چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می‌شود؟

فهرست مطالب
چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می شود

شیمی درمانی نوعی درمان است که می‌تواند از پیشرفت سرطان، تشدید و عوارض احتمالی در بسیاری از انواع سرطان جلوگیری کند. اگرچه شیمی درمانی می‌تواند درمان را ارائه دهد، اما می‌تواند عوارض جانبی جدی نیز داشته باشد. ریزش مو یکی از ترسناک‌ترین و نامطلوب ترین عوارض شیمی درمانی است که برای مردان و زنان در هر سنی غیر معمول نیست.

اطلاع رسانی به بیمار و توضیح عوارض احتمالی قبل از برنامه ریزی شیمی درمانی بسیار مهم است. روش‌های مختلفی برای کاهش ریزش مو وجود دارد. اگرچه در اکثر انواع شیمی درمانی نمی‌توان از ریزش مو جلوگیری کرد، اما اثرات ریزش مو که می‌تواند منبع استرس جدی باشد قابل مدیریت است. اگرچه در افراد مختلف متفاوت است، ریزش مو به طور کلی در طول شیمی درمانی شایع است، اما انواع شیمی درمانی که باعث ریزش مو کمتری می شوند نیز گزارش شده است.

چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می شود؟

شیمی درمانی و ریزش مو 

داروهای شیمی درمانی داروهایی هستند که هدف آنها حمله و تخریب سلول‌های سرطانی است که به سرعت و به طور غیرقابل کنترلی رشد و تکثیر می‌شوند. داروهای شیمی درمانی همچنین می‌توانند به سلول‌های سالم حمله کنند و اثرات مضری بر روی تمام سلول‌های در حال رشد بدن از جمله فولیکول‌های مو ایجاد کنند. ریزش مو یکی از عوارض رایج شیمی درمانی در درمان سرطان است.

عوامل شیمی درمانی ممکن است ساختارهایی مانند فولیکول‌های مو را همراه با تومور هدف قرار دهند. نه تنها ریزش مو، بلکه ریزش مو در سایر نواحی نیز از اثرات مورد انتظار شیمی درمانی است. مژه‌ها، ابروها، موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل نمونه‌هایی از موهای بدن هستند که می‌توانند داشته باشند. همه داروهای شیمی درمانی به یک اندازه موثر نیستند و برخی از داروهای شیمی درمانی ممکن است خطر ریزش موی بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند. دوز و مدت داروهای شیمی درمانی و تعداد سیکل‌ها نیز مهم است.

چه اقداماتی را می‌توان برای جلوگیری از ریزش مو در طول شیمی درمانی انجام داد؟

در مورد ریزش مو در طول شیمی درمانی چیزی نمی‌توان به طور قطع گفت. نمی‌توان تضمین کرد که موها در طول یا بعد از شیمی درمانی نمی‌ریزند. هیچ راه قطعی برای جلوگیری از ریزش مو وجود ندارد، اما مطالعات برای اقدامات احتمالی و روش‌های درمانی ادامه دارد، روش‌هایی برای جلوگیری از ریزش مو در اثر شیمی درمانی استفاده می‌‌شود.

سیستم خنک کننده پوست سر یا برخی از داروهای تایید شده برای جلوگیری از ریزش مو از جمله روش‌هایی هستند که با نظر پزشک متخصص می‌توان آنها را استفاده کرد. سیستم خنک کننده پوست سر (هیپوترمی پوست سر) در بسیاری از آزمایشات موفق بوده است، اما نمی‌توان گفت که راه حل قطعی ارائه می‌دهد. یک عارضه جانبی جدی خنک کننده پوست سر این است که ممکن است خطر عود یا تشکیل سرطان در پوست سر را افزایش دهد، زیرا سر نمی‌تواند به دلیل خنک شدن، شیمی درمانی را با دوز و مدت مشابه سایر قسمت‌های بدن دریافت کند.

هیپوترمی پوست سر نیز می‌تواند باعث ناراحتی جدی مانند سردرد شدید و بی‌حسی شود. ریزش مو ناشی از شیمی درمانی یک عارضه جانبی است که به طور کلی قابل پیشگیری یا کنترل نیست، اما مدیریت فرآیند ممکن است.

چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می شود؟

راه‌های مقابله با ریزش مو در طول شیمی درمانی چیست؟

تعداد افرادی که در طول شیمی درمانی ریزش مو را تجربه نمی‌کنند در مقایسه با افرادی که مشکلات ریزش مو را تجربه می‌کنند بسیار کم است. مراحل خاصی وجود دارد که می‌توان برای مدیریت روند ریزش مو به منظور مقابله با استرس و به حداقل رساندن اضطراب انجام داد. مراقبت از مو قبل از شیمی درمانی یکی از اقدامات توصیه شده است. اجتناب از رنگ کردن مو یا حالت دادن دائمی می‌تواند از ضعیف شدن و ریزش بیشتر موهای شما جلوگیری کند. پرهیز از وسایلی مانند سشوار و اتو و خشک کردن مو در هوای طبیعی از جمله اقدامات احتیاطی است که می‌توان انجام داد.

تقویت مو و سالم نگه داشتن آن

تقویت مو و سالم نگه داشتن آن قبل از شروع شیمی درمانی می‌تواند ریزش مو را تا حدودی به تاخیر بیندازد. کوتاه کردن موها قبل از شیمی درمانی می‌تواند موها را پرپشت‌تر نشان دهد و با افزایش میزان ریزش مو، سرعت تشخیص را کاهش دهد. همچنین روش‌های مختلفی برای پوشاندن سر ترجیح داده می‌شود، مانند روسری و کلاه گیس. آزمایشات قبل از شیمی درمانی ممکن است منجر به بهبود خلق و خوی بیمار شود. استفاده از شامپو یا صابون، شانه زدن ملایم با شانه ملایم و رعایت نکات بهداشتی نیز از جمله توصیه‌های تخصصی در طول درمان شیمی درمانی است.

محافظت از پوست سر

محافظت از پوست سر به اندازه محافظت از مو مهم است. در طول درمان شیمی درمانی، پوست سر ممکن است حساس و مستعد عفونت شود. اجتناب از سرمای شدید و قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید از تحریک پوست سر جلوگیری می‌کند. از آنجایی که ریزش مو در ابتدا ممکن است باعث سردی شود، می‌توان کلاه یا شال گردنی را انتخاب کرد که مناسب فرد باشد. در برخی موارد، تراشیدن تمام موها این روند را آسان‌تر می‌کند.

ممکن است در برخی از بیماران در طول فرآیند شیمی درمانی، خارش و حساسیت روی پوست سر وجود داشته باشد. لازم است که پس از شیمی درمانی به مو و پوست سر نیز توجه داشته باشید. از آنجایی که موهای تازه در حال رشد می‌توانند شکننده باشند، انتخاب شامپو و شانه نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرند. تا زمانی که موهای جدید و حساس مستحکم نشوند باید از فرآیندهایی مانند حالت دادن با گرما، خشک کردن و رنگ کردن خودداری شود. مهم‌ترین نکته بعد از شیمی درمانی صبر و امیدواری است. ممکن است مدتی طول بکشد تا موها دوباره رشد کنند و ظاهر قبلی خود را به دست آورند و این تقریباً برای هر بیمار یکسان است.

چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می شود؟

چه زمانی موها در طول شیمی درمانی شروع به ریزش می‌کنند؟

ریزش مو به دلیل شیمی درمانی یک وضعیت مورد انتظار برای اکثر بیماران سرطانی است. ریزش مو در هر بیمار به طور همزمان و با شدت قابل انتظار نیست. میزان ریزش مو بسته به نوع سرطان، نوع و دوز دارو، ساختار ژنتیکی و سبک زندگی بیمار ممکن است متفاوت باشد.

در اکثر بیماران، اولین دوره ریزش مو طی 2 تا 4 هفته از شروع درمان انتظار می‌رود. موها ممکن است به سرعت ریزش کنند، چه به صورت عمده یا تدریجی. از آنجایی که قسمت‌های بالایی سر و بالای گوش‌ها قسمت‌هایی هستند که در هنگام خواب بیشترین تماس را با سطح آن دارند، اولین ریزش مو در این نواحی دیده می‌شود. تجمع مو بر روی بالش‌ها، شانه‌ها معمولاً اولین شاخص هستند.

ریزش مو ممکن است در طول فرآیند درمان و تا چند هفته پس از پایان درمان رخ دهد. انتظار نمی‌رود که ریزش مو برای همه یکسان باشد. مشکل ریزش موی شیمی درمانی که از فردی به فرد دیگر متفاوت است، معمولا در عرض 3 ماه به پایان می‌رسد.

چه زمانی موها بعد از شیمی درمانی رشد می‌کنند؟

پس از درمان شیمی درمانی، رشد مجدد مو اغلب به تدریج و 1-3 ماه پس از پایان درمان شروع می‌شود. در برخی از بیماران، موهای تازه روییده ممکن است استحکام، رنگ و ساختار متفاوتی نسبت به موهای قدیمی داشته باشند. چنین تغییراتی معمولا دائمی نیستند و پس از مدتی مو و پوست سر می‌توانند به طور کامل ظاهر قبلی خود را به دست آورند.

ریزش مو نقطه مشترک بسیاری از درمان های شیمی درمانی است و اکثر بیماران شیمی درمانی با این مشکل مواجه می‌شوند. مدیریت فرآیند با مناسب‌ترین روش برای فرد، همکاری با یک تیم تخصصی و صبور بودن می‌تواند هم روند درمان و هم بهبود معنوی را تسریع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *