درمان قطعی سرطان خون چگونه است؟

فهرست مطالب

طیف وسیعی از درمان‌های مختلف برای سرطان خون وجود دارد. درمان قطعی سرطان خون به نوع سرطان خون، سلامتی و خواسته‌های شما بستگی دارد. ممکن است یک نوع درمان یا تعدادی از درمان‌ها را داشته باشید. برخی از افراد مبتلا به سرطان خون با رشد آهسته ممکن است نیازی به درمان فوری نداشته باشند. برخی از افراد مبتلا به سرطان خون به درمان فوری نیاز ندارند. اگر سرطان خون با رشد آهسته‌ای دارید، شما با معاینات منظم و آزمایش خون تحت نظر خواهید بود، اما نیازی به درمان فعال نخواهید داشت.

درمان قطعی سرطان خون

درمان قطعی سرطان خون چیست؟

در این قسمت به بررسی روش‌های درمان قطعی سرطان خون پرداخته‌ایم. این روش‌ها عبارتند از:

شیمی درمانی و درمان قطعی سرطان خون

شیمی درمانی به معنای استفاده از داروهای از بین برنده سلول برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است. شیمی درمانی اغلب به طور مستقیم در ورید انجام می‌شود. این داروها می‌توانند در جریان خون در بدن حرکت کنند و سلول‌های سرطانی را از بین ببرند. به این شیوه ، شیمی درمانی وریدی (IV) می‌گویند. به آن تزریق (چکانه) نیز گفته می‌شود. معمولاً شیمی‌ درمانی در کیسه‌ای از مایع با لوله‌ای است که از آن بیرون می‌آید و به داخل سیاهرگ دست، بازو یا قفسه سینه می‌رود. دریافت شیمی درمانی در ورید به این روش ممکن است چندین ساعت یا گاهی بیش از یک روز طول بکشد.

بسیاری از افراد به صورت سرپایی شیمی درمانی می‌کنند. این بدان معناست که شما برای درمان به بیمارستان می‌آیید و پس از آن می‌توانید دوباره به خانه بروید. شیمی درمانی همچنین می‌تواند به صورت قرص، گاهی به عنوان یک دوره درمانی یا گاهی به عنوان یک درمان طولانی مدت انجام شود.

انجام شیمی درمانی

شیمی درمانی اغلب به صورت چرخه‌ای انجام می‌شود. یک چرخه شامل انجام شیمی درمانی و سپس داشتن یک دوره استراحت بدون درمان است. برای مثال، شما ممکن است یک بار در روز به مدت پنج روز شیمی درمانی کنید و سپس سه هفته بدون درمان باشید. این یک چرخه است. تعداد سیکل‌های شما و آنچه شامل آنها می‌شود به نوع سرطان خون و داروهایی که دارید بستگی دارد. در حالی که شیمی درمانی می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد، به سلول‌های سالم بدن شما نیز آسیب می‌رساند.

درمان قطعی سرطان خون

پیوند سلول‌های بنیادی و درمان قطعی سرطان خون

پیوند سلول‌های بنیادی به معنای جایگزینی سلول‌های بنیادی در بدن شما با سلول‌های بنیادی جدید و سالم است. سلول‌های بنیادی سلول‌هایی هستند که در مراحل اولیه رشد هستند. همه سلول‌های خونی به عنوان سلول‌های بنیادی در مغز استخوان رشد می‌کنند. سرطان خون زمانی اتفاق می‌افتد که با رشد سلول‌های خونی مشکلی پیش بیاید و آنها سرطانی شوند.

پیوند سلول‌های بنیادی می‌تواند درمانی برای برخی سرطان‌های خون باشد، زیرا شامل از بین بردن سلول‌های بنیادی غیرطبیعی است که سلول‌های خونی سرطانی تولید می‌کنند و به بدن شما سلول‌های بنیادی جدید و سالم می‌دهد که می‌توانند دوباره سلول‌های خونی سالم بسازند.  این شامل دوزهای بالای شیمی درمانی برای از بین بردن سلول‌های بنیادی موجود، و سپس پیوند برای پر کردن مغز استخوان با سلول‌های بنیادی سالم است. اگر برای درمان سرطان خون خود به دوزهای بالای شیمی درمانی نیاز دارید که در نتیجه به مغز استخوان و سلول‌های بنیادی آسیب می‌رساند، پیوند سلول‌های بنیادی نیز برای جایگزینی سلول‌های بنیادی شما استفاده می‌شود.

انواع پیوند سلول‌های بنیادی

انواع پیوند سلول‌های بنیادی شامل:

اتوگرافت یا اتولوگ

جایی که سلول‌های بنیادی خود شما جمع آوری و ذخیره می‌شود و بعداً با پیوند به شما بازگردانده می‌شود.

آلوگرافت یا آلوژنیک

جایی که سلول‌های بنیادی شخص دیگری (یک اهداکننده) برای پیوند استفاده می‌شود.

درمان قطعی سرطان خون

ایمونوتراپی و درمان قطعی سرطان خون

ایمونوتراپی راهی برای درمان سرطان است که از سیستم ایمنی خود برای حمله به سرطان استفاده می‌کند. هر نوع درمان سرطانی که سیستم ایمنی را برای کمک به عملکرد آن مهار می‌کند، می تواند به عنوان ایمونوتراپی طبقه بندی شود. برخی از داروهای ایمونوتراپی با تحریک سیستم ایمنی بدن شما برای یافتن و از بین بردن سلول‌های سرطانی عمل می‌کنند. این دارو خود را به یک سلول سرطانی می‌چسبد که یافتن سلول سرطانی را برای سیستم ایمنی شما آسان‌تر می‌کند. سپس سیستم ایمنی بدن شما به سلول سرطانی حمله می‌کند. نمونه‌ای از یک داروی ایمونوتراپی که مانند این عمل می کند ریتوکسیماب است.

رادیوتراپی و درمان قطعی سرطان خون

رادیوتراپی از پرتوهای پر انرژی مانند اشعه ایکس برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. می‌توان از آن برای درمان لنفوم هوچکین یا لنفوم غیر هوچکین استفاده کرد. پرتوها به سمت بخشی از بدن که سلول‌های سرطانی در آن قرار دارند، به عنوان مثال گروه های خاصی از غدد لنفاوی را هدف قرار می‌دهند. در طول درمان، روی یک سطح صاف دراز می‌کشید و دستگاه رادیوتراپی بالای سرتان قرار می‌گیرد. شما در طول درمان چیزی احساس نخواهید کرد، اما پرتوهای پرانرژی به سمت قسمتی از بدن شما که تحت درمان قرار می‌گیرد هدف قرار می‌گیرد. شما معمولاً باید روزانه برای دریافت درمان خود به بیمارستان مراجعه کنید و سپس به خانه بروید. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا یک دوره پرتودرمانی کامل شود.

عمل جراحی و درمان قطعی سرطان خون

جراحی به ندرت برای درمان سرطان خون استفاده می‌شود، اگرچه تعداد کمی از افراد مبتلا به لنفوم نیاز به برداشتن طحال دارند.

آزمایشات بالینی

تمام داروها و درمان‌های جدید قبل از اینکه در دسترس بیماران قرار گیرند به طور کامل مورد آزمایش قرار می‌گیرند. پس از آزمایشات در آزمایشگاه، آنها بر روی افراد آزمایش می‌شوند. مطالعات تحقیقاتی شامل آزمایش داروها و درمان‌های جدید بر روی افراد، کارآزمایی بالینی نامیده می‌شود. آزمایش‌های بالینی مهم هستند، زیرا آنها تنها راه برای توسعه درمان‌های جدید – و بهبود درمان‌های موجود – برای شما و سایر افراد مبتلا به سرطان خون هستند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *