تارگت تراپی چگونه است؟ چه زمانی استفاده می‌شود؟

فهرست مطالب
تارگت تراپی

تارگت تراپی یک درمان دارویی است که ویژگی‌های خاص سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهد تا از رشد و گسترش سرطان جلوگیری کند. این داروها در بدن گردش می‌کنند، اما به روشی متمرکزتر از شیمی درمانی عمل می‌کنند و اغلب عوارض جانبی کمتری دارند. با این حال، درمان هدفمند یا تارگت تراپی برای همه افراد مبتلا به سرطان کارساز نیست. انواع مختلفی از داروهای تارگت تراپی وجود دارد. این‌ها بسته به نحوه کار آن‌ها با هم گروه بندی می‌شوند. این گروه‌ها شامل آنتی بادی‌های مونوکلونال، مسدود کننده‌های رشد سرطان، داروهایی که رشد عروق خونی سرطان را مسدود می‌کنند و مهارکننده های PARP هستند.

تارگت تراپی

تارگت تراپی چگونه کار می‌کند؟

بدن به طور مداوم سلول‌های جدیدی می‌سازد تا به رشد، جایگزینی بافت‌های فرسوده و التیام جراحات کمک کنند. سلول‌های سالم به طور منظم تکثیر می‌شوند و می‌میرند. سلول‌های سرطانی متفاوت هستند. آنها سریع‌تر تکثیر می‌شوند و زمانی که قرار نیست به رشد خود ادامه می‌دهند. این تغییرات ژنی به رشد و بقای سلول‌های سرطانی کمک می‌کند، اما همچنین ویژگی‌هایی را در داخل یا روی سطح سلول‌های سرطانی ایجاد می‌کنند که می‌توان آنها را هدف قرار داد. هر داروی درمانی هدفمند بر روی یک ویژگی خاص عمل می‌کند که به عنوان هدف مولکولی یا شناخته می‌شود. این دارو تنها در صورتی تجویز می‌شود که سلول‌های سرطانی هدف را داشته باشند.

درمان هدفمند می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد یا رشد آن‌ها را کاهش دهد و باعث کاهش یا ناپدید شدن علائم و نشانه‌های سرطان شود. این داروها اغلب باید طولانی مدت مصرف شوند، اما بسیاری از افراد به فعالیت‌های معمول خود ادامه می‌دهند و از کیفیت زندگی خوبی برخوردار هستند.

چه کسی می‌تواند تارگت تراپی داشته باشد؟

برای برخی از انواع سرطان، پزشک نمونه‌ای را آزمایش می‌کند تا ببیند آیا سلول‌ها دارای هدف خاصی هستند که به رشد سرطان کمک می‌کند. به افراد مبتلا به همان نوع سرطان بر اساس نتایج آزمایش، درمان های متفاوتی ارائه می‌شود. تارگت تراپی برای افرادی مناسب است که یک نوع مشخص تومور سرطانی داشته باشند.

سرطان چگونه درمان می‌شود؟

از آنجا که هر سرطان منحصر به فرد است، افراد امکان دارد برنامه‌های درمانی متفاوتی داشته باشند، حتی اگر نوع سرطان آنها یکسان باشد.

سه درمان اصلی سرطان عبارتند از:

  • عمل جراحی
  • شیمی درمانی
  • پرتودرمانی (که رادیوتراپی نیز نامیده می شود).

سایر درمان های مورد استفاده برای برخی از انواع سرطان در برخی افراد عبارتند از:

شیمی درمانی، درمان هدفمند، ایمونوتراپی و هورمون درمانی همگی از درمان‌های دارویی هستند. آنها به عنوان درمان سیستمیک شناخته می‌شوند زیرا داروها در سراسر بدن گردش می‌کنند. درمان‌های سرطان به تنهایی یا به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال، امکان دارد برای برداشتن تومور جراحی انجام دهید و به دنبال آن تارگت تراپی برای جلوگیری از بازگشت سرطان انجام شود. گاهی اوقات درمان هدفمند با شیمی درمانی ترکیب می‌شود. پزشکان بر اساس نوع و مرحله سرطان، ساختار ژنتیکی، سن و سلامت عمومی شما بهترین درمان را برای شما توصیه می‌کنند.

تارگت تراپی

تارگت تراپی چه تفاوتی با شیمی درمانی دارد؟

داروهای شیمی درمانی بر تمام سلول‌هایی که به سرعت تکثیر می‌شوند تأثیر می‌گذارد. این بدان معناست که داروها می‌توانند سلول‌های سرطانی را از بین ببرند و همچنین به سلول‌های دیگری که به سرعت تکثیر می‌شوند، مانند سلول‌های سالم در دهان، معده، مغز استخوان یا مو آسیب برسانند. به همین دلیل است که عوارض جانبی شیمی درمانی اغلب شامل زخم‌های دهان، حالت تهوع، تعداد کم سلول‌های خونی (که منجر به عفونت یا کم خونی می شود) و ریزش مو است.

داروهای تارگت تراپی به روشی متفاوت عمل می‌کنند. آن‌ها بر روی سلول‌های سرطانی تمرکز می‌کنند، در حالی که آسیب به سلول‌های سالم را محدود می‌کنند. بسیاری از افراد با درمان هدفمند یا تارگت تراپی، عوارض جانبی کمتری را تجربه می‌کنند، اما تارگت تراپی نیز می‌تواند عوارض جانبی مختلفی ایجاد کند.

چه زمانی از تارگت تراپی استفاده می‌شود؟

استفاده از تارگت تراپی برای درمان سرطان، میزان بقا را برای چندین نوع سرطان بهبود بخشیده است و در بسیاری از افراد به خوبی پاسخ می‌دهند. با این حال، درمان هدفمند برای درمان همه مبتلایان به سرطان گزینه‌ای مناسب نیست.

داروهای درمان هدفمند در حال حاضر برای طیف وسیعی از سرطان‌ها، از جمله سرطان‌های خون مانند لوسمی و لنفوم، در دسترس هستند. سرطان‌های رایج مانند روده، سینه، ریه و ملانوم؛ و سرطان‌های دیگر مانند دهانه رحم، سر و گردن، کلیه، کبد، تخمدان، پانکراس، سارکوم، معده و تیروئید. برای اکثر این سرطان‌ها، تارگت تراپی تنها زمانی استفاده می‌شود که سرطان پیشرفته باشد.

چرا به تارگت تراپی نیاز داریم؟

داروهای هدفمند برای همه انواع سرطان‌ها مناسب نیستند. اما آنها یکی از درمان‌های اصلی برای چند نوع سرطان هستند. برای برخی دیگر از سرطان‌ها، شما داروهای سرطان را در ترکیب با سایر درمان‌ها مانند جراحی، شیمی درمانی یا رادیوتراپی هدف قرار داده‌اید. اینکه آیا شما نیاز به درمان هدفمند دارید بستگی به موارد زیر دارد:

  • نوع سرطانی که دارید.
  • سرطان شما چقدر گسترش یافته است (مرحله).
  • سایر درمان های سرطانی که داشته اید.

کلام آخر

تارگت تراپی یک درمان دارویی است که ویژگی‌های خاص سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهد تا از رشد و گسترش سرطان جلوگیری کند. استفاده از تارگت تراپی برای درمان سرطان، میزان بقا را برای چندین نوع سرطان بهبود بخشیده است و در بسیاری از افراد به خوبی پاسخ می‌دهند. داروهای هدفمند برای همه انواع سرطان‌ها مناسب نیستند. اما آنها یکی از درمان‌های اصلی برای چند نوع سرطان هستند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *