنها ندارید، مراجعه به یک روانشناس انکولوژیست می‌تواند بسیار مفید باشد. احساس خستگی یک عارضه جانبی رایج در طول شیمی درمانی است. با این حال، برخی افراد آن را کم اهمیت جلوه می‌دهند تا اطرافیان خود را نگران نکنند. برخی از علائمی که در طول شیمی درمانی ظاهر می‌شوند، مانند حالت تهوع یا بی حالی، میل جنسی را کاهش می‌دهند. مهم است که با شریک زندگی خود صریح صحبت کنید و فراموش نکنید که محبت، صمیمیت فیزیکی و عاطفی به اندازه هر جنبه دیگری در روابط ضروری است. به طور کلی، زمانی که عوارض شیمی درمانی بهبود یابد یا از بین برود، معمولاً میل جنسی باز می‌گردد.

اقدامات احتیاطی برای آمادگی برای شیمی درمانی

برخی از انواع شیمی‌درمانی در منزل و به صورت خوراکی انجام می‌شود، اگرچه معمولاً درمان شیمی‌درمانی در بیمارستان انجام می‌شود. اگر برای انجام شیمی درمانی خود باید به بیمارستان مراجعه کنید، توصیه می‌شود نوعی وسایل سرگرمی و شخصی همراه داشته باشید. برخی از اشیاء رایج عبارتند از: یک بطری آب، آب نبات (حالت تهوع را تسکین می‌دهد)، مومیایی کردن لب، پخش کننده موسیقی، تبلت، کتاب، جدول کلمات متقاطع یا مجلات پازل سودوکو… در روز اول شیمی درمانی، سعی کنید برای کاهش استرس زودتر به بیمارستان بروید. لباس راحتی بپوشید و ژاکتی به همراه داشته باشید که بسته به دما بتوانید آن را بپوشید یا در بیاورید. همچنین توصیه می‌شود با یک نفر همراه باشید.

آمادگی برای شیمی درمانی

چگونه باید برای آمادگی برای شیمی درمانی برنامه ریزی کرد؟

اقداماتی وجود دارد که می‌توانید قبل از شروع درمان انجام دهید تا به شما در مقابله با آن کمک کند. این اقدامات عبارتند از:

 برای عوارض جانبی آماده شوید

تیم درمانی شما با شما همکاری خواهد کرد تا نحوه رسیدگی به عوارض جانبی رایج، درمان خاص خود را برنامه ریزی کند. این‌ عوارض می‌تواند شامل تهوع و استفراغ، خستگی و سایر عوارض جانبی باشد. این برنامه ریزی می‌تواند شامل توصیه‌هایی در مورد چگونگی تغذیه خوب و ورزش منظم باشد.

تسکین عوارض جانبی جسمی و روحی یک جنبه مهم درمان سرطان است

این نوع مراقبت را مراقبت تسکینی یا درمان حمایتی می‌نامند. با تیم مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد عوارض جانبی و راه‌های مدیریت و درمان آنها صحبت کنید.

برای مراقبت از خود برنامه ریزی کنید

افرادی که شیمی درمانی می‌شوند ممکن است در طول درمان برای حمل و نقل، کارهای خانه و سایر وظایف به کمک بیشتری نیاز داشته باشند. خانواده و دوستان می‌توانند در این مدت حمایت ارزشمندی را ارائه دهند که مراقبت از بیمار نامیده می‌شود. از تیم خود بپرسید که ممکن است در طول درمان و پس از درمان به چه نوع مراقبتی در خانه نیاز داشته باشید.

اقدامات احتیاطی قبل از شیمی درمانی

توصیه می‌شود قبل از شروع درمان به برخی از متخصصان مانند دندانپزشک یا متخصص زنان مراجعه کنید. جلسات شیمی درمانی می‌تواند روی دندان‌ها یا لثه‌ها تأثیر بگذارد، بحث در مورد آن و مراجعه به دندانپزشک برای پیگیری آن می‌تواند به کاهش عوارض جانبی کمک کند. علاوه بر این، اگر شما یک زن هستید، توصیه می‌شود قبل از شروع شیمی درمانی به متخصص زنان مراجعه کنید، بنابراین از نتایج غیر طبیعی در بررسی سالانه جلوگیری کنید. در برخی موارد، شیمی درمانی می‌تواند سلول‌های دهانه رحم را تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتر مطالعه کنید: تقویت سیستم ایمنی بدن بعد از شیمی درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *