راه‌های مدیریت درد در افراد مبتلا به سرطان

فهرست مطالب
راه‌های مدیریت درد در افراد مبتلا به سرطان

درد سرطان معمولاً ثابت است و نیاز به تسکین خوب دارد. اساس مدیریت درد سرطان، داروها، از جمله داروهای شبه آسپرین، پاراستامول و داروهای مخدر است. درمان‌های آرامش بخش مفید شامل مدیتیشن، ماساژ، تای چی، یوگا و هیپنوتیزم درمانی است. ما در این مقاله به بررسی راه‌های مدیریت درد در افراد مبتلا به سرطان پرداخته‌ایم. برای آشنایی با این راه‌ها تا آخر مقاله همراه ما بمانید.

راه‌های مدیریت درد در افراد مبتلا به سرطان

درد ناشی از سرطان

درد سرطان معمولا ثابت است. فردی که توانسته به خوبی درد ناشی از سرطان را مدیریت کند، کیفیت زندگی بهتری دارد. آنها احتمالا بهتر می‌خوابند و انرژی بیشتری در طول روز دارند. فعال بودن تا حد امکان خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند ذات‌الریه، لخته شدن خون و زخم بستر را نیز کاهش می‌دهد که با بی حرکتی همراه است. اساس مدیریت درد سرطان، داروهای منظم، از جمله پاراستامول و داروهای مخدر است که برای هر فرد مناسب است و عوارض جانبی را به حداقل می‌رساند.

ترکیب داروها برای به دست آوردن حداکثر سود رایج است. رادیوتراپی، جراحی، هورمون درمانی و شیمی درمانی در صورت موفقیت در کاهش اندازه تومور ممکن است و درد را تسکین دهد. تکنیک‌های دیگری که ممکن است مفید باشند، عبارتند از : درمان‌های آرامش بخش و طب سوزنی.

بیشتر مطالعه کنید: آیا شیمی درمانی موثر است؟

راه‌های درمانی برای درد سرطان

نوع درد تجربه شده بر انتخاب داروها و استفاده از آنها تأثیر می‌گذارد. برخی از عواملی که بر انتخاب ‌روش درمانی تأثیر می‌گذارند، عبارتند از:

  • محل درد
  • شدت درد
  • نوع درد مانند سوزن سوزن شدن یا درد

درمان دارویی برای کاهش درد سرطان

تسکین درد را می‌توان با طیف وسیعی از داروها درمان کرد. از جمله:

داروهای شبه آسپرین

این داروها برای درد استخوان و درد ناشی از التهاب (مانند پلوریت) استفاده می‌شود. برخی افراد با این نوع داروها مشکلات معده مانند سوء هاضمه و خونریزی را تجربه می‌کنند. خود آسپرین به طور کلی اجتناب می‌شود، زیرا اگر به طور منظم مصرف شود برای معده بسیار مضر می‌شود.

پاراستامول

این دارو در کنترل درد سرطان سیار کمک کننده است. معمولاً به خوبی تحمل می‌شود، بر معده تأثیر نمی‌گذارد و خون را رقیق نمی‌کند. برای کاهش تب و تسکین درد استخوان مفید است و اغلب همراه با مواد افیونی استفاده می‌شود.

مواد افیونی مانند کدئین و مورفین

برخی از عوارض جانبی ممکن است شامل حالت تهوع، استفراغ، خواب آلودگی و یبوست باشد. اگر برای مقاصد تسکین درد مصرف شود، خطر اعتیاد وجود ندارد. چندین شبه افیونی وجود دارد، به همین علت می‌توان یکی از آن‌ها را که با توجه به شرایط فرد مناسب است، تجویز کرد. بسیاری از مردم نگران مصرف مواد افیونی هستند، زیرا می‌ترسند معتاد شوند.

راه‌های مدیریت درد در افراد مبتلا به سرطان

اشکال مختلف داروهای مسکن

داروهای تسکین دهنده درد سرطان را می‌توان به روش‌های مختلفی تجویز کرد، از جمله:

قرص‌ها یا شربت‌ها

این نوع از داروها را می‌توان از طریق دهان مصرف کرد و استفاده از آنها ساده است. با این حال، اگر تهوع یا استفراغ مشکل ساز باشد، قرص یا شربت تجویز نمی‌شود.

داروهای تزریقی

داروهای تزریقی بدون درد، موثر و سریع عمل می‌کنند. انواع مختلفی دارند. از جمله:

تزریق داخل وریدی

داروها مستقیماً از طریق یک لوله باریک (کاتتر) به رگ و به جریان خون وارد می‌شوند. این روش سریع‌تر از قرص‌ها، شربت‌ها یا تزریق‌های معمولی عمل می‌کند، اما برای مصرف طولانی مدت برای افرادی که در خانه هستند، ناخوشایند است.

تزریق نخاعی

داروها از طریق یک کاتتر کوچک در پشت (کاتتر اپیدورال) تجویز می‌شوند. این روش باید توسط متخصص بیهوشی انجام شود. به طور کلی، این نوع تسکین درد زمانی ارائه می‌شود که سایر روش‌ها با شکست مواجه شوند.

مدیریت داروهای ضد درد سرطان

درد ناشی از سرطان معمولا ثابت است. بهتر است دوزهای تجویز شده از داروهای مسکن را به طور منظم مصرف کنید، نه اینکه منتظر بمانید تا درد ایجاد شود. اگر درد شما به خوبی مدیریت شود، احتمال کمتری دارد که دوزهای زیاد مصرف کنید و خطر عوارض جانبی کاهش می‌یابد. پیشنهاد می‌کنیم طبق توصیه پزشک داروهای خود را به طور منظم مصرف کنید. هر نوع دارو طول عمر متفاوتی در بدن دارد و بنابراین باید با فرکانس مناسب برای آن دارو مصرف شود.

درد در اکثر افراد مبتلا به سرطان قابل کنترل است

حتی درد شدید را می‌توان با ترکیبی از داروهایی که می‌توان از راه خوراکی مصرف کرد، به خوبی کنترل کرد. داروهای ضد درد اگر قبل از شدید شدن درد طبق برنامه منظم مصرف شوند، بهترین اثر را دارند. شما می‌خواهید درد را در ابتدا و بعد از آن به طور منظم درمان کنید. اگر بتوان علت درد را با روش‌های دیگر درمان کرد، نیاز به دارو به آرامی کاهش می‌یابد یا با درمان علت از بین می‌رود.

راه‌های مدیریت درد در افراد مبتلا به سرطان

کنترل درد می‌تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد

اگر درد ناشی از سرطان گسترش یافته یا سایر دردهای سرطانی طولانی مدت دارید، می‌تواند شما را خسته کند. این نوع درد می‌تواند شما را از انجام کارهایی که می‌خواهید و باید انجام دهید باز دارد. اگرچه درد سرطان همیشه نمی‌تواند به طور کامل تسکین یابد، اما راه‌هایی وجود دارد که شدت آن را کاهش داده و به شما امکان می‌دهد تا بسیاری از فعالیت‌های عادی خود را انجام دهید.

چه راهکارهایی می‌تواند به مدیریت درد کمک کند؟

ممکن است علاوه بر دارو به دنبال راه‌های جایگزینی برای مدیریت درد خود باشید. این تکنیک‌ها همچنین می‌توانند استرس را کاهش دهند و به افسردگی و اضطراب کمک کنند. برخی از این‌ها تمرین‌هایی هستند که می‌توانید به تنهایی انجام دهید. برخی دیگر به یک متخصص دارای مجوز یا گواهی نیاز دارند. قبل از امتحان این راهکارهای تسکین درد با تیم مراقبت از سرطان خود صحبت کنید.

چگونه می‌توانم به تنهایی درد را کاهش دهم؟

نکات زیر استراتژی‌هایی هستند که می‌توانید خودتان در خانه امتحان کنید. این نکات می‌تواند برای مدیریت دردهای متناوب یا پیشرونده‌ای که در طول روز بروز می‌کند، مفید باشد.

تنفس و مدیتیشن

تمرینات تنفسی ملایم می‌توانند درد را کاهش دهند یا به شما در مقابله با درد، کاهش تنش در نتیجه احساس آرامش، کمک کنند. می‌توانید آن‌ها را در حالی که روی صندلی نشسته‌اید یا روی تخت دراز کشیده‌اید، انجام دهید.

حواس پرتی

حواس پرتی، تکنیک دیگری برای مدیریت درد است. می‌توانید با غوطه ور شدن در فعالیتی که از آن لذت می‌برید، مانند مطالعه، نقاشی یا تماشای تلویزیون، حواس خود را پرت کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که خنده می‌تواند به کاهش ناراحتی کمک کند، بنابراین تماشا یا گوش دادن به چیزی را در نظر بگیرید که باعث خنده شما شود. با دوستان و خانواده صحبت کنید و بخندید. با حیوانات خانگی خود وقت بگذرانید. یادگیری چیزی جدید، مانند یک کاردستی، سرگرمی یا زبان جدید می‌تواند حواس پرتی خوبی باشد.

مشاوره تغذیه

سرطان و درمان آن گاهی اوقات باعث زخم‌های دهان، حالت تهوع یا سایر مشکلات در تغذیه خوب می‌شود. ممکن است تمایلی به خوردن انواع غذاهایی که به طور معمول از آن لذت می‌برید، نداشته باشید و در دریافت مواد مغذی کافی دچار مشکل شوید. دریافت نکردن کافی مواد مغذی مهم از غذا می‌تواند باعث درد یا ناراحتی بیشتر شود. یک متخصص تغذیه یا پزشک شما ممکن است به شما پیشنهاد دهد که عادات غذایی خود را تغییر دهید یا از مکمل‌ها برای کاهش این عوارض جانبی استفاده کنید.

بیشتر مطالعه کنید: درمان حالت تهوع بعد از شیمی درمانی

کلام آخر

دارو نقش مهمی در تسکین درد ناشی از سرطان و درمان آن دارد، اما تنها گزینه نیست. راه‌های بسیاری بدون دارو وجود دارد که به شما در مدیریت درد کمک می‌کند. موفق‌ترین برنامه‌ها برای کنترل درد اغلب چندین روش را ترکیب می‌کنند. برای استفاده از راه‌های مقابله با درد سرطان که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *