پرتودرمانی داخلی (براکی تراپی)

فهرست مطالب
پرتودرمانی داخلی (براکی تراپی)

پرتودرمانی داخلی (براکی تراپی) یکی از روش‌های پرتودرمانی است که در درمان سرطان استفاده می‌شود. در اینجا، براساس اصل رادیوتراپی نزدیک به بافت‌ها یا حفره‌ها، بسترهای تومور با استفاده از منابع رادیواکتیو است. منابع رادیواکتیو را می‌توان به طور موقت یا دائم در طول براکی تراپی استفاده کرد. در صورت استفاده موقت، از آنجایی که منبع رادیواکتیو پس از استفاده از بیمار خارج می‌شود، پراکندگی اشعه وجود ندارد و بیمار می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد.

در حین استفاده از براکی تراپی، بسته به روش استفاده، معمولاً دردی احساس نمی‌شود، اما در صورت لزوم، پزشک ممکن است داروهای آرام‌بخش یا مسکن‌ها را به بیمار توصیه کند.

براکی تراپی یکی از تکنیک‌های رادیوتراپی است که در درمان سرطان استفاده می‌شود و با قراردادن منابع رادیواکتیو در داخل تومور یا در فضاهای نزدیک به آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به محل و ویژگی‌های سرطان، می‌توان منابع رادیواکتیو را به طور دائم یا موقت قرار داد.

پرتودرمانی داخلی (براکی تراپی)

هدف از رادیوتراپی داخلی یا براکی تراپی چیست؟

هدف اصلی درمان، دادن دوزهای بالای رادیوتراپی به ناحیه تومور با محافظت از بافت‌های طبیعی اطراف در برابر اشعه است. این کار با قراردادن منابع رادیواکتیو در یک حفره طبیعی بدن در تماس با بافت مورد تابش و با کمک اپلیکاتورهای مخصوص انجام می‌شود. شایع‌ترین محل استفاده سرطان‌های رحم و دهانه رحم در زنان است.

فرم‌های کاربردی براکی تراپی چیست؟

دو کاربرد اصلی براکی تراپی وجود دارد:

 1. براکی تراپی روی حفره‌ها (داخل حفره‌ای)؛ منبع رادیواکتیو مورد استفاده برای درمان سرطان در فضاهای آناتومیک مجاور تومور قرار می‌گیرد. این بیشتر در سرطان‌های زنانه زنان (رحم، دهانه رحم، واژن) و سرطان ریه استفاده می‌شود.
 2. (بینابینی) براکی تراپی که بر روی بافت‌ها اعمال می‌شود؛ منبع رادیواکتیو در بافت مربوطه قرار می‌گیرد. در سرطان پروستات، بافت نرم و سینه کاربرد دارد.

دوز درمانی براکی تراپی چگونه تجویز می‌شود؟

دوز کاربردی براکی تراپی را می‌توان به دو روش مختلف داد:

براکی تراپی موقت

این نوعی براکی تراپی است که در آن منبع رادیواکتیو پس از استفاده در بیمار باقی نمی‌ماند. در رابطه‌ با میزان دوزی که باید روی تومور اعمال شود، تحت دو عنوان اصلی جمع‌آوری‌شده است:

نرخ دوز بالا (HDR)

دوزی که باید تجویز شود را می‌توان سریع‌تر و در زمان کوتاهی تجویز کرد. این یک‌ شکل نسبتاً رایج کاربرد است. اگر قرار باشد پرتودرمانی روی تومور یا بعد از جراحی اعمال شود، از طریق نوعی کاتتر به بسترهای تومور داده می‌شود. به طور کلی یک یا دو بار در هفته استفاده می‌شود. در براکی تراپی با میزان دوز بالا (HDR)، کاتترها ابتدا روی تومور قرار می‌گیرند و سپس به سیستمی به نام افترلودر متصل می‌شوند. این دستگاه که حاوی منبع ایریدیوم رادیواکتیو است، با کامپیوتر کنترل می‌شود و منبع را به نوبه خود به هر یک از کاتترها می‌رساند. پس از درمان، کاتترها برداشته می‌شوند و منبع رادیواکتیو در بدن وجود ندارد.

نرخ دوز پایین (LDR)

 دوز مصرفی را می‌توان آهسته‌تر و برای مدت طولانی تجویز کرد. بیمار در این مدت در بیمارستان می‌ماند. از آنجایی که استفاده طولانی مدت است، ممکن است نیاز به دادن مسکن و یا آرام‌بخش به بیمار باشد. از آنجایی که بیمار در حین استفاده دچار رادیواکتیو می‌شود، توصیه می‌شود از مراجعه‌کنندگان به خصوص کودکان و زنان باردار برای ورود به اتاق خودداری شود.

براکی تراپی دائمی

 دانه‌های رادیواکتیو در داخل یا نزدیک تومور قرار می‌گیرند و برای همیشه در آنجا رها می‌شوند. پس از چند ماه، سطح رادیواکتیویته ایمپلنت‌ها تقریباً به طور کامل کاهش می‌یابد. بذرهایی که فعالیت آنها به پایان رسیده در بدن باقی‌می‌مانند و عوارض دائمی در بیمار ایجاد نمی‌کنند. بیشتر در براکی تراپی سرطان پروستات استفاده می‌شود.

پرتودرمانی داخلی (براکی تراپی)

چه کسی از براکی تراپی استفاده می‌کند؟

براکی تراپی به یک تیم درمانی باتجربه از جمله انکولوژیست پرتودرمانی، فیزیکدان پزشکی، پرستار رادیوتراپی و در برخی موارد جراح نیاز دارد. پزشک شما که متخصص رادیوتراپی انکولوژی است، پزشکی است که بیمار را ارزیابی کرده و درمان مناسب را تعیین می‌کند. سپس فیزیکدان پزشکی محاسبات دقیق درمان را انجام می‌دهد. پرستار رادیوتراپی بیمار را از درمان و عوارض احتمالی آگاه می‌کند و به درخواست کمک می‌کند.

در طول براکی تراپی چه احساسی خواهید داشت؟

براکی تراپی معمولاً یک روش بدون درد است، اگرچه بسته به روش تجویز متفاوت است. در کاربردهای زنان و زایمان، به دلیل قراردادن تجهیزات در حفره واژن ممکن است احساس فشار موقت در کشاله ران ایجاد شود. در صورت لزوم، پزشک ممکن است قبل از شروع عمل، داروهای آرام‌بخش یا مسکن تجویز کند تا در حین استفاده احساس درد نکنید، بنابراین می‌توان یک خط وریدی در بازو یا دست شما قرار داد. در طول عمل باید در اتاق درمان تنها باشید، اما می‌توانید از طریق سیستم دوربین و میکروفونی که اتاق را می‌بیند، با تیم درمان خود صحبت کنید.

آیا پس از براکی تراپی نباید با کسی تماس فیزیکی داشت؟

بسته به نوع براکی تراپی، ممکن است در همان روز پس از عمل به خانه برگردید یا در اتاقی در بیمارستان بمانید. در براکی تراپی موقت، پس از خروج از بیمارستان، هیچ تشعشعی در بدن شما باقی نمی‌ماند، بنابراین هیچ خطری برای محیط شما وجود ندارد. احتیاط‌ها و توصیه‌های لازم در استفاده دائمی توسط پزشک توضیح داده خواهد شد.

براکی تراپی چگونه انجام می‌شود؟

معمولاً ابتدا رادیوتراپی خارجی و سپس براکی تراپی برای افزایش دوز در ناحیه بیماری اعمال می‌شود. متداول‌ترین منبع رادیواکتیو مورد استفاده برای این منظور عنصر Iridium-192 است. منبع در داخل دستگاه اپلیکاتور ذخیره می‌شود. این دستگاه با کمک کاتترهای مخصوص به اپلیکاتورها متصل می‌شود. اپلیکاتورها رادیواکتیو نیستند.

آنها معمولاً در یک روش غیر دردناک، به‌عنوان‌مثال فقط در واژن یا داخل رحم وارد می‌شوند. برخی از بیماران ممکن است نیاز به تزریق یک آرام‌بخش قبل از تجویز داشته باشند. به‌ندرت به بیهوشی عمومی و نخاعی نیاز است. پس از قراردادن اپلیکاتورها، عکس‌برداری با اشعه ایکس برای بررسی قرارگرفتن آنها در موقعیت صحیح انجام می‌شود و در صورت لزوم اصلاحات انجام می‌شود.

قبل از شروع درمان

قبل از شروع درمان، ابزارهای مخصوصی در مثانه (کیسه ادرار) و رکتوم (انتهای روده بزرگ) که از اندام‌های حیاتی نزدیک به این ناحیه هستند، قرار می‌گیرند و دوز این اندام‌ها با کمک مانیتور نمایش داده می‌شوند. پس از قراردادن اپلیکاتورها، کارکنان اتاق را ترک می‌کنند. منابع رادیواکتیو به طور خودکار از بیرون قرار می‌گیرند و در پایان درمان به طور خودکار برداشته می‌شود.

درمان در اکثر مراکز به طور متوسط ​​20-5 دقیقه طول می‌کشد و بیمار باید سعی کند در این مدت تا حد امکان بی‌حرکت بماند. زیرا اپلیکاتورها می‌توانند جابه‌جا شوند و این باعث اختلال در توزیع دوز می‌شود. هنگامی که زمان از پیش تعیین شده برای درمان کامل شد، بیمار می‌تواند به خانه بازگردد. این روند چندین بار و معمولاً به فاصله یک هفته تکرار می‌شود.

در پایان روش

در پایان روش، هنگامی که منبع رادیواکتیو خاموش می‌شود و اعمال‌کننده‌ها خارج می‌شوند، تمام علائم رادیواکتیو ناپدید می‌شوند. به دلیل این ترس مطلقاً نیازی به محدودکردن روابط انسانی نیست. زیرا اپلیکاتورها می‌توانند جابه‌جا شوند و این باعث اختلال در توزیع دوز می‌شود. هنگامی که زمان از پیش تعیین شده برای درمان کامل شد، بیمار می‌تواند به خانه بازگردد. این روند چندین بار و معمولاً به فاصله یک هفته تکرار می‌شود.

عوارض جانبی که ممکن است در طول درمان براکی تراپی رخ دهد:

 • تکرر ادرار و سوزش به دلیل تحریک در دستگاه ادراری
 • به‌ندرت، خونریزی در ادرار
 • درد در هنگام اجابت مزاج، اگرچه خونریزی نادر است.

عوارض جانبی که ممکن است پس از درمان براکی تراپی رخ دهد:

 • تنگی واژن
 • آسیب، خونریزی در مثانه، روده کوچک و روده بزرگ
 • درد و خونریزی در هنگام اجابت مزاج در بیماران باسابقه هموروئید
 • اگرچه بسیار نادر است، اما ایجاد ترک‌های بافتی (فیستول) بین واژن، مثانه و روده بزرگ
 • به‌ندرت، آسیب به مفصل ران
 • به‌ندرت، احتمال سرطان ثانویه مرتبط با درمان وجود دارد.

نکات پایانی درمورد براکی تراپی

بسته به نوع براکی تراپی که دریافت می‌کنید، باید یک سری اقدامات احتیاطی را بعد از درمان انجام دهید، به خصوص اگر با کودکان و زنان باردار در ارتباط هستید. از آنجایی که ایمپلنت‌های موقت پس از درمان برداشته می‌شوند، این اقدامات احتیاطی برای کاربردهای ایمپلنت دائمی اعمال می‌شود. از انکولوژیست پرتودرمانی یا پرستار خود بپرسید که آیا چیزی وجود دارد که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. براکی تراپی را می‌توان به‌تنهایی یا همراه با پرتودرمانی خارجی انجام داد. رادیولوژیست، انکولوژیست شما را در مورد مناسب‌بودن این درمان برای شما مطلع خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *